Miért állította a magyar tanárunk azt, hogy a "kapszula" két L betűvel írandó?
Időkapszulát csinált az osztály és amikor sor került a tárgy megnevezésére (filctollal felírtuk a fémdobozra, hogy A 12.A. időkapszulája), de a tanárnő külön kiemelte, hogy a kapszula két l-lel helyes (kapszulla), ugyanis előtte más plakátokon is volt helyesírási hiba (ami valós volt). Mi hallgattunk rá, úgyhogy két l-lel írtuk, bar most utánanéztem, mindenhol egy L betűt tartják helyesnek.
Miért gondolja ezt a tanárnő? Esetleg régebben a "kapszulla" is helyes volt?
biztos az ampullával keverte
más ötletem nincs.
Én az ilyen okoskodós embereknek azt szoktam javasolni, hogy akkor írják rá ők, alá meg a saját nevüket szépen, olvashatóan.
Utólag ne azt nézzék már hülyének, aki csak a parancsot teljesítette! 😅
Ezt tőle kellene megkérdeznetek...
A gugliban látszik, hogy vannak mások is, akik azt gondolják, hogy két l, valószínűleg ők hosszan ejtik az l-t. Ez nem baj, de az helyesírása nem kérdés, benne van a szótárban.
Ajánlott oldal a tanárodnak:
Az én magyar tanárom diszgráfiás volt, mindig szóltunk neki, amikor rosszul írt fel egy szót a táblára. :D
"vannak mások is, akik azt gondolják, hogy két l, valószínűleg ők hosszan ejtik az l-t"
Bizonyára ők nevezik a hűtőt hüttőnek.
lehet, hogy igen, lehet, hogy nem... – mindegy, a hüttővel sincs baj, nyilván valamelyik tájnyelv része, van sok ilyen: szöllő, szallag, ellem, jappán, pappír, tanittó, takarittónő... virágozzék minden virág... de ez már nem helyesírási kérdés.
(viszont a hüllő írva is hüllő :-)
Kr. e. 81-ben dictatori címet kap Sulla.
(Elnézést!)
Ő is ember, ő is tévedhet. Oké, egy magyartanártól ez cikibb, mint mondjuk egy kémiatanártól, de hát van ilyen. Meg kell mutatni neki a helyesírási szótárban, hogy bizony az egy "l".
#6: Ez meg hülyeség. Vannak olyan szavak, amiket nem pontosan úgy írunk, ahogy ejtünk. A "bura" szót is mindenki hosszú "ú"-val mondja, mégsem tudatlan bunkók. (Sőt, az új helyesírási szabályzat szerint már lehet hosszúval is írni.) Hasonló a "kapszula" szó is.
#9: "Vannak olyan szavak, amiket nem pontosan úgy írunk, ahogy ejtünk."
Van (pl. "egyet"), de a hűtő nem ilyen: azt van, aki úgy ejti, ahogy írandó, van, aki máshogy.
"A "bura" szót is mindenki hosszú "ú"-val mondja, mégsem tudatlan bunkók. (Sőt, az új helyesírási szabályzat szerint már lehet hosszúval is írni.)"
Nem "hosszúval is", hanem már kizárólag hosszúval helyes.
"Hasonló a "kapszula" szó is."
Én ezt még nem hallottam hosszú l-lel, úgyhogy gyanítom, hogy a többség kapszulának mondja, vagyis úgy, ahogy írjuk. (Ebben a mostani "búrá"-hoz valóban hasonlít, de a 2015 előtti "burá"-hoz nem.)
Viszont arról nem tudok, hogy korábban két l-lel írtál volna, ilyen szempontból nem hasonlít a bura/búrához.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!