A "rendőrség"-re hogyan hivatkozunk névmással, aki vagy akik?
Van ez a mondat:
"A férfi végül úgy bukot le, hogy a BKK ellenőrei kiszúrták a hamisított bérleteket, és feljelentést tettek a rendőrségnél, aki így jutott el az elkövetőhöz."
És a "bukot le" hibán kívül engem az zavar a legjobban, hogy "...feljelentést tettek a rendőrségnél, aki így jutott el az elkövetőhöz."
Miért AKI? És a szerkezetből látszik, hogy nem elírás, mert a mondat nem többesszámban folytatódik.
A 2-es jól írta: se nem aki, se nem akik, hanem amely.
Gyakori hiba, hogy cégeket, szervezeteket a vonatkozó névmással megszemélyesítenek.
Ez nem feltétlenül hiba, a szövegkörnyezettől függ: ha olyan mondatról van szó, ahol az adott "valami" olyasmit tesz, amit amúgy ember szokott, akkor érthető a megszemélyesítős megoldás, erre jó példa a posztbeli mondat is.
Nádasdy Ádám ír itt erről a változásról:
"Egészen más a (3) "egy párt, aki": itt valós nyelvi változásról van szó, mert egy szabály módosul, a vonatkozó névmás „személyességi” szabálya. A régebbi szabály, melyet Esterházy követendônek sugall, csak a tényleges természetes személyeknek adta meg a „személy” jegyet, s egyben az aki névmást: egy ember, aki; egy mérnök, aki; az a kislány, aki. A módosult új szabály a „személyes” jegyet kiterjeszti személyek csoportjára, testületre, sôt felsôbbrendû állatra is: a Fesztiválzenekar, akinek számos lemeze…; olyan családok, akik segélyt kaptak; az a bank, aki nem emel kamatot; épp a katolikus egyház, aki történelme során…; behoztak egy kutyát, aki részeg volt. Ma sincs viszont olyan, hogy *a bank, aki elôtt a baleset történt, mert itt nem testület, hanem épület."
(Mindez nem jelenti, hogy ne lenne helyes amely-lyel! Az ilyen változások általában fokozatos átmenettel valósulnak meg, és természetes, hogy évtizedekig fog még "fájni" sokaknak az "új" megoldás, miközben fokozatosan utat tör...
Ráadásul ebben az esetben, amikor mindkét formának helye van továbbra is – tehát nem lecserélődik a "régi", hanem "jelentéshasadás"-szerű jelenség megy végbe, ráadásul ilyen nehezen elkülöníthető módon –, pláne nehéz az átállás...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!