Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért fontos a helyesírás?

Miért fontos a helyesírás?

Figyelt kérdés
Szerintetek a modern technika (gépek, telefonok) tönkre fogják tenni a magyar helyesírást? Vagy esetleg a jövőben lehet presztízse?

2015. júl. 9. 21:46
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Azér kel, hoty eszt a móndatót ell tud olvazsni annélkűl, hoty el hánnynád magadat a olvazsázs köszben.


Tönkretenni biztosan nem fogja, vagy legalábbis először azt kellene megállapítanunk, hogy mi számít tönkretevésnek. Minden nyelvre igaz az, hogy változik, a legtöbb esetben egyszerűsödik (ami egyébként egy baromi hosszú folyamat), viszont minden nyelv egyik alappillére az írott szöveg, tehát biztos, hogy a jövőben is fontos lesz a helyesírás (attól függetlenül, hogy manapság notorikus helytelenül írók és nyelvtannácik világában élünk).

2015. júl. 9. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
A nyelv romlása alatt azt értettem, hogy Facebookon, Skype-on stb. terjednek a leegyszerűsített, helytelen írású szavak, például vok, sztem, asszem,h stb.Sokan arra hivatkoznak, hogy minek annyira helyesen, pontosan leírni a szavakat, mikor anélkül is megértjük őket. Nekem olyan, mintha a 12. szabályzat kedvezne ezeknek az embereknek az újításaival, méghozzá azért, mert eddig helytelennek vélt formák is helyesek lesznek
2015. júl. 9. 22:09
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Most kicsit patetikus leszek, de szerintem azért fontos a helyesírás és általában a nyelvhelyesség, mert a nyelv egy érték, amire vigyázni kell. A magyarság szimbólumaként különféle tárgyakat tisztelünk és magasztalunk, miközben a nyelvet lábbal tiporjuk. Természetes dolog, hogy a nyelv változik, de attól még oda lehet figyelni, hogy milyen irányba és hogyan. A gyereket sem lökjük ki az utcára, hogy majd valahogy úgyis felnő, pedig tudjuk, hogy változni fog, csak nem mindegy, hogyan. A nyelv változása hozzon fejlődést, modernitást, ne leépülést.
2015. júl. 10. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Bonyolult a kérdés, és igazából két dolgot is boncolgatsz benne. Az egyik maga a helyesírás, mint olyan, hogy az fontos-e - a másik pedig, hogy miképpen kell a nyelvi változásokra reagálni.


Az első kérdésre a válasz: igen, fontos a helyesírás, ezt nem fogom hosszasan boncolgatni, elég annyi, hogy olvass el néhány 15-16. századi magyar szöveget, és rájössz, hogy miért fontos. Abban az időben még nem volt helyesírás, és mindenki úgy írt, ahogy jónak látta. Alig lehet elolvasni, hogy az akkori emberek mit akartak kifejezni, mert össze-vissza jelölték a hangokat, nem volt szabálya a központozásnak stb. Tehát a helyesírás önmagában fontos, mert olyan jelekből áll, amit mindenki ismer (már aki normálisan megtanulja az iskolában), így meg tudjuk érteni egymás leírt gondolatait.


A másik, amit boncolgatsz, az a nyelv "egyszerűsödése", illetve az új helyesírási szabályzat "engedékenysége". Ezt viszont alapvetően nem jól látod. Szerintem a legújabb kiadás az nem megengedő, hanem inkább ez a helyes hozzáállás a nyelvészek részéről. A nyelvészet ugyanis nem egy előíró valami, hanem leíró. A nyelvészek nem mondják meg, mi a helyes, hanem abból indulnak ki, amit az emberek használnak. Semmi értelme olyan szabályokat bemagoltatni a gyerekekkel, amit egyébként csetelés közben vagy akár egy sima levél közben senki fia nem használ :D. Az a jó, ha egy nyelv szabályai mindig az aktuális használatot tükrözik. A leíró nyelvészet vizsgálja a nyelvet, és az anyanyelvi beszélők nyelvhasználatát vizsgálva állapítják meg az adott nyelv szabályait. És nem ők hozzák a szabályt, amit mindenkinek követni kell! Érted a kettő hozzáállás közötti különbséget?


Ami pedig a "vok", "sztem", a :D, :S, <3 és társait illeti... Manapság ezeket új kommunikációs színtérnek fogják fel, ami valahol a beszéd és az írás között van. A csetnyelv, internetnyelv rengeteg olyan jelet használ, ami nem nyelvi jel, de kommunikációs jelentése van, és jellemző a csetnyelvre a központozás hiánya stb. is - tehát ahogy a facen csetelsz, az közelebb van a beszélt nyelvhez, mint az írott nyelvhez (nincs központozás, általában a szavakat a kiejtés szerint írják le - pl.: "lécci", nem írják le az érzéseket, csak jeleket használnak, amik ezeket tömörítve fejezik ki: ":D" stb.


Mit lehet ezekkel kezdeni? Az én véleményem, hogy semmit. Tiltani nincs értelme, mert egy nyelvtantanár hiába magyarázza el az iskolában, hogy nem így kell írni, a fiatalok maguk között úgyis így írnak. Egyszerűen spontán módon ezt használják! Sőt, ma már a tanárok is használnak szmájli jeleket akár a dolgozatjavítás közben is... Az írásbeli kultúránkban bizonyos regiszterekben tehát a rövidítések, szmájlik és ezek a dolgok már meghonosodtak, a kifejezéskultúránk részét képezik. Az én magyartanárom is ":D" jeleket írt a jó dolgozataimnál az ötös mellé :D Akkor szerinted mennyire lenne hiteles, ha nyelvtanórán előadná, hogy ezeket tilos használni?


Arról van szó, hogy azt kell megtanítani a gyerekeknek, hogy milyen kommunikációs helyzetben mit használjanak, hogyan használják a nyelvet. Mert a nyelvet különféle módokon lehet használni, és az a jó magyartanár, aki sokoldalúan tudja megtanítani a gyereket arra, hogy a saját anyanyelvén kommunikáljon. Ha egy gyerek meg tud írni egy kérvényt, ha kevés helyesírási hibával tud fogalmazást írni, ha tudja, hogy érettségiben nem használunk "vok"-ot, akkor facebook-on nyugodtan írjon úgy, ahogy akar... Itt ez a lényeg, hogy tudja, mi a különbség a facebook és a hivatalos iratok között, és tudja mindegyik regisztert jól használni!

2015. júl. 10. 03:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Régen az iskolázatlanság miatt volt sok a rossz helyesíró, ma pedig részben a gép ellenőrzés miatt (bizony, ha valaki csak a helyesírás-ellenőrzőkre hagyatkozik, az lerontja a helyesírási képességeit), részben meg a hanyag kommunikációs stílus miatt.

Én azt mondom, nem fog tönkremenni a helyesírás. Változni bizony fog, mint ahogy változott eddig is rengeteget, de 200 év múlva ugyanúgy ciki lesz gyatra helyesírással komolyabb helyen mutatkozni.

2015. júl. 10. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!