Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mit jelent ha egy nyelvben a...

Mit jelent ha egy nyelvben a szavaknak neme van? Ez mi? Egyszerűen nem értem.

Figyelt kérdés

A magyar nyelvben nincs ilyen, ugye? Mi a lényege, mi az értelme? Néhány példát is kérnék ha lehet!


Előre is köszönöm a hasznos válaszokat, mennek a zöld kezek! :)



2014. máj. 6. 21:29
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
83%

A nyelvtani nem egy névszóragozási típus. Eredetileg a természetes nemek közötti (hímnem és nőnem) és az élő és élettelen közötti különbségen alapszik, ezek szerint sorolva csoportokba a főneveket. Idővel a nyelvtani nem részben elvesztette kapcsolatát a természetes nem és az élő/élettelen fogalmakkal, és a legtöbb nyelvben analógia útján, illetve bizonyos hagyományokat követve kiterjedt az életteleneket megnevező főnevekre is, valamint más, a főnévhez igazodó szófajokra. Ezek lehetnek nyelvtől függően a névelő, a melléknév, a számnév, a névmás, esetenként az ige egyes alakjai stb.


Az újlatin nyelvekben jellemzően két nemet (hímnem és nőnem), a németben hármat tartanak számon (az előbbiek mellett a semleges nemet). E nyelvek oktatásában a főneveket a nemüket jelölő névelővel együtt tanítják (többnyire határozott névelővel, kivéve ha az a nemet, például a franciában igencsak gyakori hangkiesés miatt, nem tudja jelölni; ilyenkor a határozatlan névelőt használják). A szavak végződése gyakran jelzi a nemüket, többek közt képzők révén, amelyek bizonyos nemekkel járnak együtt (például a németben az ‑ung, a franciában a -tion a nőnemmel), máskor a nemük a jelentéskörük alapján jósolható meg kisebb-nagyobb bizonyossággal (például hajók, szelek, folyók, autómárkák, országok neve), bizonyos esetekben viszont egyenként kell elsajátítani őket. Léteznek olyan homonimák is, amelyek más-más nemben használva eltérő jelentésűek (például a német Band hímnemben ’kötet’, nőnemben ’együttes’, semleges nemben ’szalag, kötelék’ jelentésű, míg a francia page hímneműként ’apród’, nőneműként ’lap, oldal’ jelentésű).


[link]

2014. máj. 6. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Magyarban nincs. Például a németben van. Minden főnévhez tartozik ezek közül valami: der (hímnem), die (nőnem), das (semleges nem).


Szóval amelyik főnév előtt der van, az hímnemű, amelyik előtt das az semleges, stb. Értelme és lényege az, hogy így alakult ki az adott nyelv az idők során.

2014. máj. 6. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
73%

A magyarban ez nem létezik, de én például franciát tanulok és annak ez fontos része.Ugye van hímnem /le/ és van nőnem /la/, többes szám lőtt is van egy nemet jelző előtét de abból a nem nem derül ki, csak a többesszám/les/.A németben semleges nem is van, de erről előttem már írtak.

Hát túl régóta még nem tanulom a nyelvet, de eddig semmi hasznát nem látom.Nincs benne rendszer, hogy milyen főnévnek milyen nemet kell kapnia, csak tanuld meg, és mindig mindennel összeolvad, ami nagyon bosszantó.Mondjuk a birtokos jelzővel, és képez egy harmadik szóalakot, amiből kiderül a birtokviszony, és a birtok neme és száma.Szerintem semmi előnye nincs.

2014. máj. 6. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm,


2-es, 3-as válaszoló nagyon hasznos választ adott, ellenben az 1 -essel... Köszi wikipédiázni és Google -özni én is tudok, éppen ezért tettem fel a kérdést, mert nem értettem egészen azokat a dolgokat amiket wikipédián és Google -ön olvastam... Szerettem volna egy rövid, érthető, nem szaknyelven írott magyarázatot... Ennyi!


"Amit nem tudsz egyszerűen elmagyarázni, azt nem is érted egészen." Albert Einstein


Válaszokat szívesen fogadok továbbra is, más nyelvekről, amelyekben megtalálható ez a dolog. Továbbra is kíváncsi vagyok! :)

2014. máj. 6. 23:18
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
LEhet, hogy számodra hasznos volt, azonban egyáltalán nem pontosak: amiket ők nyelvtani nemeknek gondoltak, azok pusztán névelők. Nem tudom, hogy mit nem értesz a wiki-szövegből, egyáltalán nincs szaknyelven. Ha gondolok, küldhetek szakcikkeket, amiben még pontosabb magyarázatot adnak erre a nyelvi jelenségre, de azt mégúgysem fogod érteni.
2014. máj. 6. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
55%
A franciában a kettő egy és ugyanaz.A le/la/les névelők (vagy határozatlan formában un/une/des) az azt követő főnév nemét és számát determinálják.
2014. máj. 6. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
63%
Tévedés: nem a névelő determinálja a nemet. A szó választja ki a névelőt.
2014. máj. 7. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Nézőpont kérdése, mert a kettőnek csak együtt van értelme.Meg amúgy is teljesen mindegy, mert semmilyen rendszer nincs abban, hogy melyik főnév milyen névelővel jár.
2014. máj. 7. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 mustafa33 ***** válasza:
A szláv nyelvekben is három nem van. De ellentétben a német és latin nyelvekkel a névelőket (szlovák - ten, tá, to) csak bizonyos esetekben használják, mondhatni akkor mint a magyarban. A szó neme a végződéséről, a ragokról ismerhető fel. Nagyon leegyszerűsítve mondhatni, hogy az a-ra végződő szavak nőneműek, de ez nem mindig igaz.
2014. máj. 9. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Nagyon leegyszerusitve kepzeld el ugy, mint az alacsony/magas hangrendet a magyarban.


Egy francianak peldaul le père az apa, la mère az anya. Himnem, nonem.


Magyarul meg azt mondod hogy szobaban, de uvegben. Egy kulfoldinek ezt hozza kell tanulni hogy mikor ban mikor ben, vagyis a szo hangrendjet (jo, vannak ra szabalyok de akkor is)

Neked meg azt kell hozzatanulni egy szohoz hogy mi a neme.


Persze megerti a francia ha la père-t, le mère-t mondasz, csak ugyanolyan fura lesz neki mint neked azt hallani, hogy szobaben, uvegban.

2014. szept. 26. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!