Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a különbség a "j" és az...

Mi a különbség a "j" és az "ly" kiejtése között?

Figyelt kérdés
Nem azt kérdezem, hogy régen mi volt a különbség, hanem hogy most mi a különbség a két kiejtés között.
2018. júl. 14. 17:57
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
54%

5.-nek: Nem sértődtem meg a durva kifejezéseden, csak megkérlek, hogy tanulj meg szöveget értelmezni. A válaszom elején megírtam, hogy ha szavakban szerepel (pontosítanám: ha beszédben ejtjük), akkor egyforma a két hangzó kiejtése. Ha egymagában képezzük, akkor úgy van, ahogy írtam. Te talán egyformán képezed egymagában a két hangzót?

Tudnál még a magyar abc-ből mondani példát, ami nem hang, csak betű az általad megmenevezett "ly"-n kívül??

2018. júl. 14. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
27%
A 9-es és 10-es válasza tökéletes.Ezen kívül itt-ott mások válaszával is egyetértek, nekik ment a zöld.
2018. júl. 14. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
20%

Az igazság az, hogy "ly" esetén más hangot ejtünk ki, csak az véletlenül pont hasonlít a "j" hang kiejtéséhez.

Vannak más betűk, ahol szerepel az ipszilon; "ny", "ty", "gy", ezek kiejtése nem hasonlít másik hanghoz, ezért is nem zavaró, hogy ezeket hogyan írjuk le. Ezekben a "kettőshangzókban" nem más történik, minthogy az ipszilon előtti hangot lágyabban ejtjük, vagyis valójában ez egy lágyító jel, csak úgy, mint ahogyan az a szláv nyelvekben előfordul; az "ly" esetén is "lágy l" hangot képzünk.

Arról nem is beszélve, hogy a "j"-t úgy ejtjük, hogy "jé", az "ly"-t pedig úgy, hogy "elj", ebből is látszik, hogy az valójában "el" akar lenni, csak lágyul a vége.

2018. júl. 14. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
43%
A "ly" esetén határozottan nem ejtünk semmiféle más hangot, ma ez már a legritkább esetekben figyelhető csak meg. A ʎ és a j között pedig nem a palatalizáció a különbség (mivel eleve mindkettő palatális approximáns) csak a ʎ az laterális palatális approximáns. A különbség közöttük pedig a levegő útjában figyelhető meg, a j esetében centrális, azaz a nyelv középvonala mentén halad, míg a ʎ esetében a nyelv oldalán. A lágyabban ejtés alatt gondolom a palatalizációra gondolsz. Ha igen, akkor egy eleve elsődlegesen palatális képzésű hangot hogy akarsz tovább palatalizálni?
2018. júl. 15. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Nem akarom külön kérdésként kiírni, de ez a j-ly páros kb. olyasmi, mint az angolban az f-ph páros?
2018. júl. 15. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%
Válasz 15-nek: Nagyjából hasonló, de sokkal inkább (ha ismered az oroszt vagy a szláv nyelveket) megegyezik az ő nyelvükben használatos "j" és "ly" (azbukával írva: "й" és "ль") hangzóikkal. Cseheknél és szlovákoknál ugyanez a "j" és a "ľ", azaz a "l" betű után, jobbra fent egy vessző (ékezet), sokan tévesen kis "v" betűt tesznek ki helyette, de zet csak a "N. S, Z" betűkre szabványos kitenni. Mindkettőt "lágyító jel"-nek nevezik. De nem akarok itt nyelvtanórát tartani, csupán megjegyeztem. Persze, ez csak akkor érdekes bárki számára, ha ismeri ezeket a nyelveket.
2018. júl. 15. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!