Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi indokolta a nyitvatartás...

Mi indokolta a nyitvatartás szó nyitva tartásra való változtatását?

Figyelt kérdés

Miért kell külön írni? Sokkal nyögvenyelősebb így.

Aki esetleg nem tudná: csak mostanában változott nyitva tartásra a helyes írásmód.


2012. aug. 9. 10:59
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
56%
Megváltozott volna? Én nem láton, hogy alármi indokolná a különírást.
2012. aug. 9. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
63%

Szerintem semmi nem indokolja, ugyanis a nyitvatartás (ami egy fogalom, a boltok "működési" idejével kapcsolatosan) és a nyitva tartás (pl. a kapu nyitott állapotban tartása) két teljesen külön fogalom, mi még így is tanultuk.


Viszont pont a napokban beszélgettünk itthon róla, hogy már mindenhol külön van írva egy ideje, és nem értjük, miért. :(


És most látom, hogy ahogy itt egyben írom, szintén aláhúzza pirossal. Nem tudom ezeket a változásokat se követni, se elfogadni. :(

2012. aug. 9. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
70%

A "pirossal aláhúzás" dolgot emberek programozzák a programba (tehát lehet hibás), mindig józan ésszel kell élni és felülvizsgálni a dolgokat. A helyesírás-ellenőrző csak javasol, sokszor rosszat.

Mindig vannak hibásan terjedő szavak, amik valami okból megmaradnak, pl mert már annyira elterjedtek, hogy még aki helyesen tudja, az is elbizonytalanodik és inkább igazodik a tömeges hülyeséghez.

2012. aug. 9. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
11:55, bocsi, de nem értem. Akkor most melyik írásmódot preferálod?
2012. aug. 9. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
49%
A nyitvatartás egy főnév, ennél fogva egybe kell írni. Nem hallottam semmilyen változásról.
2012. aug. 9. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
73%
#4: nem írtam, hogy melyiket preferálom, mert érzésre egybeírva a jó, de mindenképpen meg szeretném nézi az Osiris szótárban, mielőtt bármit bemondok. A kommentem annyit jelent, amennyi oda van írva: sem a tömeges elterjedés, sem a "piros aláhúzás" nem döntő érv.
2012. aug. 9. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Most utánanéztem és már nem tudom :D
2012. aug. 9. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

"A kommentem annyit jelent, amennyi oda van írva"

Értem, bocsi, azt hittem, hogy utaltál valamelyikre, és csak én nem értem. :)

2012. aug. 9. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
38%

A helyesírási szótárban külön van írva. Aki nem hiszi, nézze meg. Ezen én is meglepődtem, én is mindig egybeírtam, s ezután is így fogom írni.


A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetében van pár emberke, akik valahogy igazolni akarják, hogy nem kapják hiába a pénzüket. Ezért aztán időről időre belekavarnak a helyesírásba, többnyire az egybe- ill. különírásba, mert abba a legkönnyebb. Az indoklásoknak (már ha megindokolják egyáltalán) nincs semmi értelmük, mert mindkettőre lehet érvet találni.


Viszont legalább jól meg lehet zavarni az embereket meg főleg a tanulókat.

2012. aug. 9. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
63%
Szerintem mindig külön kellett írni.
2012. aug. 10. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!