Most akkor honnan is eredet a Balaton szavunk?
Az egyik tanárom azt mondta, hogy a jelenleg elfogadott elmélet, mi szerint a Balatom-ból, ami a hala+tom-ból jött létre, nem helyes, mivel ez utólag lett így visszavezetve. Mondott erre egy szót, ami most nem ugrik be, a lényeg hogy utólag (nem mindig létező) gyökökre szétszednek egy szót, és utána már lehet azt "gyöknek" nevezni. Tehát hogy nem így alakult ki a Balaton szavunk, hanem ezzel akarják jelenleg magyarázni. Azt mondta, hogy a Bal+ton, ami Bál+ton vagy Baal+ton összetevésből alakult ki. Ton az tavat jelent, a Bál, vagy Baal, vagy Bél meg egy isten neve. Ezzel kapcsolatban ennyit találtam a neten, csak itt a Balatont nem említik: [link]
Tehát akkor most melyik a helyes? Amit a tanárom mondott?
egyik sem
"Magyar elnevezése a szláv „blato” (mocsár, láp, sár) szóból ered. Latin neve, a Lacus Pelso magyarul sekély tavat jelent. Szlovén, szerb, horvát nyelven Blatno jezero, szlovákul Blatenské jazero. Középkori térképeken gyakran „Balotin” vagy „Bolotin” (szláv balotnij = mocsaras) névváltozataban szerepel."
Érdekes. Itt azt írják hogy " A később ide települdő szlávok a hasonló hangzású blato (mocsár) szónak hitték."
a szlávok a honfoglalás előtt voltak itt
aztán a magyarok asszimilálták és kiszorították őket
1-es. A felsoroltak átvették a Balaton nevet és a nyelvi sajátosságuk szerint használják. Mint a magyar király szavunkat a szlovákok: král-nak ejtik.
Nem felvettük, hanem átadtuk.
Hatos, szabad tudnunk, mire alapozod ezt a feltevést?
Én ugyan nem vagyok nyelvész, de sokat olvastam a témában. A tapasztalataim szerint a magyar eredet nagyon erőltetettnek tűnik. Persze lehet tévedek, de bennem nem áll össze, miért ez a valószínűbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!