Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ik-es igék. Mit gondoltok?

Ik-es igék. Mit gondoltok?

Figyelt kérdés
Kicsi korom óta én azt szoktam mondani hogy pl iszok egy teát, és mindenki rám szól hogy inni ik-es ige, úgy helyes hogy iszom. De nekem valahogy azt diktálja a szervezetem hogy iszok egy teát és iszom A teát. Ti hogy szokttok mondani? Tényleg nagyon helytelen az hogy eszek/iszok stb?
2011. jan. 24. 04:32
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, helytelen, mert eszem, iszom, alszom stb. igy helyes kimondani.
2011. jan. 24. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
68%
Én is mindent eszek és iszok, és alszok, tudom hogy helytelen, de szerintem a többség így használja.
2011. jan. 24. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
55%
Helytelen az iszok. Nem tanultad meg a nyelvtani szabályokat. Szokj le róla.
2011. jan. 24. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A nyelvművelő könyvek szerint az ikes ragozás ma már nem elvárás, általában elfogadható az iktelen ragozás is, bár én mindig ikesen ragozom az igéket, mert az igényesebb és választékosabb, és erősíti a nyelv gazdagságát.


Az "eszem", "iszom" valamiért kivétel, ezt sokkal többen ragozzák így, és így szokták meg, még akik általában nem így beszélnek is. Figyeld meg, hogy akik rád szólnak az "iszok" miatt, azok közül hányan nem ragozzák ikesen az összes többi ikes igét!

2011. jan. 24. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Pár éve szoktam rá az ikes ragozásra, miután egyáltalán felfogtam, hogy mi ez, hogyan működik. Számomra szebb, mint ha nem ikesen ragoznám a szavakat, de nem használom a teljes ikes igés ragozási sort. Néha még felszólító módban igen, de feltételesben már nem, az már nagyon nyakatekert.

Az ikes igék nem ikesként való ragozása nem hiba, általánossá vált.

2011. jan. 24. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
83%
Nem helytelen. Egy ökörség. A 'hazudik' is ik-es ige, mégis a világon senki sem mondja, hogy 'hazudom'. Ráadásul a helyes felszólító módú alak 'egyé' meg 'igyék' lenne, ami viszont már erőltetetten hangzik.
2011. jan. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
74%
Azt, hogy régen valóban helytelen volt, de ma már elfogadott az "iszok" is. Talán 2005 körültől, de ebben nem vagyok biztos.
2011. jan. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
82%

Hát tőlem aztán lehet tiltott is, de én akkor is iszok és eszek. :D Eszem, iszom...pff nagyon hülyén hangzik. :D Iszok egy gyümölcslevet, eszek egy kis ropit. Nekem ez így hangzik jól. De kinek mi. Nálunk (Szeged) még nem nagyon hallottam eszem/iszomot a környezetemben :D

Az eszem, iszomot én is akkor használom, ha "a", igekötő vagy egyéb van mögötte. pl.: majd megeszem azt az almát... akkor iszom meg azt a tejet, ha szomjas leszek stb.

Számomra még az okoz agyvérzést, hogyha valaki nem azt írja, hogy azzal/ezzel, hanem hogy avval/evvel. 1xűen hülyén hangzik és kész. :D Pedig ki hogy szokta meg, sok múlik a tájszóláson is.

2011. jan. 24. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Én helyesen szoktam ragozni, tehát úgy mondom ahogy kellene, de néha tényleg elgondolkodtat, hogy olyan hülyén hangzik az, hogy iszom, vagy eszem.
2011. jan. 26. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Semmi baj az ikes ragozással, nyelvjárásokban ma is él, és egyáltalán nem helytelen az, hogy eszek/iszok.
2011. jan. 28. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!