A titulusokat és tudományos fokozatokat hogyan kell helyesen írni?
Nem tér ki rá részletesen a szabályzat, de hallottam ilyeneket, hogy az orvosok, jogászok, gyógyszerészek és állatorvosok képzéseivel járó cím a dr., a doktori iskolában szerzett tudományos fokozat pedig Dr.
Na de például vannak orvosok, akik külön doktori képzésben vesznek részt, utána az ő nevük elvileg: dr. Gipsz Jakab, PhD ? (csak mert láttam több ilyet anatómiakönyvben például)
És mi a helyzet azzal, aki habilitált doktor, vagy MTA doktora (DSc), ők hogy írják ki?
Dr. habil. Gipsz Jakab, PhD, DSc ? :D mi ezeknek a rendje, vagy egyáltalán mi a szokás? A személyi igazolványban ezek mind fel vannak tüntetve? Mikor szokták kiírni (például gondolom a bérletére nem írja rá, hogy elöl-hátul doktor)
Egyetemi oktatóim is össze-vissza írják, ki így, ki úgy, de gondolom, van ennek valami rendszere.
A Dr. és a dr. között jelenleg nincs jelentésbeli különbség. Logikus lenne, hogy a PhD-t nagy Dr-rel, az egyetemi végzettségre utaló címet kis dr-rel jelöljék, de nincs ilyen konszenzus.
Az egyetemi végzettségre utaló cím teljesen kiírva dr. iur. (jogásznál), dr. med. (orvosnál), dr. vet. (állatorvosnál) dr. dent. (fogorvosnál), másoknál MSc vagy MA jelzés ugyanerre a szintre. Valóban megtévesztő lehet, hogy a teljes jelzés helyett egyszerűen csak dr.-rel jelzik. Ez egy hagyomány, ami nem logikus, de nem lehet kiírtani, mert törvény is rögzíti.
Régebben létezett és aki megszerezte, annak a részére továbbra is használható (de újonnan már nem szerezhető) a dr. univ. cím, amit régen kisdoktorinak hívtak és magasabb szintet jelentett, mint a diploma, de nem érte el a mai PhD szintjét. Ez a szint az egyetemi diplomára épülő másoddiplomák (szakirányú továbbképzési szakok, posztgraduális diplomák) szintje, logikailag a szakorvosi, szakmérnöki szint, vagy az ügyvédi szakvizsga szintje lehet, de sajnos szintén dr.-rel jelölik.
A Magyarországon egyetlen és így legmagasabb tudományos fokozat a PhD, ami a valódi doktorátust jelenti. Ez a legmagasabb iskolai végzettség és szakképzettség is egyben. Önálló tudományos kutatómunkára való alkalmasságot igazol.
A jelenleg egyetemek által adható legmagasabb szintű oklevél a dr. habil. cím, azaz habilitációs oklevél, amely az egyetemi tanári pozició betöltésére való szakmai és oktatói alkalmasságot igazolja, de nem jár automatikusan professzori kinevezéssel, mert ahhoz még urambátyám bizottságozsdi, felterjesztés, MAB véleményezés és köztársasági elnök általi kinevezés is kell (ami biztosítja a szükséges korrupció és politikai beleszólás lehetőségeit).
Ezen túlmenően szisztémán kívüli "adományozható doktori címek" is léteznek még amik ugyan teljesen feleslegesek, és komolytalanok, de mint politikai vagy tudománypolitikai eszköz használják őket.
Az egyik ilyen a dr h.c. azaz doctor honoris causa, tiszteletbeli doktori cím, amelyet viszont legalább egy arra valóban hivatott intézmény, nevezetesen az egyetem adományozhatja.
A másik ilyen az MTA Doktora (kicsit megtévesztően DSc-nek rövidített cím), ami végképp vicc, hiszen doktorátust nem igazán adományozhat egy tudományos egyesület, társaság vagy köztestület, hanem csak egyetem, de ez nálunk magyariföldön mégis dívik.
A Doctor of Science címet a nyugati világban egyetemek adományozhatják kitüntetésként, de ott senki sem veszi komolyan.
Az MTA doktora cím onnan ered, hogy a Szovjetunióban politikailag megbízhatatlannak tartották az egyetemeket, mint a reakciós értelmiség fellegvárait, ezért megvonták az egyetemek tudományos fokozatadó jogát és saját pártfelügyelte testületre a "Szovjetunió Tudományos Akadémiájára: AN CCCP", meg még egy csomó más hasonló testületre (pl. A Szovjetunió Lenin Mezőgazdasági Akadémiája) bízták ezt a jogkört, bevezetve a tudományok kandidátusa (álangolos átiratban CSc) valamint a tudományok doktora (DSc) fokozatot, továbbá az "akadémia levelező tagja" és az "akadémia rendes tagja" fokozatként funkcionáló címeket. Ezzel egy négyfokozatú fokozati rendszer alakult ki, amit a többi szocialista ország is átvett.
A rendszerváltáskor ezt el kellett volna törölni és az MTA-t tudományügyi hivatalból vissza kellett volna helyezni eredeti funkciójába, mint tudományos társaság (egyesület, civil szervezet) ez azonban nem történt meg, hanem bár fokozatadó jogát elvileg megvonták, törvényben rögzítették címadó jogát, ami viszont a törvény szellemétől teljesen eltérő módon a gyakorlatban fokozatként funkcionál.
A személyi igazolványban ezek nincsenek feltüntetve.
A személyi igazolványban pl. egy doktorált, férjezett nő nevét- helyesen -, ha férje családnevét is használja, a következőképpen írják ki: Gipszné dr. X. Y. Függetlenül attól, doktori címét foglalkozása révén vagy tudományos fokozat elérése révén szerezte-e.
Lazán ide kapcsolódó "kis-színes", amely legutóbb az OGY-választások körüli anomáliák kapcsán került elő:
"Minden a születési név része, amit nem házasságkötéskor vettél fel. Senki se születik doktornak, de ha doktori címet szerzel (és nem a feleségedtől/férjedtől szerezted), ez a születési nevednek is a része lesz. Röhögni lehet – lehagyni nem!
(Szintén meglepő, de ha névváltoztatást kérelmezel, és az nem a házassági névviselésre vonatkozik – pl. „Németh Lászlóné” helyett „Dömötör Eufrozina”, ha ez utóbbi volt a házasság előtt viselt név –, akkor a névváltoztatás is a születési név megváltoztatását eredményezi."
[ugyanígy:
"Az anyja születési családi neve sor kódkockáiba anyja születési anyakönyv szerinti családi nevét kérjük beírni. (Az első két kódkockába kizárólag csak az anyja saját jogán szerzett dr. cím kerülhet.)"]
vicces, de ez van
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!