Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van valami szabály a -nak,...

Van valami szabály a -nak, -nek használatára?

Figyelt kérdés
Az előbb olvastam, hogy "halászlénak". Eddig úgy gondoltam, a -nak, -nek használatát az utolsó szótagban lévő magánhangzó határozza meg. (Akkor viszont a "halászlénak" nemjó, hanem inkább "halászlének", de ezek szerint rosszul gondoltam.)
2013. ápr. 26. 23:42
 1/6 Silber ***** válasza:
100%
Nem vagyok nyelvtanszakértő, de amennyiben jól emlékszem, a magas magánhangzókból (e,i,ü,ő) álló szavak után "-nek", mély magánhangzókból (a, u, ó) álló szavak után "-nak". Kevert esetben mindkettő előfordul, de talán az utolsó magánhangzó a domináns.
2013. ápr. 26. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
55%

Nekem is furcsa ez a szó így... De ettől még helyes lehet. :D

A vegyes hangrendű szavakat ugyanis többnyire kétféleképpen tudjuk toldalékolni, pl. Ágnesnek/Ágnesnak, fotelnek/fotelnak.

[Magas hangrendű szóhoz is járulhat mély hangrendű toldalék, pl. férfinak/férfinek. A "nyílnak" mellett pedig egyáltalán nincs "nyílnek" opció... Ez tudomásom szerint azért van így, mert nagyon régen létezett egy mély, azaz hátul képzett (veláris) i hang is.]

2013. ápr. 27. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 BringaManó ***** válasza:

Azért azt vegyük észre (legalább mi, itt :-), hogy a "halászlé" összetett szó, tehát ugyanolyan hangrendű toldalék járna mellé, mint a "lé"-hez (nem pedig "lé"-hoz) önmagában. Úgy látszik, egyes beszélők ezt már nem érzik, egyszerű szónak veszi a nyelvérzékük.

(Nem kifejezett rosszalásként írom ezt, hisz vannak olyan összetett szavak, amelyekről már nem -- vagy alig -- érzi az átlag nyelvérzék, hogy valaha összetett volt, pl. keszkenő, férfi stb., illetve van, amelynek el sem torzultak a tagjai, mégis egyszerűnek érezzük: előfordul, hogy az összetett szó tagjai "egy szótagú szavak, melynek következtében a szó összetétel volta a mai nyelvérzék, nyelvi tudás számára elhomályosulhatott, mint pl. műszer, kórház, műhely, színpad ..."

[link] )


De azért ez nekem fura ebben az esetben.


Bár könnyen el tudom képzelni, hogy önkéntelenül kicsúszik az ember száján olyan, hogy "tettem valamit a halászléba", de azért én bátran helyesbíteném magam, ha észrevenném. :-)


Megjegyzem, nehéz találni a "lé"-hez hasonló példát, mert ugyebár az é és az i/í az, ami általában "átereszti magán" az előző szótag hangrendjét toldalékolás szempontjából, ám olyan é/i/í-s egyszótagú szóból meg kevés van, amely ennyire rövid, alig érezhető, szinte adja magát, hogy csak valami fura végződésnek*/toldaléknak értékelje a tudatalatti nyelvérzékünk. :-)


Ha mondotok még példát hasonlóra, megköszönöm.


* "Fura végződés" alatt azt értem, hogy vannak -lé-re végződő idegen eredetű szavaink (handlé, allé, ollé, filé, relé, zselé, bólé, internacionálé, stb., ld. pl. itt: [link] ), ezért nagy a "kísértés", hogy ezekkel összemossa, eltévessze az ember, pláne az élőbeszéd tempójában.

2013. ápr. 27. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 BringaManó ***** válasza:

az elgépelésekért elnézést kérek!

kérem a kedves "vendégeket" az ésszerűség nevében, hogy ne fárasszák magukat azzal, hogy egyesével megemlítik őket, inkább várják meg a teljes(nek szánt) hibalistát Bertától, és majd az övét egészítsék ki (ugyancsak a teljesség igényével). :-))

2013. ápr. 27. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
52%

<Azért azt vegyük észre (legalább mi, itt :-), hogy a "halászlé" összetett szó>


Képzeld, észrevettem; és gondoltam is, hogy ha nem jelzem, akkor majd te jól belekötsz. :D

Az én példáim közül a "férfi" gyanús: úgy tudom, férj+fi(ú) összetétel eredetileg.


<Megjegyzem, nehéz találni a "lé"-hez hasonló példát...>


Így van. Az összes, ami szóba jöhet, azaz főnév:

hé (argó: rendőr)

szolmizációs hangok: ré, mi, ti

módosított szolmizációs hangok: di, ri, fi, szi, li

görög betűk: fí, pí (Lehet, hogy van még több is, ez a kettő jutott eszembe.)

kérdőszók: ki, mi

Az összes egyértelműen magas hangrendű toldalékot kap.

Összetett szavakat viszont nehéz lenne alkotni velük, bár te elég kreatív vagy ezen a téren. :D

(Nekem a max. a "vízisí" mintájára a "tavisí". :D Toldalékolt formában tavisínek, esetleg tavisínak lehetne... :D)


Viszont találtam egy elég jó példát: a -né asszonynévképzőt. Ha ezt mély hangrendű névhez kapcsoljuk, mély hangrendű toldalék illik hozzá, pl. Bringa Manónéval, Bringa Manónénak stb. :D


<kérem a kedves "vendégeket" az ésszerűség nevében, hogy ne fárasszák magukat azzal, hogy egyesével megemlítik őket, inkább várják meg a teljes(nek szánt) hibalistát Bertától, és majd az övét egészítsék ki (ugyancsak a teljesség igényével). :-))>


Úgy emlékszem, már többször említettem, hogy olyan sok szabadidőm azért nincs, hogy az összes hibádat javítsam; nem is szokásom, mert túl melós lenne. :P

2013. ápr. 29. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :) Minden nap tanul valamit az ember...
2013. máj. 2. 22:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!