Ezeket hogyan kell helyesen írni? ELTÉ-n, George-gal? Mikor kell kötőjel betűszónál (ugye az ELTE az? ) és idegenneveknél?
A betűszók –a, -e végződése a toldalékok előtt mindig –á, -é hangra változik kiejtésben, de ezt írásban nem tükrözik, így nem ELTÉ-n, hanem ELTE-n.
A másodikra nem tudom a választ, de szerintem: George-val.
Második jól írja.
És egyébként, akkor kell kötőjellel írni az idegen tulajdonneveket, ha azok néma magánhangzóra végződnek.
Az első válaszban kettőből kettő hibás.
A szó végi a és e nemcsak kiejtésben, hanem írásban is megnyúlik, pl. almát, Porschéval stb. Kivételt jelentenek a betűszók, ahol a szótő változatlan marad, és kötőjellel kapcsoljuk hozzá a toldalékot. A helyes válasz tehát: ELTE-n.
Az idegen neveknél akkor kell kötőjel, ha néma hangzó (kivéve h) vagy szokatlan mássalhangzó-csoportosulás van a végén. Előbbire példák: bordeaux-i, Wayne-nek, Dave-vel, Peugeot-val, de: Helmuthtal. Hogy mit nevezünk szokatlan mássalhangzó-csoportosulásnak, azt a szabályzat nem egyértelműsíti, az Earth utolsó hangja biztosan, ahogy a Glasgow-é is, de például az -ey végződésű szavakhoz csak az Osiris-féle szótár tesz kötőjelet, az akadémiai nem, tehát elméletileg találkozhatsz a Sydneyben és Sydney-ben alakkal is. Ahová biztosan nem kell kötőjel: kemény h-nak vagy cs-nek ejtett ch (Bachhal, Norwichban), s-nek ejtett sh (Bushsal), c-nek ejtett z (Herzcel), k-nak ejtett c (Balzackal), sz-nek vagy z-nek ejtett s (vergiliusos, Timesban) stb.
És van még egy eset: többelemű, nem kötőjellel írt tulajdonnevekhez kötőjellel kapcsoljuk a képzőt, és meghagyjuk a nagybetűt, tehát: New York-i, Antall József-i, Axl Rose-os, de: monte-carlói, petrovics-méreis stb.
"Az első válaszban kettőből kettő hibás."
A második kérdésre írta, hogy nem biztos, az elsőre meg azt írta, amit te is. -.-
Kedves Utolsó!
Az első válaszoló azt írta, hogy az "a" és az "e" csak beszédben nyúlik meg, írásban nem. Nos ez nem igaz, írásban is jelöljük, csak az ELTE épp kivétel, mert betűszó.
Kedves ötödik válaszoló!
"Az idegen neveknél akkor kell kötőjel, ha néma hangzó (kivéve h) vagy szokatlan mássalhangzó-csoportosulás van a végén." -> Ez így konkrétan nem teljesen igaz. Ha mássalhangzó van a "h" előtt, akkor valóban nem kell kötőjel (Sethtel, stb), de ha magánhangzó van, akkor viszont kell. Példa: Noah-nak, Sarah-nak, stb.
Ugyan ez már nem a kérdező által feltett kérdéshez tartozik, de illik pontosítani.
ELTE-n, George-dzsal
A magyarázatot előttem megírták, lásd a 2., 5. és 6. választ. (Ment is nekik a zöld kéz!) 9-es szintén hasznos, mert jól egészítette ki az 5-öst.
Az 1. válaszban valóban csak rossz megoldások szerepelnek, félrevezetik a kérdezőt. (Erre és az ezt védő 7-esre kénytelen voltam piros kezet adni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!