Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez így helyesen van írva? :

Ez így helyesen van írva? :

Figyelt kérdés
"Időpont: 2013. május 28-29"
2013. máj. 15. 08:02
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Én speciel a "között" szót mindig kerülöm, ha csak két napról van szó.
2013. máj. 16. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
Pont ezen morfondíroztam én is... De részleteket nem írok, mert BM esetleg megint belém találna kötni. :D
2013. máj. 16. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 BringaManó ***** válasza:

naaa, lécci!... :-)

már elvonási tünteim vannak, ne kínozz tovább


(Egyébként tkp. egyetértek, észre sem vettem, ezért nem jutott eszembe ebbe "belekötni". Persze ha te írtad volna, akkor biztos egyből kiszúrom... ;-)

2013. máj. 17. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
62%

Sejtettem, hogy elvonási tüneteid lehetnek... Ha ez egy újfajta függőség, elnevezhetjük BW-addikciónak. :P

De ma már kaptál máshol egy kis pótszert, úgyhogy nem panaszkodhatsz. :D


Azért csak röviden, hogy min töprengtem: ha egy valami két másik valami _között_ van (--> between), akkor nem értjük bele a két másikat. Pl. ha két szék között van egy pad, ami alá beesünk. :D

Több másik valami esetében szintén nem (--> among), pl. ha négy szék között van egy asztal.

De ezek tárgyak, ugyebár.

Ugyanezen logika mentén a 28 és a 29 között viszont nincs semmi, a 28.-a és a 29.-e között sem.

Kb. eddig jutottam el, amikor belém hasított, hogy minderre te valószínűleg rá fogsz cuppanni, és kb. egy A/4-es oldal hosszúságban darabokra szeded, szétcincálod, kielemzed, megmagyarázod, kifordítod, befordítod (mégis bunda a bunda). :D


Mielőtt még megtennéd, kibővítem annyival, hogy időtartamok esetében ugyebár beleszámítjuk a két "szélső értéket" is, bár nekem már ez is furcsa egy kissé. Pl. "május 10. és 15. között" --> május 10-én, 11-én, 12-én, 13-án, 14-én és 15-én.

Lehet, hogy azért furcsállom, mert az elemi matek szerint a 10 és 15 közötti számok csak a 11, 12, 13 és a 14. Bár ezt is lehet variálni, hogy zárt vagy nyitott intervallumokról beszélünk-e.


Emlékszem egy hasonló témára: pár évvel ezelőtt problémáztak az -ig toldalékon, mert egyesek szerint a megadott nap még beletartozik az időintervallumba, mások szerint meg nem. Az utóbbi a logikusabb, de mégis az előbbit használjuk... :O


No, akkor tessék kiélni magát, kérem. :P

2013. máj. 17. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
62%
Amíg elmentem egy kis nasiért, gondolkodtam egy picit, így máris jelzem, hogy a "28 és a 29 között viszont nincs semmi" az egész számok halmazán értendő; nehogy a törtekről kezdj nekem kiselőadásba. :D
2013. máj. 17. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 BringaManó ***** válasza:

nem kell törtekről előadnom, nem is arról van szó, inkább a nyílt és zárt intervallumokról (ha már matekozunk), de ayt is megírtad.


"akkor nem értjük bele a két másikat"

lehet, hogy te nem.


"among"

hát ennek a jelentéseik között ugyanúgy abszolút benne van az, ha te is része vagy a csoportnak.

(pl. [link] )


"Ugyanezen logika mentén"

jaja, hibás kiindulásból messze juthatunk :-)


"kb. egy A/4-es oldal hosszúságban darabokra szeded"

azt sosem lehet tudni előre: rendszerint, amikor elkezdem, még én is rövidre számítok, mint amekkora aztán lesz... :-)


"időtartamok esetében ugyebár beleszámítjuk a két "szélső értéket" is"

na hát akkor meg?


"problémáztak az -ig toldalékon"

azt nem olvastam, de nem értem, miért lenne logikusabb, ha nem tartozik bele.

erre mi az elmélet?

(ebbe már ne keverjük bele az angolt (until), ha lehet)

2013. máj. 18. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 BringaManó ***** válasza:

* ayt=azt

* jelentései között

* rövidebbre számítok

2013. máj. 18. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

<"akkor nem értjük bele a két másikat"

lehet, hogy te nem.>


Miért, te igen? A példám a "két szék között a pad" volt; a _pad_ helyének meghatározásakor evidensen nem értjük bele a székeket, azok csak a viszonyításhoz szolgálnak támpontként. Egy másik példa: a Pitypalatty Színház a Futrinka utca 10. sz. alatt található, a Mézeskalács cukrászda (8. szám) és a Kakukk könyvesbolt (12. sz.) között.


<"among"

hát ennek a jelentéseik között ugyanúgy abszolút benne van az, ha te is része vagy a csoportnak.>


Okay, valóban lehet. De a példámban nem volt, tehát nem mindig.


"jaja, hibás kiindulásból messze juthatunk :-)"


Nekem mondod, pestinek, hogy merre folyik a Lánchíd? :D


"azt sosem lehet tudni előre: rendszerint, amikor elkezdem, még én is rövidre számítok, mint amekkora aztán lesz... :-)"


Ismerős...


"na hát akkor meg?"


Két nap esetében akkor is furcsa. Hónapok és évek esetén szintén: pl. február és március között (? :O) vagy 2012 és 2013 között (? :O); nem tudom elmagyarázni, hogy miért, egyszerűen nincs közöttük semmi, és kész.

Óránál nem gond, mert ha pl. a városi sportcsarnokban a fedettpályás kalaplengető versenyt ma 17 és 18 óra között rendezik meg, az 17:00 és 18:00 között pont 60 perc időtartamot jelent. (Bár én inkább úgy mondanám akkor is, hogy 17 órától; vagy esetleg 17 órai kezdettel.)


"azt nem olvastam, de nem értem, miért lenne logikusabb, ha nem tartozik bele.

erre mi az elmélet?

(ebbe már ne keverjük bele az angolt (until), ha lehet)"


Az előzőekben azért kevertem bele az angolt, mert az megkülönbözteti a kettő és a több közöttiséget. Az untilnál ez nem játszik.

Az -ig problémát már fogalmam sincs, hol olvastam (vagy hallottam) régebben, értsd: évekkel ezelőtt, és nem is emlékszem a részletekre. De a logikája ugyanez volt talán, mert pl. ha elmegyek a falu végén lévő tóig, akkor ott megállok, nem mászom bele; vagy ha ma délután 5-ig érek rá segíteni a barátnőmnek zabot hegyezni, akkor 5 után már nem.

Tetszik érteni a problémát? :)

2013. máj. 21. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!