Ha Magyarország megyéinek neveit abc-sorrendbe akarjuk tenni, akkor Bács-Kiskun után következik Baranya, és nem fordítva, ugye?
A magyar helyesírás szabályai, 12. kiadás
„A betűrendbe sorolás
14. […]
c) A magánhangzók rövid-hosszú párjait jelölő betűk (a – á, e – é, i – í, o – ó, ö – ő, u – ú, ü – ű) betűrendbe soroláskor a kialakult szokás szerint mind a szavak elején, mind pedig a szavak belsejében azonos értékűnek számítanak. A hosszú magánhangzót tartalmazó szó tehát meg is előzheti a megfelelő rövid magánhangzót tartalmazót, […]”
Tehát:
Bács-Kiskun ≈ Bacs-Kiskun
Baranya = Baranya
„14. […] b) b)Ha a szavak azonos betűvel vagy betűkkel kezdődnek, a sorrendet az első nem azonos betű ábécébeli helye határozza meg, […]”
A két megyenévben az első betű „b”, utána „a”, illetve „á” következik, ami sorrend szempontjából azonos értékűnek számítanak. A harmadik betű különbözik, az egyiknél „cs”, a másiknál „r” betű ez. Mivel az ábécében a „cs” van előbb, ezért a betűrendben is ez kerül előbbre:
1. Bács-Kiskun
2. Baranya
~ ~ ~
Az interneten, számítógépen, a különböző rendszerek különböző mértékben képesek a helyesírás szerinti betűrendet tartani. Néhány rendszer az „á” és „a” betűt nem kezeli azonos értékűnek, sőt ezekben gyakran az ékezetes betűk a nem ékezetes betűk után találhatók:
1. Zsiráf
2. Áram
…
Más rendszerekben ezt meg lehet oldani, a leginkább megoldatlan probléma a többjegyű betűknél van, hiszen itt fel kellene ezeket a többjegyű betűket ismerni, ami a szó értelmezése nélkül aligha fog menni:
pácsó = pác + só = p + á + c + s + ó ≠ p + á + cs + ó
macsó = m + a + cs + ó ≠ m + a + c + s + ó
Így bár a helyes betűrend ez lenne:
1. zongora
2. zuhog
3. zsalu
de a legtöbb szoftvernél nem a betű, hanem a karakter alapján fog sorba rendezni:
1. zongora
2. zsalu
3. zuhog
Ezek helyesírási szempontból nem helyesek, de általában véve elfogadott, elnézett hibának számítanak.
Igen, az ékezetet ebből a szempontból nem nézzük
Azonban, hogy én is hozzak egy érdekes esetet; az író-iroda párosban az író előbb áll, mint az iroda.
És ha csak a két magánhangzó a különbség, akkor számít, hogy melyik melyik? Van erre szabály? Vagy csak úgy a saját jóérzésünktől vezérelve tesszük előre a rövidet?
Pl. lap-láp, mez-méz.
#4: Talán nem meglepő módon ebben is az alábbi link alatt találunk útmutatást:
A magyar helyesírás szabályai, 12. kiadás
„> c) A magánhangzók rövid-hosszú párjait jelölő betűk (a – á, e – é, i – í, o – ó, ö – ő, u – ú, ü – ű) betűrendbe soroláskor a kialakult szokás szerint mind a szavak elején, mind pedig a szavak belsejében azonos értékűnek számítanak. A hosszú magánhangzót tartalmazó szó tehát meg is előzheti a megfelelő rövid magánhangzót tartalmazót, például: […]
A rövid magánhangzós szó kerül viszont előbbre olyankor, ha a két szó betűsora csak a megfelelő magánhangzók hosszúságában különbözik, például: […]”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!