Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik az a 2 magyar szó ami...

Melyik az a 2 magyar szó ami rövid o-ra végződik?

Figyelt kérdés
2010. nov. 21. 19:09
1 2
 11/18 elisabetta12 válasza:
100%
no és nono
2012. szept. 19. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
Hé, az ufó és az oregánó magyarul hosszú ó-s!
2013. jan. 8. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 torrent.neked ***** válasza:
52%

mit jelent az, hogy egy magyar szó nem magyar eredetű?...

vagy mit jelent az, hogy magyar eredetű?...


(ez persze csak mellékvágány, a kérdés a magyar szevekre vonatkozott, nem pedig magyar eredetű magyar szavakra – jelentsen ez bármit is)

2013. jan. 9. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 Meeszaaros ***** válasza:
7-es válaszoló, ne haragudj, de bődületes butaságot írtál! Az oregánó és az ufó is hosszú ó-ra végződik. Legalábbis magyarul. (Ha angol nyelvről van szó, akkor igazad van, csak rossz helyen jársz, a kérdés ugyanis úgy hangzott: "Melyik az a 2 magyar szó ami rövid o-ra végződik?")
2013. jan. 9. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Tipur válasza:
Az oregánó hosszúra végződik, az UFO pedig rövidítés, (Unidentified Flying Object).
2018. szept. 12. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 BringaManó ***** válasza:

ufó


(lásd az AkH.-ban, az u betűnél)

2018. szept. 13. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 Müller Milán válasza:
Nem tudom mennyire aktuális, de már elfogadott az anno, és az öko szavak rövid ó végződéssel!
2021. febr. 16. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 BringaManó ***** válasza:

anno:

ezt nem találtam akadémiai szótárban (csak az OH.-ban), de ettől függetlenül: tudom, hogy használjuk a szót, de az Akadémia meghagyta idegen helyesírással. tehát csak annyira "jó" megoldás, mint a – szintén rövid o-val írandó (és OH.-ban szintén szereplő) – pro primo, pro secundo, pro domo, homo ludens, sombrero, sostenuto stb. (vagy akár a tulajdonnevek: Idaho, Soho stb.)

kicsit hasonló a dolog ahhoz, hogy bár használjuk a "déjà vu" kifejezést, mégsem mondjuk, hogy van à betűnk...


öko-:

ez szerintem csak előtagként létezik (a szótár is így írja, kötőjellel). tehát ez is olyan, hogy ilyen alapon lehetne még sok más,, pl. foto-, kilo-, nano-, bio-...

2021. febr. 16. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!