Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Illetve hogy. Hova kell a vessző?

Illetve hogy. Hova kell a vessző?

Figyelt kérdés

Hogy helyes?

...játszani, illetve hogy kék legyen...

vagy,

...játszani, illetve, hogy kék legyen...

tehát kell-e a hogy elé vessző, ha illetve után kerül?

Köszi



2012. jan. 4. 21:50
 1/6 anonim ***** válasza:
Ilyen esetben csak az első elé kell. Tehát: ....játszani, illetve hogy kék legyen...
2012. jan. 4. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
Egyik sem a legjobb. Pontosan így hangzana: ...játszani, illetve azért, hogy kék legyen... Bár a pontos szövegkörnyezetet nem ismerem.
2012. jan. 4. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy úgynevezett kötőszószerű szókapcsolat. Ilyeneknél csak az egyik szó elé teszünk vesszőt. Az "illetve hogy" esetében adott a vessző helye: a kifejezés elé tesszük ki, de sok más szókapcsolatnál a kifejezés elé és a két szó közé is tehetjük, ezzel árnyalatnyi jelentésbeli különbséget lehet kifejezni:

Belépett, anélkül hogy kopogott volna.

Belépett anélkül, hogy kopogott volna.

2012. jan. 5. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:

...játszani, illetve hogy kék legyen...

szerintem így a helyes

2012. jan. 12. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:

#3: A Te példáidra igaz, amit írtál, de ami a kérdésben van, az más eset, és csodálkoznék, ha ezt a típust is ugyanolyan néven neveznék (bár én a mai napig a másikról sem tudtam, hogy "kötőszószerű szókapcsolat", úgyhogy bármi történhet... :-).


(Paragrafusokkal kifejezve:

[link]

vs.

[link] )


(hm?)

2017. jan. 12. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:

sőt, most újraolvasva ez talán egy harmadik típus... (szövegkörnyezettől függően)

hm...

2017. jan. 12. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!