Mi a különbség a birtokos jel es a birtokos rag kozott?
Felületes tanulmányaimból kiderült számomra hogy a ragok a toldalékok rendszereben allitolag az ugy nevezett mondat szerkezetek ossze ileszteseert felenek a jelek meg pontositjak a szonak az ertelmet valamivel de megis nagyon hasonlonak tunik az hogy : A kutyámnak a labdája ; A kutyámé a labda ;
És ha van kozte megis kulonbseg nagyon meg koszonem ha valaki meg esetleg azt is le tudna irni hogy mibdazt angolba hogyan erzekeltetjuj mert en csak angolban birtokos rag rol halottam (en verziom) The dog's ball.
Minden segitseget koszonok es el nezest a stilusert .
Az eredendő különbség a kettő között az, hogy a birtokos rag nem létezik (legalábbis a magyarban).
A rag olyan toldalék, amely lezárja a szót, tehát más toldalék nem kerülhet utána (nagyon ritka esetben igen, de ezek tényleg speciális esetek). A képző olyan toldalék, amelyik megváltoztathatja a szó szófaját (például boldog-boldogság). Ami egyikbe se esik bele, az a jel.
Mivel az egyiknek a nevét sem találtad el, hadd pontosítsam:
"Ez a kutyám(nak a) labdá_JA_."
Ez a birtokos személyjel (korábbi nevén birtokos személyrag).
bővebben pl.:
meg
(esetleg [link] bár izé... első ránézésre nem vagyok benne biztos, hogy korrekt szócikk, kcsit katyvasz, pl. a "birtokrag"...)
"A kutyám_É_ a labda."
Na, ez meg az úgynevezett birtokjel, szintén ld. a fenti linkeken.
---
A kérdésekre is megpróbálok írni valamit, bár nem biztos, hogy megfelelő válasz:
"nagyon hasonlonak tunik az hogy:
A kutyámnak a labdája;
A kutyámé a labda;
És ha van kozte megis kulonbseg..."
Van különbség, pl. ami rögtön látszik: az első nem mondat (nincs benne állítmány: "mit állítok?" semmit...),
a második viszont egy mondat (amelyben azt állítom, hogy a kutyámé a labda).
De ha a formát nézzük még, akkor talán az is látható, hogy a "kutya" szón különböző toldalékok vannak, a "labda" pedig csak az egyik esetben van ellátva toldalékkal.
Ha az a kérdés, hogy jelentésében mi a különbség: hát ezt biztos nagyon tudományosan is le lehet írni, ahhoz nem értek, de a saját egyszerű nyelvemen úgy fogalmaznám meg, hogy:
• az első példában a a labdának jelzője a kutya, nevezetesen birtokos jelzője; jelzőkre példa: mennyiség jelző: "három labda", minőségjelző "pöttyös labda", birtokos jelző: "a kutya labdája" = "a kutyának a labdája".
Abból ugye nem lesz mondat, hogy egy jelzőt odateszek elé, az még mindig csak egy "labda" (ez pl. lehet a mondat alanya, a jelzőjével együtt), mondathoz kell róla valamit állítanom, pl.:
"Három labda van a polcon.", "A pöttyös labda elgurult.", "A kutya labdája puha."
• a második példa már egy mondat, ott a birtokjeles szó (kutyáé) a birtokos ugyebár, és ez esetben ez maga az állítmány, vagyis azt állítom, hogy az övé (a kutyáé) a labda. Te is kitalálsz pár birtokjeles szót (egyszerű, mert ez mindig "-é"), pl. Péteré, kocsié, iskoláé.
Ezek többféle mondatrész szerepét beölthetik:
"A könyv PéterÉ volt."
"A traktor kereke nagyobb, mint egy kocsiÉ."
"A házunk tetején öt kémény van, az iskoláÉn csak egy."
----
"nagyon meg koszonem ha valaki meg esetleg azt is le tudna irni hogy mibdazt angolba hogyan erzekeltetjuj mert en csak angolban birtokos rag rol halottam (en verziom) The dog's ball."
Erről egyrészt azt tudom mondani, hogy a "the dog's ball" egy jó példa arra, amit pl. a Wiki-oldalon is olvashatsz:
"Sajátos vonása sok más nyelv birtokos szerkezetéhez képest, hogy nem a birtokoson, hanem a birtokon van jelölve, például Péter háza."
tehát a különbség kiemelve:
the dog_'S_ ball (angolul a birtokoson jelölve)
Péter ház_A_ / a kutya labdá_JA_ (a birtokon jelölve)
Hogy angolban mindezeket a dolgokat hogyan érzékeltetjük, azt már meghagynám neked: írj magyar mondatokat, és fordítsd le angolra (ha le tudod), így látni fogod, hogy hogyan működnek a dolgok.
Ha még nem tudsz angolra lefordítani ilyen birtokviszonnyal kapcsolatos szerkezeteket, mondatokat, akkor viszont ezt nem egy általános elmagyarázással kell kezdeni (ugyanis ez egy nagyon szerteágazó téma, a toldalékok és egyebek formájában is sokféle megoldással), hanem egy-egy kis részt kell elkezdeni megtanulni – de azt már nem a GYK-n...
"csak birtokos jelnek hívják"
kicsoda? hol? :-o
Szia !
Köszönöm válaszod sokat segitet hogy ezek szerint valoban ha jelről beszélünk akkor az szóalkotásra szükül és nincs kihatással a mondatra hanem közvetlen a szóértelmén változtat De mégis furcsa hogy viszont a birtokos jelzo eseteben birtokos ertelmet add at az allítmánynak (kutyámé) talán ezert is igy lehetne angolul : My dog has a ball ; Mindenesetre sokáig nem tanultam semmiféle nyelvtant mert tanáraim nagy hívei voltak a természetes az utánzáson alapuló nyelvtanulasnak igazsag szerint most is hadi lábon allok vele.
Egyetlen egy kerdesem lenne meg hogy esetleg tudnál e nekem egy jó angol könyvet ajánlani vagy magyart ami segitene a nyelvtan megerteseben vagy esetleg a magyar nyelvtan tükrében tanitana az angolt jelenleg a Báti Végest olvasgatom (azok utan hogy rengeteg idot elpazaroltam a Doulingoval) de gyakran azon kapom magam hogy alapveto nyelvtani kerdesekkel sem vagyok tisztaban
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!