Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a helyes, mely vagy amely?...

Mi a helyes, mely vagy amely? Mi donti el?

Figyelt kérdés
Pl. En azokat a targyakat szeretem, melyekben sok szamolas van, vagy En azokat a targyakat szeretem amelyekben sok szamolas van. Mindketto helyes? Mikor, melyiket hasznaljuk?
2011. szept. 27. 11:47
 1/10 anonim ***** válasza:

amelyekben.

Nem tudom a konkrét szabályt rá, de lehet érezni ezt szerintem. Talán azért amelyekben, mert az "A" rámutat valamire, konkrétan.

2011. szept. 27. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Vonatkozó névmások (amely, ami, amekkora) elejéről néha lehagyjuk az 'a'-t, ahol ez megtehető, de ettől még szerintem helyes.
2011. szept. 27. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Van egy olyan tévhit, hogy az a- nélküli változatot csak kérdésre használjuk, de valójában mindkettő helyes. Vannak viszont olyan mondatok, amelyekbe a mely szó nem igazán illeszkedik, archaikusan hangzik. Ezt leszámítva szabad a vásár, használd azt, amelyiket kedved tartja.
2011. szept. 27. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
2%
Egyik sem helyes, mert mindkét verzió ékezet nélküli. "En" "targyakat" és "szamolas" nem létezik a magyarban.
2011. szept. 27. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
55%
Ezernyi oka lehet, hogy nem használ ékezetet. Lehet, hogy nem Magyarországról ír...
2011. szept. 27. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
78%

12:10-nek: Az sem mutat jól, ha a felsorolásból kihagyjuk a vesszőt.

Kérdezőnek: Te döntöd el.

2011. szept. 27. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
Mindkettő egyformán helyes,a szókörnyezet dönti el.
2011. szept. 27. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszokat, en is igy gondoltam, bar meg eszembe jutott, hogy talan az elotte levo szo, utolso betuje donti el, de sokszor lattam szakirodalomban es ott nem eszerint alkalmaztak. (Az ekezet mentesseget az angol gepem indokolja, ha megveszek se tudok ekezettel irni, kiveve, ha kimasolgatom a betuket, de ezt most melloznem.)
2011. szept. 27. 20:46
 9/10 anonim válasza:
Én is külföldröl irok, nekem sincsenek ékezetes betüim,de a jobb felsö sarokban megtalálod azt a gombot, nálam back space mellet van, amire ha rá nyomsz utána pedig a betüre akkor lesz ékezeted is.Megszokás kérdése.
2011. szept. 30. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Szerintem a mely szebben hangzik és választékosabb beszédre utal.
2011. okt. 27. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!