Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hirdetésfeladás vagy hirdetés...

Hirdetésfeladás vagy hirdetés feladás?

Figyelt kérdés
2010. nov. 13. 21:38
 1/10 anonim ***** válasza:
Egybe kell írni, ez kéttagú összetételnek minősül függetlenül attól, hogy igekötős.
2010. nov. 13. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Az első az azt jelenti hogy hirdetni szeretnél valamit és azt közzé teszed.A második verzió jelentése az hogy már feladod hogy hirdetnél,vagyis lemondasz róla.
2010. nov. 13. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

2.!Akkor ezt a "második verziót" foglald értelmes mondatba! Nem fog menni. Csak úgy lehetne, hogy a hirdetés feladása. De még annak is nehéz értelmes szövegkörnyezetet találni.

1.

2010. nov. 13. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Minha azt mondanád hogy az elveid föladása,a céljaid föladása,hirdetésed föladása.Igy már érted mire gondolok?
2010. nov. 13. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
vagy föladod hogy megértsd végül?
2010. nov. 13. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
51%
Hirdet és felad, às!
2010. nov. 13. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Érteni értem, de ilyen kifejezés nincs. Mint ahogy nincs "elv feladás" se, meg "cél feladás" se, csak elveiNEK meg céljaiNAK feladása. A hirdetés szóval összakapcsolni pedig még annyi értelme sincs, nem minden igét lehet főnevesíteni. Lehet hajánál fogva előrángatottan mondani, hogy feladta a hirdetést, vagyis sokkal értelmesebben: felhagyott a hirdetéssel, de azt nem, hogy akkor ez egy "hirdetés feladás" volt. De még ha lenne is ilyen, akkor is egybe kéne írni. Remélem, sikerült elérnem nálad az "érvelésfeladást" vagy "vitafeladást". (Ugye hogy nincs ilyen?!)
2010. nov. 13. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Akkor ezt jól megdumáltuk!Az én érvelésem valami ellen volt és nem valami mellett!Csak a második verzió elvetését igyekeztem alátámasztani (szerinted nyakatekert,fülénél fogva előrángatott)példával!

Ha még holnap reggel is azt mondod hogy rossz az érvelésem akkor vedd úgy mintha nem is olvastad volna!

2010. nov. 13. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek!


Én is tudtam, hogy egy szó, csak azt nem, hogy miért.


Csak kiegészítésként kérdezem, hogy a hirdetés módosítást miért írjuk külön?

2010. nov. 14. 10:53
 10/10 Kagemusha ***** válasza:
29%

Az alanyos, minőségjelzős és mennyiségjelzős viszonyban lévő szókapcsolatokat (tehát azokat, amelyekben az összetétel tagjai között alanyi, illetve mennyiség- vagy minőségjelzői kapcsolat van) általában külön írjuk: gondatlanság okozta kár (alanyos), jobb oldal (minőségjelzős), száz forint (mennyiségjelzős).


* Mindhárom típusú szerkezetet egybeírjuk azonban, ha az összetétel jelentése eltér a tagok jelentésének összegétől: nyakatekert <> kitekert nyakú (alanyos), gyorsvonat <> gyors vonat (minőségjelzős), háromszög <> három szög (mennyiségjelzős).


* A hagyomány szerint számos ilyen szerkezetet egybe írunk jelentésváltozás nélkül is: napsütötte (táj), szúette (bútor) (alanyos), nagyfokú (udvariatlanság), útitárs (minőségjelzős).


* A jelzőként szolgáló mennyiségjelzős kapcsolatokat abban az esetben írjuk egybe, ha az összetétel mindkét tagja egyszerű (azaz nem összetett) szó: százéves ember, nyolcbites egység, ötnapos csecsemő.


* Ha azonban akár az egyik, akár a másik tag összetett szó, a szerkezet külön írandó: százöt éves ember, nyolc megabites egység, öt hónapos gyermek.


* Nagyjából ugyanez a szabály alkalmazható az anyagnévi jelzős kapcsolatoknál is: bőrtárca, betongerenda, de: bőr pénztárca, vasbeton gerenda.


A tárgyas, határozós és birtokos jelzős szókapcsolatokat, amennyiben ezt a kapcsolatot külön rag nem jelzi, általában egybeírjuk: munkavállaló (tárgyas, ti. munkát vállaló), munkatárs (határozós, ti. társ a munkában), disznóhús (birtokos, ti. a disznó húsa). Bizonyos esetekben nem is egyértelmű a szókapcsolat típusa, pl. mindentudó, titokőrző (lehet tárgyas, ti. mindent tudó, titkot őrző, vagy birtokos, ti. mindennek a tudója, a titoknak az őrzője).


* Ha ugyanezt a fogalmat jelölt kapcsolat fejezi ki, akkor ez külön írandó: munkát vállaló, munkába lép, a disznó húsa.


* A raggal jelölt szerkezeteket is egybeírjuk azonban, ha az összetétel révén a szerkezet jelentése megváltozik: jótáll, ágrólszakadt, barátfüle.


Szóösszetétel révén gyakran keletkeznek igen hosszú szerkezetek. Ezek írásmódjára a következő szabály vonatkozik:


* A két egyszerű szóból keletkezett összetételeket egybeírjuk: paradicsomsaláta, teljesítménynövekedés.


* A többszörösen összetett, vagyis kettőnél több szóból létrejött szavakat is általában egybeírjuk: cseppkőbarlang, úttörővasút.


* A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket azonban kötőjellel tagoljuk a fő összetétel határán: munkaerő-nyilvántartás, csapatzászló-avatás.


* Ez utóbbi esetben az igekötő csak akkor számít külön összetételi tagnak, ha két vagy több szótagból áll: befogadóképesség, előadó-művészet.


Az egybeírás–különírás témakörében még egy szabályt, az egyik úgynevezett mozgószabályt érdemes megemlíteni. E szerint ha egy külön vagy kötőjellel írt szókapcsolathoz olyan utótag járul, amely az egészhez tartozik hozzá, akkor az új szerkezetben ezt az előbbi szókapcsolatot egybeírjuk, és ehhez kötőjellel kapcsoljuk az utótagot. Például: hideg víz, de: hidegvíz-csap; hálózati kábel, de: hálózatikábel-csere.


Itt szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy az angol (és sok más) nyelv szerkezetéből és szóalkotási módszereiből következően az eredeti szöveg tükörfordítása esetén igen könnyen keletkeznek sokszorosan összetett és rendkívül hosszú szörnyetegek. A fényképezőgépállványtoktartóanyacsavarfejalátétgumilapocska-készlet típusú szavak helyesírási szempontból nem számítanak hibásnak, de ha egy mód van rá, tanácsoljuk és kérjük az összes bonyolult, kicsit is döcögő szerkezetet átfogalmazni.


A betűszókhoz és a tulajdonnévi szóösszevonásokhoz kötőjellel fűzzük az utótagokat: IP-cím, DHCP-kiszolgáló, X-szerver, Mozilla-ablak stb.


Nem kötőjelesek a következők: XFree86 kiszolgáló, TCP/IP protokoll stb., hiszen itt bizonyos dolgok (kiszolgáló, protokoll) egy adott névvel ellátott típusáról van szó.

2010. nov. 19. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!