Kell-e pont vagy sem?
2015. január 31-február 1.
vagy
2015. január 31.-február 1
A második verzió helyes, bár a legvégéről lemaradt egy pont, de gondolom, az csak véletlen :) Pár példa:
Mint az előző válaszbeli linken látható, kell pont.
Ééés felhívnám szíves figyelmeteket, hogy a kérdező által leírtak közül egyik sem helyes; a második nem csak a pont hiánya miatt nem jó, hanem azért sem, mert NAGYKÖTŐJEL használandó. :)
Tehát helyesen: "2015. január 31.–február 1."
(A nagykötőjelet Wordben és ezen a felületen is Alt+0150-nel lehet előállítani.)
Tessék, megelőztek...
A csudának írok mindig olyan sokat... :D
(((Meg mi a csudának olyat, ami (már) nem úgy van... :-)))
Mert elmondom nektek szívesen, hogy – a fenti megfejtésekkel szemben – mostanában már az szokott lenni az álláspont, hogy ha olyan dolgokat kapcsol össze a nagykötőjel, amelyekben szóköz van, akkor – rendhagyó módon – a nagykötőjel köré is kell tenni szóközt, hogy ne nézzen ki olyan idétlenül szegény szerkezet:
2015. január 31. – február 1.
(Azt írtam, "rendhagyó módon", hiszen a nagykötőjel jellegzetessége, hogy tapad a mellette álló szavakhoz. Vö. AkH. 239.: "Nincs viszont szóköz (...) a nagykötőjel két oldalán; (...)")
Ez a szóközösdi főleg azóta van így (persze már előtte is kezdett "rügyezni"), amióta 2004-ben megjelent az OH., amelyben ez áll a 295. oldalon:
"A nagykötőjel néhány kivételtől eltekintve mindig tapad az előtte és az utána következő szóhoz vagy számjegyhez: Ferencváros–Újpest-mérkőzés; Geiger–Müller-számlálócső; 1994–2001. Szóköz akkor kerül a nagykötőjel elé és mögé, ha több szóból álló, bonyolultabb írásmódú szerkezeteket kapcsol össze: f. hó 5. – f. hó 25."
Na, szóval azóta ez a "kánon".
A fenti MTA-link nagyon érdekes: jól látható, hogy eleinte "hemzsegnek" a szóköz nélküli válaszok, majd – vélhetően 2004 után (vö. OH megjelenése) – már szóközzel is javasolják, ez a 8/18. oldalon van így először (72. válasz), ha jól figyeltem.
A 96., 97. megint csak szóköz nélküli, 99. szóközzel, 147. szóköz nélkül, 148. ... (öö... ezt nem is értem... hiba a mátrixban :-), 166. szóköz nélkül.
Szóval csak lassan adják meg magukat az akadémikusok. :-)
Ezzel szemben az e-nyelv.hu oldalon (amelyen tudtommal jóval az OH megjelenése után kezdődött a tanácsadás, 2006. febr. 13-i az első válasz) abszolút a szóközös megoldás a divat, ld. a keresővel:
vagy konkrét példákkal, pl.:
Hasonló, mégis eltérő eset: 2014.07.15-től 16-ig.
Tudtommal ekkor viszont nincs pont.
Nincsni tényleg nincs, de azért ez egész más eset (még ha jelentésében ugyanolyan is).
Viszont ebben az esetben is szóközt kell rakni a pöttyök után, legalábbis ha nagyon szabályosak szeretnénk lenni.
@ "(A nagykötőjelet Wordben és ezen a felületen is Alt+0150-nel lehet előállítani.)"
Megj.: Wordben azért kényelmesebb a helyzet, ott elvileg elég egy Ctrl + "szürke" mínuszt nyomni (szürke alatt a számblokkon lévő mínusz értendő, már ha van olyanod – notebookon, mobil eszközön nem biztos...).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!