Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az ODDS kifejezést hogy kell...

Az ODDS kifejezést hogy kell használni normálisan?

Figyelt kérdés
Tehát, ugyebár ez a fogadóirodák esélyességi mértékeire szoktak ODDS-ként hivatkozni. Ha magas az ODDS, mondjuk tízszeres, az azt jelenti, hogy kevés az esély arra, hogy az a csapat győz, mert tízszeres pénzt fizet. De maga az ODDS elvileg esélyességet jelent. Tehát, ha én azt a kifejezést használom, hogy "alacsony arra az ODDS, hogy ezt a kaját meg tudjam enni" akkor az azt jelenti, hogy ha valaki erre fogadna, hogy megeszem, az nem fizetne sokat? Ergo, elég nagy esély van arra, hogy meg tudom enni az ételt? Viszont, ha maga az ODDS jelentése "esélyes", akkor a mondat a maga kontextusában épp az ellenkezőjét jelenti. Mármint, hogy alacsony arra az esély, hogy meg tudom enni a kaját. Akkor most hogy kell ezt a kifejezést normálisan használni? ODDS kifejezéssel hogy mondom, hogy valószínűleg nem fogom tudni megenni a kaját?

2023. jan. 6. 00:31
 1/2 anonim ***** válasza:
Azt odds mindig az esélyesebbeket jelöli. Tehát ha egy eseményre 1:3 fizet, egy másikra 1:8, akkor "az oddsok az első mellett vannak".
2023. jan. 6. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Már több mint százhúsz évvel ezelőtt megjelent a nyelvünkben a szó. A „magas oddsz”, „nagy oddsz” a kis esélyt jelentette, ennek megfelelően a „kis oddsz” azt, hogy neki áll a zászló. „Ezt 7 és fél az egyhez adták. Ez a magas oddsz jellemzi a forduló dicsőséges bizonytalanságát” – írta például 1935-ben a Nemzeti Sport. „A fogadásokban a legutolsó napokban Namouna szerepel, a legkisebb oddsszal, sőt favoritja is a versenynek” – olvasható a Budapesti Napló egy 1900-as számában.


A második világháború utáni rendszerben eltűnt a nyelvből a szó, és csak a rendszerváltozás után jelent meg újra, az angolmajmoló divatnak megfelelően angol írásmóddal. Egy ideig tartotta eredeti jelentését, aztán az újságírók elkezdték pongyolán az esély szinonimájaként használni.


A kérdésben szereplő példára visszautalva: ha kicsi oddsza van annak, hogy megedd a kaját, akkor valószínűleg a kedvencedről van szó, mert majdnem biztos, hogy meg fogod enni.


Végezetül az írásmóddal kapcsolatban idézek egy néhány évvel ezelőtti nyelvművelő cikkből:

„Megesik, hogy a magyarrá lett kifejezés eltűnik a nyelvünkből, és mire legközelebb igény mutatkozik rá, már elfeledkeztünk róla, és az idegen változathoz nyúlunk. Ilyen az oddsz-odds páros: a magyar verzió már nyolc évtizeddel ezelőtt használatban volt, de mivel a második világháború után a lóverseny elvesztette jelentőségét, a totóban pedig nem volt oddsz, a szó szép lassan kikopott a nyelvből. Aztán amikor a kilencvenes években megjelent a Tippmix, a játékszervező és a sajtó is az odds írásmódot kezdte használni.”

2023. jan. 16. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!