Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kárpát-medencei vagy kárpát-me...

Kárpát-medencei vagy kárpát-medencei?

Figyelt kérdés
2011. máj. 3. 17:52
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%
Akkor a másik oldalról is megközelítem: azért kell nagybetűvel írni, mert a Kárpátok (mint hegység) által közrefogott területről (medencéről) beszélünk. A Kárpát tehát önmagában tulajdonnév, nem köznév, így a "Kárpát-medencei" forma a helyes.
2011. máj. 13. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
1000000% h kicsi, mert van kötőjel és a kötőjel átviszi az i hatását az első szóra (zsinór szabály)FÜGGETLENÜL attól, h tulajdon név-e v mi. Akkor nincs ha alapból két szó van mindkettő nagy lenne és az egyikhaez csatlakozik egy kötőjel, akkor nagy marad. Pl: New York-i Mert az marha hülyén nézne ki, h New york-i Így ezek az esetek kivételt képeznek.
2011. máj. 25. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim válasza:
kis betűvel, mert a kárpát önmagában nem tulajdonnév, hanem köznév.
2011. máj. 27. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Válaszom a május 25-ei hozzászólónak:


Hogy stílszerű legyek: 1000000%, hogy tévedsz. Nem tudom, honnan vetted, amit leírtál, mindenesetre A magyar helyesírás szabályaiban ez áll:


"Ha egy földrajzi név egy földrajzi köznévből és egy eléje járuló (egyelemű vagy egybeírt többelemű) közszóból vagy tulajdonnévből áll, a nagybetűvel kezdett előtaghoz kötőjellel kapcsoljuk a kisbetűvel kezdett utótagot. Az -i képzős származékokban a kötőjelet meghagyjuk. Ha az alapforma előtagja tulajdonnév, ennek nagy kezdőbetűjét megtartjuk, egyébként az alakulatot kisbetűvel kezdjük."


Az nem baj, ha nem ismered a szabályt (azért látogatjuk ezt az oldalt, mert kérdezni és ezáltal tanulni szeretnénk), viszont érthetetlen, miért kell ostobaságokkal félrevezetni másokat.

2011. máj. 30. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Nyilván azért mert ezt tanultam, 1:nézz utána a zsinór szabálynak, 2: a magyar helyesírás egy vicc, ugyanis aszerint változik h melyik fejes üt a hasára éppen, 3:nem egy meg nem két szabály mond egymásnak ellent, és nevez meg ún. "kivételeket". Például régen a vajaskenyér szó egyben volt, valamiféle kulturális múltra hivatkozva h jelentés változáson ment át, mert a magyar ember számára már fogalommá vált, holott a jelzős szerkezetek külön írandók, a valódi ok: vki elb.ta de ahelyett h bevallotta vna hülyeségeket talált ki, ma már ez javítva van. Tehát igen, a zsinór szabály szerint 10000000% h külön van, az h ennek egy másik szabály ellent mond, híven tükrözi a magyar helyesírás káoszos mivoltát. Arról nem is beszélve, mennyire remek módon határozzák meg...
2011. máj. 30. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Utánanéztem a "zsinór szabálynak", de semmi nyomát nem találtam. (Egyébként ha létezne, zsinórszabálynak hívnák, hiszen különírva értelmetlen.) Nem tudom, hol tanulhattad, és fogalmam sincs, milyen állítólagos szabály mondja ki, hogy például a János-hegyi kifejezés helytelen és a jános-hegyi a jó. Amíg nem idézel egy idevágó szabályt, addig tekintsük mérvadónak A magyar helyesírás szabályait, és tulajdonnévi előtagokat írjuk nagybetűvel. (Az itteni vita egyébként is arról szól, hogy a kárpát/Kárpát szó köz- vagy tulajdonnév.)


Amúgy lehet szidni a szabályzatot, mert nyilván nem hibátlan, de még mindig a magyar helyesírás egyetlen viszonyítási pontja.

2011. máj. 30. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!