Hogyan helyes: nő vagy nől?
Jaj! Ez volt a legjobb válasz :
"Egyik szeretett versem (Valami alacsony iskolázottságú vidéki írta?):
Weöres Sándor: Nől a dér, álom jár "
Alacsony iskolázottságú! Érted!?
Jászság, Heves megye környékén nyugodtan használjuk, hogy nől. Sőt, gyakoribb mint, a nő.
-Egy budapesti egyetemista szülők, egyetemista gyereke. 20/F
#5: "2. "de vidéken és főleg az alacsonyabb iskolázottságúak körében". Olyan nincs, hogy "vidéken", ugyanis a pest környéki tájszólás is csak egy a többi közül, és az irodalmi nyelvhez sem áll közelebb, mint bármelyik más dialektus. "
Ez igaz?
Nem az "alacsonyabb iskolázottság", hanem a földdel és az élettel kapcsolatos, ha valaki azt mondja: "nől"
Ehhez tudni kell, magyar nyelvünkben az újkori akadémikusok kiírtottak több olyan nyelvi sajátságot, mint például a folyamatos jelen, vagy a szenvedő szerkezet.
Nyelvünk sajátsága, hogy egyes szavakban a magánhangzók változhatnak, hajszálnyi különbséget eredményezve, pl. fel, föl. Vagy: nevel, növel. Ez utóbbi kettő mintegy magyarázza is egymást. A "nevelő" - "növeli" a rábizott gyermekben a tudást. Ugyanakkor a gyakorlat teszi a mestert, azaz "növekszik" vagy "növekedik" a tudása valakinek, anélkül, hogy egy pedagógus nevelné a már érett embert.
Budapesten, az V. kerületben van a "Papnövelde utca", jelezve, hogy nem "nevelik", hanem "növelik" a papi hívatást választókban az elhívatottság érzését, a tudással egyetemben.
A jószágot "neveljük", de képtelenek vagyunk "növelni", akárcsak a szántó-vető a növényt csak gondozni, öntözni tudja, még nevelni is (ekkor a vigyázás, óvás a jelentése), de a növényt "növelni" senki nem tudja.
A Bibliában van egyedi meghatározásként (szaknyelven: Hapax legomenon = egyetlen előfordulási hely) a következő kifejezés:
"Mert MAGÁTÓL terem a föld, először füvet, azután kalászt, azután teljes buzát a kalászban." (Mk 4:28)
Az idézett helyen a "magától" a görög szövegben "automaté" igével van kifejezve, ez az eredete a mai automata, autó(mobiL), auto-didakta szavaknak.
A fentiekből érthető, hogy a földdel, növényekkel, állatokkal kapcsolatban levő ember érzékeli, hogy vannak dolgok, amelyek mintegy "belülről", azaz maguktól "növekednek"
Ebben az esetben a "nől", mintegy folyamatosságot érzékeltető ige, amit népmesében lehet tetten érni:
"nől, növekszik".
Én emlékszem, gyermekkoromban hallottam a "nyől" hangzással kiejteni, ahogy maga elé dünnyögte a növényt, jószágot szemlélő gazda. Hasonlóan, az Alföld keleti részén, amikor megszomjazott a nagymamám, azt mondta: "innya".
A "nől", ösztönös nyelvi érzésem szerint a növekedés folyamatosságát fejezi ki, ha rá-érzéssel használja az ember.
Akiből viszont hiányzik ez a "rá-érzés", az nem annyira "műveletlen = alacsonyabb iskolázott", hanem inkább a nyelvi sajátosságra, és a környzeti változást kevésbé érzékenyen kifejezni képes az, aki mintegy "bersgadtan" akkor is így mondja, amikor nem utal semmi a folyamatosságra.
--
Most, (2018. június 8) a könyvhéten kapható Sántha Attila: BÜHNAGY székely SZÓTÁR -a. Tetten érhetőek a módosulások, rövidülések, a szavak egyes részeinek az elharapása, amikor mintegy csak "hozzá gondolja" a hiányzó részt, amit az irodalmi nyelv teljes egészében - k i b e t ű z, azaz ki-, be-, tűz = ki is, be is tűzi, hogy érthetőbb legyen. :)
Fekete Bárány (69 F)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!