Mindig bajban vagyok az "és" és a "vagy" szavacskák és a vessző kapcsolatával. Mikor kell eléjük vessző, mikor nem?
Úgy emlékszem, hogy felsorolásban az "és" elé nem kell vessző. Pl. "sárga, fekete és piros", de mégis sokat látom, hogy pl. azt írják: "ez a lány nem csak okos, és tehetséges".
Most akkor oda hogyhogy kell a vessző az "és" elé?
Milyen szabály vonatkozik erre?
Ugyanígy vagyok a "vagy" szóval.
"Sárgában vagy pirosban kérem" kontra "Sárgába, vagy pirosban kérem" és hasonlók.
Erre valami szabály?
Sokat segítenétek.
Az első példamondatod nem helyes.
Ez a lány nemcsak okos és tehetséges, hanem szép is.
Így gondoltad?
Ebben a formában ez egy felsorolás, ezért nem kell vessző az és elé.
Amikor tagmondatokat kötsz össze az és kötőszóval /ezek nem szavacskák, hanem kötőszavak/ akkor ki kell tenni a vesszőt.
Ma esett a hó, és délután elmentünk a gyerekekkel szánkózni.
Itt az és két tagmondatot köt össze, mindkettő tagmondatnak van alanya és állítmánya is.
Szerintem sem jó az első példamondat; az 1. válaszoló ötletén kívül esetleg még lehetne így is: Ez a lány okos és tehetséges is. Vagy: Ez a lány nem csak okos, de tehetséges is. Csak hát így pont a lényeg veszne el.
De lényeg a lényeg: a szabályok szerint...
a., Felsorolásban az és, a meg és a vagy szavak elé nem teszünk vesszőt.
b., Az összetett és a többszörösen összetett mondatok tagmondatait vesszővel választjuk el egymástól. Tehát ha egy (többszörösen) összetett mondat egyik tagmondata az és, a meg, ill. a vagy kötőszók valamelyikével kezdődik, akkor eléjük ki kell tenni a vesszőt.
Két dologgal egészíteném ki az eddig elhangzottakat:
- Felsorolásnál ha az és, s, meg, vagy kötőszó (beszédszünettel elválasztott) hátravetett mondatrészeket vezet be, vesszőt teszünk eléjük: A szüleire gondolt, és szegény nővérére. Aztán elővette a bicskát, meg a kenyeret, meg a szalonnát, meg a zöldpaprikát, majd jóízűen falatozni kezdett. Ernyőt hozzál magaddal a kirándulásra, vagy kabátot! (247/e)
- A tagmondatokat bevezető és, s, meg, vagy kötőszó előtt is ki kell tenni a vesszőt. Sokszor meglehetősen nehéz eldönteni, hogy az és, s, meg, vagy kötőszóval kapcsolt rész önálló tagmondat-e: Bevágta az ajtót, és dühösen elrohant. De: Hirtelen fölugrott és elrohant. Ilyenkor az írásjelhasználat ingadozhat. (243/b)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!