Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a "valószínű" szófaja?

Mi a "valószínű" szófaja?

Figyelt kérdés
Tanárnőm azt mondta hogy ebben a mondatba: "Valószínű hogy itt volt." Nem melléknév és nem is módosító szó? De akkor mi?
2014. dec. 14. 18:04
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A szófaj nem függ a kontextustól. Alig látok a gyanútól, hogy a "valószínű", az egy melléknév. A tanárnőd inkább azt kérdezhette, hogy milyen MONDATRÉSZ a "valószínű", nem? (alany, állítmány, tárgy, stb.)
2014. dec. 14. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
állítószó lehet vagy melléknév.
2014. dec. 14. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Ez szerintem ugyanolyan, mintha ez lenne a mondat:

Jó, hogy itt volt.

Szerintem egyértelműen melléknév. Ahogy első válaszoló is írta, a mondatban betöltött szerepe változhat, de az más kérdés.

2014. dec. 14. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Nem, nem mondatrészt kérdezett. Tuti, hogy szófajt. És azt mondta még nem tanultuk. Úgy hogy nem tudom..
2014. dec. 14. 20:57
 5/9 anonim ***** válasza:

Az egy melléknév.


[link]

[link]

2014. dec. 15. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A valószínű amellett, hogy melléknév, még határozószó is.
2014. dec. 15. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
1: De, a mondatban betöltött szerep képes megváltoztatni a szófajt. Például a minőségjelző melléknevet csinál, az alany főnevet.
2014. dec. 16. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Én nem így fogalmaznék, hanem úgy, hogy vannak olyan szvak, melyek több szófajhoz is tartozhatnak, és a kontextus határozza meg, hogy éppen melyikhez.

Pl. "keresek egy eladót, hogy megkérdezzem tőle eladó-e ez a dekoráció?"

2014. dec. 17. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek, a helyes megfogalmazás a módosító mondat, volt.
2015. febr. 22. 10:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!