Hogyan írjuk helyesen?
Ez a kérdés egy másik kérdésre adott kommentem írása közben vetődött fel bennem.
Tehát, ha egy földrajzi névből képzünk határozót, akkor az a szabály, hogy kisbetűvel írjuk (pl. kecskeméti). De, ha nem földrajzi névből képezzük, mi a helyes? Konkrétan az Árpád-ház kapcsán merült fel bennem a kérdés. Melyik a helyes "Árpád- házi", vagy "árpád-házi"? Én ott kisbetűvel írtam, de nem tudom, hogy helyesen, vagy sem.
Nyílván,ha tulajdonnévben szerepel, akkor nagybetűvel írjuk, mint pl. Árpád-házi Szent Margit, de, ha sima szövegkörnyezetben használjuk,mi a helyes?
#0: "ha egy földrajzi névből képzünk határozót, akkor az a szabály, hogy kisbetűvel írjuk (pl. kecskeméti). De, ha nem földrajzi névből képezzük, mi a helyes?"
1) az -i-vel nem határozót képzünk, hanem melléknevet
2) a földrajzi név esetén sem mindig, kicsi, ennek elég bonyolult szabálya van (egyelemű, többelemű kötőjeles, többelemű különírt, köznévi utótagra végződő stb.), ld. innen kezdődően: [link]
3) Árpád-házi Szent Margit esetében nem hinném, hogy azért nagy, mert a név része, én ezt inkább abba a kategóriába sorolnám, amelyre a szabályzatban a példa "felsővadászi Rákóczi Ferenc". Inkább csak azért nagy, mert simán melléknévként is nagy... (ahogy az #5-ös is írta)
Amúgy meg a szavazást nem értem: ez egy helyesírási kérdés, amelyre van egyértelmű válasz, amely benne van a szabályzatban is, az Árpád szócikknél: "Árpád-házi". Mit lehet ezen megszavazni? Hogy tetszik-e az Akadémia álláspontja?... :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!