Miért nem tartalmazza a magyar helyesírás szabályzata az obszcén kifejezéseket és szókat?
Azért, mert sokan azt hiszik, hogy amit nem írunk le az nincs is, mert ugye a szó elszáll, az írás megmarad! :)
Egyébként sokan a 20. század eleji nyelvészek az obszcén kifejezéseket a nyelv romlásásnak tekintették. Ezért úgy gondolták, ha a romlott alakot nem viszik tovább azzal, hogy leírják, akkor valamennyire megóvják a nyelvünket a szennyeződésektől! :) Ma már más nézetek is terjednek, de még időbe telik az átalakulás. Az ilyen maradi nézetek miatt nincsenek káromkodások a helyesírási szabályzatban és egyéb szótárakban. Ja, amúgy nyelvésznek készülök, szóval ezeket onnan tudom, hogy ezet tanították nekem is. :)
Köszi. :)))
S a gyors választ is!
Ajánlanám a figyelmedbe a magyar helyesírási szabályzatot, azon belül is a 30. szabályt, illetve fellapozhattad volna a szótár részét is ( Főleg, hogy elötted egy nyelvész válaszolt! ):
"30. A borjúk – borjak, borjút – borjat, varjúk – varjak, zászlója – zászlaja, erdője – erdeje stb. ma is élő kettős alakok, bár az a, e váltóhangú változatok jobbára választékosabbak és ritkábbak. Ugyanígy egyes v tövű névszóknak mind magánhangzós, mind pedig v hangzós tövéből létrejöhet (főképp összetételekben) azonos toldalékolású forma, például: lét – levet, szók – szavak, faluk – falvak, tetűk – tetvek; (halas)tót – (halas)tavat; stb."
Eszerint helyes a szók kifejezés, csak nem általános. Nekem még úgy tanította a magyartanárnőm, hogy szavak általánosságban, s szók, ha szócsoportot jelölünk. Az obszcén szók szócsoportot alkotnak, ahogyan a névSZÓK és határozóSZÓK vagy az ikerSZÓK, s nem szavak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!