Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha valamit úgy szeretnék...

Ha valamit úgy szeretnék írni, hogy "legjobb-ban. " azt, hogy kell írni?

Figyelt kérdés

Pl. "Reménykedjünk a legjobb-ban.. (tudom, lehetne úgy is,hogy legjobbakban) Ezt, hogy kell írni? 3b-vel csak nem.. Ha csak 2-vel írom, akkor ugye mást jelent..



Köszönöm előre is!


2011. nov. 2. 21:29
 1/6 bánomisén ***** válasza:
66%

Vala régen úgy tanultam, hogy ha elvileg 3 ugyanolyan mássalhangzó kerülne egymás mellé a ragozott formában, akkor az egyik elmarad, tehát két "b"-vel írnám. A szövegkörnyezetből úgyis kiderül, hogy mit akar jelenteni.


Egyébként nem szoktuk ezt ebben a formában használni, általában kitesszük, hogy miben reménykedjünk. Legjobb helyezésben, legjobb megoldásban, stb. Vagy úgy, ahogy te is írtad, a legjobbakban.

2011. nov. 2. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Legjobban.


94. A toldalékolás következtében egymás mellé kerülő három azonos, mássalhangzót jelölő betűt kettőzöttre egyszerűsítjük: orra (= orr+ra); fedd meg (= fedd+d meg), tollal (= toll+lal), vádlottól (= vádlott+tól), füttyel (= fütty+tyel), könnyé (= könny+nyé), nagyobban (= nagyobb+ban), hallak (= hall+lak); Bernadettől (Bernadett+től), Mariannal (Mariann+nal); stb. [Vö. 62., 163. c)]

A szabály nem érvényesíthető a magyar családnevekre, az idegen tulajdonnevekre és a szóösszetételekre. Ezekben a hosszú mássalhangzós betűhöz a vele azonos újabbat kötőjellel kapcsoljuk: Széll-lel, Tarr-ról, Hermann-nál, Wittmann-né stb. [vö. 163. c)]; illetőleg: sakk-kör, balett-táncos, hossz-számítás, össz-szövetségi stb.

[link]

2011. nov. 2. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
87%

Ha toldalékolás nyomán kerül egymás mellé három azonos betű, akkor általában egyszerűsítünk: toll + lal = tollal, sakk + kal = sakkal, passz + szal = passzal stb. Tulajdonneveknél viszont meghagyjuk a szó végi két betűt, és kötőjellel kapcsoljuk a toldalékot, pl. Schmitt-tel, Bell-lel, egyedül a keresztnevek képeznek kivételt, ezek úgy viselkednek, mint a köznevek: Mariannal, Bernadettel stb.


Ha szóösszetétel eredményeként kerülne egymás mellé három betű, mindig kötőjelet használunk, pl. balett-táncos, orr-rész, sakk-kör.


A legjobban szónak tehát két jelentése van, de a szövegkörnyezetből rendszerint el lehet dönteni, melyiket használja a közlő fél. Ha mégsem, akkor érdemes körülírni a kifejezést. A legjobban egyébként nincs egyedül, sok ilyen szó van, például a meccsel, amely lehet ige (mérkőzik), és takarhatja a meccs + csel kifejezést is.

2011. nov. 2. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
77%
Na, mire végigírtam (meló mellett), más is megadta a választ... :->
2011. nov. 2. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
20%
te idefigyeljáá az egyszerűsítés elvéről hallottál már tudod általános hatodik osztály pl.: az asszonyt sem úgy írjuk hogy : aszszony ez szerintem érthető szóval: LEGJOBBAN
2011. nov. 4. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 GLDS válasza:
#3/5: Ez tévedés, mert meccs + -vel = meccsel, de a sakk-kör, váll-lap, ... alapján meccs-csel, mert 2 főnév találkozik!
2018. jan. 18. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!