Mi ajda a hangsúlyos és az időmértékes verselés ritmusát?
Az időmértékes verselésnél a sorok nem aznos szótagszámúak. A hosszú és rövid szótagok váltakozásának ritmusa alakítja ki a verslábat (pl iambus), és a verslábak száma és típusa határozza meg az adott sorok típusát. Pl. a hexameter hat spondeusból vagy dactilusból áll (az a szabály, hogy az ötödik mindig dactilus, a hatodik spondeus). A spondeus két hosszú szótag ("tá-tá") a dactilus pedig egy hosszú és két rövid ("tá-ti-ti"), ezért a leghosszabb hexameter 5 dactilusból (15 szótag) +1 spindeusból (2 szótag), azaz 17 szótagból áll, míg a legrövidebb 13-ból. Ebből is látszik, hogy a sorok "hossza" ebben a típusú verselésben nem függ a szótagszámtól. Az időmértékes verselésnek ezen felül nem feltétele a rím. Például a Huszt első sora egy hexameter (a hosszú szótagokat CSUPA NAGY betűvel kiemelem):
BÚS düleDÉKeiDEN HUSZTNAK ROMVÁRa meg ÁLLÉK.
(Szinte mindenki így magolja be és szavalja:
Búsdüle Dékei Denhuszt Nakrom Várameg Állék.)
Az ütemhangsúlyos verseknél azonban a sorok szótagszámát kell nézni, úgy is vannak elnevezve, hogy például "felező nyolcas", amiben 8 szótag van, és a felénél egy nagyobb szünet. Itt a sor ritmusát a szavak szóeleji hangsúlya határozza meg, tehát egy szó nem nyúlik át egy ütemen (szemben az időmértékessel). Íme egy felező nyolcas versszak (NAGY betűvel az ütemek eleje):
"SZÁLL a madár, ÁGrul ágra,
SZÁLL az ének, SZÁJrul szájra;
FŰ kizöldül Ó sírhanton,
BAJnok ébred HŐSi lanton."
Általában az ilyen verseket "énekelve" magolják be az emberek:
Szállazének Szájrulszájra stb.
Az ütemhnagsúlyos versek jellemzően rímelnek is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!