A "volt" mért nem hosszú "ó"?
Nem azt kérték, hogy parasztszlengeket írjatok.
Amúgy azok az emberek, akik civilizáltak rövidnek mondják. Bár tudom, hogy mostanában a 13-17 évesek körében nagy divat, hogy amit röviddel kéne hosszúval, amit hosszúval kéne röviddel írják/mondják.
Kedves 7.-es kérdező!
Kérdésedre a válasz: A "volt" szót rövid o-val írjuk, és az "o" hangot röviden is ejtjük.
Nincs értelme feszegetni, hogy miért, ez a helyes alak, pont.
Tapasztalatom szerint tényleg sokan bizonytalanok az egyes hangok hosszúságában, ezért ejtenek hibásan bizonyos szavakat. A bizonytalanságon kívül más oka is lehet a helytelen használatnak, de nem részletezem.
Viszont szeretném felhívni a figyelmedet néhány dologra, nem égetésként, hanem segítségként.
1. A kérdésedben szereplő "mért" szó helyes alakja írásban és kiejtésben is "miért".
2. Azt állítod, tudsz helyesen írni, és az értelmesek közé tartozol az osztályodban. Az írásaid nem ezt mutatják. Ismétlem, ezt ne vedd bántásnak, segíteni szeretnék.
- Általános iskola 1. és 2. osztályos tananyag: A mondatokat mindig nagybetűvel kezdjük, azaz a mondat első szavának kezdőbetűje nagy. Továbbá a mondat végére írásjelet teszünk. Ezek (. ! ?) használata a beszélői szándéktól függ, lásd kijelentő, kérdő, felkiáltó, felszólító, ill. óhajtó mondat.
- A legutóbbi kommented: "ennek az utolsó 3 nak nem sok köze van a volt hoz"
Helyesen: Ennek az utolsó 3-nak nem sok köze van a volt-hoz. /A számot betűvel is ki lehet írni, itt: "háromnak"./
Egyetlen mondatban négy hiba.:-(
3. Az előző mondatod, azaz állításod nem igaz teljesen. Ugyanis "david1519" meséje így kezdődött: "Egyszer vót egy embr."
A "vót" szó az általad kifogásolt "volt" szavunk tájnyelvi alakja. Egy példa arra, amikor egy mássalhangzó kiesik a szóból, viszont az előtte álló magánhangzó megnyúlik, azaz hosszúvá válik.
Az utána következő válasz, majd annak megfejtése tényleg nem kötődik a kérdésedhez, viszont van olyan érdekes, hogy nem kellene kifogásolnod.:-)
/Ez vonatkozik a 02:02-es válaszolóra is, aki jó helyesírónak látszik, de a központozása még nem tökéletes. Ha olvasod, kérlek, te se sértődj meg!/
Viszont azt is tudnod kell, hogy még sokat fogsz tanulni nyelvtant, a középiskola befejezéséig biztosan, utána meg attól függően, hogy milyen főiskolára vagy egyetemre mész továbbtanulni. Reméljük, sikereid lesznek.:-)
P. S.: Mielőtt még valaki beszól, én sem vagyok tökéletes helyesíró, bár igyekszem. :-)
15:17: 3 olyan gyerek is van akinek nincs 5 ösnél rosszabb jegye
utolsó:Bármien meglepő is tudom, hogy, hogy kezdődik egy mondat, azt is tudom, hogy írják a miért szót, csak gyórsan gépeltem le a mondatot és valahogy nem nyomódott le az i, és ráadásúl azt is tudom, hogy a szám után kötőjel van és aztán a rag, ha írok(nem gépelek)akkor mindig is így irtam, és most fogsz meglepődni :) azt is tudom, hogy a számot ki kell irni betükkel csak rövidítésből nem irtam ki, és csak ezen az egy szavon gondolkodtam el a nemtudom hány millióból :), és azt meg pláne tudom, hogy a mondat végén meik az a 3 írásjel, amik közűl a !(-)hez 3 mondatfajta tartozik, a 3. pont 3. sorára:nem kifogásolom, hogy miért így irják, viszont a 3. pont 4. sorát kösz, és a P.S. előtti sorra:kösz :)
Szia, kedves Kérdező!
Örülök, ha segíthettem, bár nem volt 5 perc...
A kommentedhez: Mivel épp szabin vagyok, van időm, hát megint ízekre szedem az írásodat... Tudod, segítség...:-)
/ /-be teszem a szövegen belül a hiányzó írásjelet, vagy javítom az egyéb hibát; ( )-ben írom az egyéb megjegyzéseket. A saját zárójeledet megduplázom, nehogy félreérthető legyen. :-)
"15:17: 3 olyan gyerek is van /,/ akinek nincs 5 /-/ ösnél rosszabb jegye /./"
utolsó:Bármi/ly/en meglepő is /,/ tudom, hogy,(ez a vessző nem kell) hogy kezdődik egy mondat, (Akkor már csak a shift billentyűt kell nyomni, és kész is.) azt is tudom, hogy írják a miért szót, csak gyó/o/rsan gépeltem le a mondatot /,/ és valahogy nem nyomódott le az i, (Ehhez lent írok megjegyzést + jellel.)és ráadású/u/l azt is tudom, hogy a szám után kötőjel van és aztán a rag, ha írok ((nem gépelek)) /,/akkor mindig is így i/í/rtam, (Gépeléskor se tedd másként!) és most fogsz meglepődni :) azt is tudom, hogy a számot ki kell i/í/rni betü/ű/kkel /,/csak rövidítésből nem i/í/rtam ki, és csak ezen az egy szavon /szón/ gondolkodtam el a nem / szóköz/ tudom /,/ hány millióból :), és azt meg pláne tudom, hogy a mondat végén me/ly/ik az a 3 írásjel, amik közű/ü/l a !(-)/Nem kell zárójel./ hez 3 mondatfajta tartozik, (Ennek örülök! )a 3. pont 3. sorára:n/N/em kifogásolom, hogy miért így i/í/rják, (A tartalmat kifogásoltad, azt, hogy a válasznak nem sok köze van a volt-hoz.) viszont a 3. pont 4. sorát kösz, és a P.S. előtti sorra:kösz :) ((Szívesen.))
+ : Szerintem nem kell kapkodni, semmi értelme. Akármilyen hosszú szöveget írsz, megéri inkább egy picit lassabban, de pontosabban írni. Legyél igényes az írásodra! Tudod, az is mutat egy képet Rólad. Egyszerűbb odafigyelni, mint később magyarázkodni, nem?
Még egy tanács: Sokkal rövidebb mondatokban fogalmazz szerintem, úgy könnyebb! Azután bekezdésekre is tagolhatod a szöveget, az is rendezettebbé, esztétikusabbá teszi.
Összefoglalva: Gondolom, legalább átlagos szinten igényes vagy a külsődre. Például a reggeli kapkodás közben nem csak a felső fogsorodat mosod meg, a hajadat nem csak az egyik oldalon fésülöd meg, nem veszel fel felemás zoknit, ugye? Legyél igényes az írásodra is, fordíts rá több figyelmet, és tanulj sokat! Amit pedig megtanultál, azt alkalmazd is, használd!
Sok sikert!
Ha esetleg nem vettem észre egy-egy hibát, akkor elnézést.:-)
azt, hogy a : után márt kell nagybatűt írni azt nemtudom
a legtöbb hiba a , jel és i/í ből fakadt :S, a milyik, meg ilyen szóknál ha kihagyom a ly-t akkor azt azért mert azt álatában nem mondják ki az emberek amikor kielytik ezt a szót, a szót vagy szavon legyen azon elgondolkodtam melyik legyen(most is majdnem kihagytam(ly-t))csakmert a Magyar nyelvnek elég nehéz a helyesírása(2. legnehezebb), meg a betűket is inkább betüknek elytik(szerintem ennyi lenne)
És igen, nem kapkodom, alaposan megmosom a fogam, és nem csak az egyik oldalon fésülöm le(igaz a másikon se), és még csak felemás zoknit se veszek fel, és igaz jobban oda figyelek, és jövőre bele is akarok "húzni" a tanulásba
És, hogy hogy ha szabin vagy akkor a gyakori kérdéseken válaszolgatsz?
Szia!
Gratulálok! Alaposan átnézted, hol hibáztál, s már javítottál is bizonyos helyeken. Ezzel már megtetted az első lépést, csak így tovább!
Javasoltam a rövidebb mondatokat, örömmel látom, hogy ebben is sikerült már fejlődnöd.:-) Azért még mindig lehet javítani.:-) Így, rövidebb gondolatokkal világosabb, érthetőbb a mondanivalód mások számára. A : után is ezért jelöltem nagy kezdőbetűt, ott célszerűen új mondat következik.
Valóban, a legtöbb a "vesszőhiba". Az erre vonatkozó szabályok egy részét még nem tanultad, ezért nem mind róható fel, hogy elrontottad. :-)
A másik a magánhangzók hosszúsága, ami viszont alsós tananyag, tehát ismétlésre szorul...:-)
Szerencsés helyzet, ha olyan vidéken élsz, ahol helyesen ejtik ezeket, úgy könnyebb a helyesírás is. Ellenkező esetben problémásabb a dolog. Amit írtál, az sajnos nehezíti a helyzetedet, ld. betű, ill. j hang hiánya (a felhozott példádban a j hangot írásban ly-nal jelöljük).
Az "ír" szót és toldalékolt formáit már tudod. :-)
A szavak végén az -ú, -ű többnyire hosszú, kivételek pl. apu, anyu, kapu, bábu, hamu, lapu, daru, falu, eskü, revü, menü, stb. Ezeket sajnos be kell magolni, nincs jobb ötletem. :-(
Zárójelben jegyzem meg, az -ó és -ő végűek meg mindig hosszúak, kivéve a no és a nono. Ez legalább nem nehéz.
A j /ly tényleg nehéz. Általános szabály itt nincs, ami segíthetne, mert amik vannak, azok alól nagyon sok a kivétel. Itt csak a gyakorlás segít: sok példa, hasonlóságok megfigyelése...
Pl. a tejtermékek esetén mindig j van. Egy szótagból álló szavak végén is gyakran, pl. máj, fej, haj, héj, stb. Viszont itt kivétel pl. a "mély", "mily", több most nem jut eszembe.
A két szótagból álló szavak végén, á vagy é után többnyire ly van. Pl. viszály, homály, hatály, király, sekély,csekély, stb. De itt is van kivétel, pl. muszáj. Azért ezt hoztam példának, mert ezt sokan tévesztik.
Nekem nagyon furcsa, amit írtál, hogy a melyik és társai esetében nem ejtik a j hangot felétek. Pont az ellenkezőjével szokott probléma lenni: Ott is ejtik, ahol nincs j, vagy legalábbis úgy hallatszik. Pl. tea, dió, fiú, fiók, fióka, Noémi, Bea, miatt, kiabál, stb.
Viszont a melyik és társaira visszatérve jó hírem van helyesírási szempontból. :-) Mindegyik ly: amelyik, semelyik, bármelyik, akármelyik, ilyen, olyan, emilyen, amolyan, ugyanilyen, ugyanolyan, stb.
A "szó" szót egyes számban toldalékolva "békén hagyjuk": szót, szóban, szóval, szóra, stb. Tehát ha csak _egy_ szó, akkor egyszerűen hozzáteszed a toldalékot, és kész. Ha _több_ szó, akkor lesz "szavak", és ezt is lehet toldalékolni.
Hú, sikerült vázlatosan leírnom egy fél nyelvtan könyvet...:-)))
"és igaz jobban oda figyelek, és jövőre bele is akarok "húzni" a tanulásba" :-)))))
Remélem, kitart az elhatározásod a nehézségek közepette is. :-) Ne add fel!
Javaslok két könyvet Neked, amelyekkel szinte játszva gyakorolhatsz, tanulhatsz a szünetben. Alsósoknak szokták ajánlani ezeket, de szerintem felsősöknek is hasznos. Mindkettőt Varga Katalin írta. Az egyiknek Mosó Masa mosodája a címe. Szerintem jobb kézbe venni, ha meg tudod venni könyvesboltban. Esetleg könyvtárból kiveheted. De itt egy link, ahonnan le is tudod tölteni:
Nekem az oldalon pont a képernyő legaljára esett a cím, tehát valószínűleg könnyen megtalálod.
A másik címe: Én, te, ő. Ezt sajnos nem találtam meg letölthető formában, de neten megrendelheted, ha máshogy nem tudod megszerezni, kb. 1500 Ft. Megéri, hidd el! A helyesírás gyakorlásán felül a szófajok között is jobban el fogsz tudni igazodni.
Ez összefüggő történet, izgalmas is. Te sem vagy még olyan öreg, hogy ne olvashatnál mesét. :-)
Kérdésedre: Igen, most épp itt válaszolgatok...:-)
Egy hete regisztráltam, előtte csak olvasgatni jártam ide, más kategóriákban. A Helyesírás kategóriát csak tegnap fedeztem fel...:-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!