Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért úgy mondjuk hogy Pécset...

Miért úgy mondjuk hogy Pécset és miért nem jó, ha azt mondom hogy Pécsen?

Figyelt kérdés
2011. jan. 26. 16:56
 1/10 anonim ***** válasza:
49%
Pécsett-nek kell mondani szerintem. Ez ilyen magyar hagyomány, néhány nagyobb vagy híresebb várost ilyen hülyén mondanak. :S Gondolom ez is így erősíti a nemzeti öntudatunkat, színesíti a kultúránkat, vagy hasonló :D
2011. jan. 26. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
45%
A párom pécsi, és a fenét kötelező Pécsett-et mondani; a fiatalabb korosztály már Pécsen-t mond, párom is.
2011. jan. 26. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
41%
Szertintem hülyén hangzik a Pécsett. Át kéne szokni a Pécsen-re.
2011. jan. 26. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
92%

Erről többször volt vita itt a gyakorin. Az álalános tapasztalat:


- Csak a nagyszájú hülyék nem tudják, hogy létezik a Pécsett alak, és általában nagy hangon osztják az észt, amíg egy nyelvész el nem magyarázza.


- Mindkét alak helyes, a -tt rag néhány város esetén hagyományból maradt meg, nem értelemtzavaró Pécsen-t használni, de ettől még nem kell kiirtani a hagyományos formát.


- A műveltelenebbek ne akarják előírni, hogy hogyan lehessen beszélni.

2011. jan. 26. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
65%
A Pécsett és a Pécsen nyelvtanilag egyaránt helyes, a szóvégi rag ugyanis ugyanolyan szerepű. Itt a hosszú t nem tárgyrag, hanem régi helyhatározórag. Ugyanúgy, mint pl. az itt, ott szavainkban is. Később ennek a helyébe lépett az -n, illetve a -ban/-ben. Egyes helységneveknél még él mindkét toldalékolási forma, de valószínűleg mivel már a nyelvérzék nem érzékeli az eredeti toldalékot, így el fog tűnni.
2011. jan. 26. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
96%
18:01-nél a pont; "nagyszájú hülyék" - ez tetszett :-D
2011. jan. 29. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
63%

18.01-nek


1. Azt szerintem mindenki tudja, hogy létezik Pécsett alak. Csak azért nem mondják mert vidékies, és a vidékies szövegű emberekre megvan az a sztereotípia, hogy bunkók. (Legalább is Pesten)


2. Az, hogy valaki "műveletlen", még nem zárja ki, hogy jobban tud beszélni, mint egy "művelt". Amit egy nyelvész mond, az a hivatalos verzió, de az is mindig változik. Attól függ honnan nézzük, és melyik magyar nyelvről beszélünk. Az öreg székelyek szerintem általánosságban véve műveletlenek (persze ez is sztereotípia, de régen egyszerű parasztok voltak, és nem is kellett hogy műveltek legyenek), mégis sokan azt mondják róluk hogy milyen szépen beszélnek magyarul (szerintem nem).

2011. jan. 30. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
66%

Született Budapesti vagyok, és a PÉCSETT helyragos változatot támogatom és használom.

A vitákba nem kívánok belefolyni.

2011. jan. 30. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
33%
budapesti* :)
2011. febr. 1. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Tudtommal ez a kivételes ragozás a -várra végződő, illetve az egy szótagú helységnevekre vonatkozik. Kolozsvárott, Győrött, Pécsett. Persze hogy ez aztán mennyire igaz, az más kérdés, én legalábbis még nem olvastam semmiféle régies írásban sem, hogy Pestett, de nyilván a -t-re végződőek a kivétel kivételei... Ehh, bonyolult.
2011. febr. 1. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!