Hogyan kell a "Kőnigsegg" grófi családnevet elválasztani?
A megoldás Kőnigs-egg | Kőnig-segg?
A) Ha a szó "király valaga" jelentésű német-magyar összetétel, akkor az "s" előtt van a szóhatár.
B) Ha a szó "király töke" jelentésű német-angol összetétel,
akkor az "s" után van.
C) Ha az "egg" végződés az "Egge"= "borona" szóból származik, akkor megint csak az "s" előtt lesz.
D) Ne törődjek a részek eredetével, alkalmazzam a magyar helyesírás szabályait! Eszerint a megoldás "Kőnig-segg".
Általában mi a szabály az idegen összetett személynevek elválasztására?
Az elválasztás a következö: Königs-egg
Mellesleg az Egg németben az "Eck" = sarok (mármint nem testrész) magyarra fordítva kb "királyzug" lenne a jelentése.
De azt végképp nem értem, hogy szerinted miért lenne egy része a szónak magyar, vagy angol eredetü, amikor német elnevezésröl van szó?!?!?!
1. válaszolónak.
Az "Eck"="Egg"-re nem gondoltam, bár minden ifjúsági regényben azzal csúfolják a németeket, hogy a zöngés és a zöngétlen mássalhangzókat összekeverik.
Hogy miért láttam a szóban a magyar "segg" szót? Magyar az anyanyelvem, tehát ez az értelmes szó ugrott be elsőnek a hosszú névből. (Ezt hívják todományoskodva népetimológiának.)
Különben is, a kóbor lovagok össze vissza járkáltak Európában. Miért ne szedték volna föl a mevüket is innen-onnan? Modernebb példák: Lermontov skóv, Guyon Richárd angol származású volt.
2. válaszolónak.
Úgy van. Alkalmazzuk a magyar szabályokat! Akinek meg magyarul ilyen szavakat rejtő neve van, azt sajnáljuk.
Keresztnevekkel is megesik az ilyesmi. Volt egy Ignác bácsi a családban, akit már akkor Náci bácsinak hívtak, amikor Hitler még csak szobafestő volt. Nem lehetett lemosni róla ezt a becenevet.
#2-es nyert.
A kérdezőnek:
"Úgy van. Alkalmazzuk a magyar szabályokat!"
Akkor te most itt kérdezel, vagy cak vizsgáztattál?...
BTW: a Náci az Ignác beceneve. Tehát nem biztos, hogy bárki is le akarta mosni.
A "Különben is..." kezdetű bekezdés helyesen a következőképpen szól:
"OK, belátom, elég nagy marhaság volt, tkp. nem is gondoltam komolyan. Bocs, a gyenge poénért, amelyben mások nevéből csináltam alpári szóviccet, valóban nem volt méltó a GYK emelkedett színvonalához.." :-)
"A "Különben is..." kezdetű bekezdés helyesen a következőképpen szól:
"OK, belátom, elég nagy marhaság volt, tkp. nem is gondoltam komolyan. Bocs, a gyenge poénért, amelyben mások nevéből csináltam alpári szóviccet, valóban nem volt méltó a GYK emelkedett színvonalához.." :-)"
Ez zseniális volt! Elválasztva: zse-ni-á-lis!! :D
2-esnek!
Nem így van!
Követni kell az adott nyelv elválasztási szabályait akkor is, ha más nyelvi szövegkörnyezetben jelenik meg.
#6 Idézek a Magyar helyesírás szabályaiból:
230. A latin betűs írású nyelvekből átvett, idegen írásmód szerint írt közszavakat és tulajdonneveket is a magyar szokásnak megfelelően, azaz a magyar kiejtésükön alapuló szótagolás szerint választjuk el. A fontosabb szempontok a következők.
a) Az egy szótagba kerülő, egy magánhangzót jelölő betűcsoportokat nem választjuk el: cou-chette, cou-lomb; Baude-laire, Coo-per, Mah-ler, Mon-taigne; stb. (Vö. 224.)
b) Az egy mássalhangzót jelölő betűcsoportokat (a többjegyű magyar betűkhöz hasonlóan) nem választjuk szét: bron-chi-tis, ce-pha-lal-gia, com-pa-gnie, ery-the-ma; Bo-lo-gna, Chur-chill, Fi-scher, Gi-gli, Gior-gio, Ka-ra-džić, Ljub-lja-na, Wa-shing-ton; stb.
c) A különböző hangokat jelölő olyan betűcsoportok, amelyek az idegen nyelvekben elválasztáskor többnyire együtt tartandók, de nem egy hangot jelölnek, magyar szövegben szótagolási szabályainknak megfelelően szétválhatnak: cas-co, esp-la-nade, maest-ro; Chris-tie, Fab-ri-zio, Gas-cogne, Ped-ro; stb.
Ha magyar szövegbe idegen (pl. latin, angol, francia, lengyel stb.) nyelvű többszavas kifejezés, mondat, bekezdés stb. van betoldva, elválasztáskor az illető nyelv elválasztási szabályait kell követni.
231. Az olyan idegen közszavakat és tulajdonneveket, amelyek a forrásnyelvben két (vagy több), a magyarban nem önálló létű elemből keletkeztek, nem tekintjük összetételeknek, ezért a magyar szótagolás szabályai szerint választjuk el őket: abszt-rakt, as-piráns, demok-rata, diszk-rét, fi-lantróp, inf-láció, inst-ruktor, kataszt-rófa, komp-resszor, konk-rét, obst-rukció, parag-rafus, prog-nózis, prog-ram, rek-lám, szind-róma; Belg-rád, Zág-ráb, Miche-langelo, Shakes-peare; stb.
Bár az ilyen alakulatoknak eredetileg összetett voltát a mai átlagos magyar nyelvérzék általában nem tartja számon, az ismertebb elő- és utótagok figyelembevételével történő elválasztás, kivált szaktudományi munkákban, szintén elfogadható: fotog-ráfia vagy foto-gráfia, mikrosz-kóp vagy mikro-szkóp, termosz-tát vagy termo-sztát stb.
Mivel a szavakat a sor végén természetesen máshol is meg lehet szakítani, nemcsak a problémát okozó helyen, kétség esetén tanácsos ezzel a lehetőséggel élni: aspi-ráns, pa-ragrafus vagy paragra-fus, Mi-chelangelo vagy Michelan-gelo stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!