Hogy választjuk el a "elrendezve" szót?
" az " elrendezve " szót. "
el-ren-dez-ve
Hááát nem mindig (pl. egyes összetett szavakban ugye, meg ott van az esztétikai elválasztás... :-), de mindegy, a lényeg, hogy valóban el-ren-dez-ve.
:-)
És már miért? Az összetett szavak elválasztása nem a rájuk vonatkozó szótagolási szabályok szerint történik?
De. :P
Nem.
A szótagolás és az elválasztás pontos definícióját nem tudom, de azt szűrtem le az okos irományokból, hogy a szótagolás az összetett szavak esetén is az "ösztönösen" jövő darabolást jelenti, az elválasztás viszont az összetett szavak határát tiszteletben tartja (illetve más szempontok is bejátszhatnak), vö.:
-----------
233. Az összetett közszavak és tulajdonnevek elválasztásában csak az összetételt alkotó tagok határán lehet különbség az egyszerű szavakéhoz képest. A mai átlagos magyar nyelvérzék számára felismerhető összetételeket ugyanis az alkotó tagok szerint választjuk el akkor is, ha a határuk nem esik egybe a szótaghatárral.
[-> tehát a szótaghatár máshogy van, vagyis a szótagolás nem feltétlenül ugyanaz, mint ahogy elválasztunk – BM]
Az összetett szavakat alkotó tagok (alap- és toldalékos alakjukban egyaránt) a szótagolás szerint választandók el, ha az összetett szót vagy szóalakot nem az összetételi határon szakítjuk meg.
[-> tehát ha az összetételi határon szakítjuk meg, akkor NEM feltétlenül a szótagolás szerint választandók el, vagyis a kettő nem ugyanaz – BM]
-----------
OH.278.:
"Az elválasztásnak három alapformája van, s ez három alapelvnek felel meg:
1. A fonetikai-fonológiai típusú elválasztás alapja a szótagolás. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tagolás a kiejtett hangok és az írott kép alapján történik. Az asztal szóban a kétfajta tagolás egybeesik: asz-tal. A mondta igealakban azonban nem. Kiejtve [monta], eszerint kell szótagolni: [mon-ta], majd a szótagolt formát az írásképnek megfelelően kell tagolni: mond-ta.
2. A morfológiai típusú elválasztáskor a tagolás az összetételi határon történik, tehát az összetett szavakban figyelembe kell venni az alkotóelemek határát. Például: rend-őr, vas-út.
3. Bizonyos esztétikai szempontok is szerepet játszanak egy-egy szó elválasztásakor - főként idegen tulajdonnevek és régies írásmódú magyar családnevek esetén. Emellett léteznek az elválasztásra vonatkozó tipográfiai konvenciók is. Ezeket együttesen esztétikai típusú elválasztási elveknek nevezzük.
A három közül az első elv a legáltalánosabb, de ezt mindkét speciális elv felül tudja írni."
-----------
OH.283.:
"A szótagolás szabályaival szemben az esztétikai elválasztást alkalmazzuk a betűszók toldalékos alakjaiban."
-----------
"A szótag hangtani fogalom: egy szónak egy magánhangzót tartalmazó kisebb hangtani egysége. Az elválasztás helyesírási fogalom: az a mód, ahogy a sor végén egy szót megszakíthatunk. A magyar elválasztásnak alapformákban és toldalékos alakokban a szótagolás az alapja, ám az összetételi tagok határán olykor eltérünk ettől."
-----------
...
Aham. Ebben a kategóriában mindig okosodik az ember lánya... :D
Köszi. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!