Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Magyar nyelvben a kettőshangzó...

Cristo kérdése:

Magyar nyelvben a kettőshangzók egy szótagnak számíthatók-e? Helyes-e egy szótag alá tartozónak tekinteni?

Figyelt kérdés

Van az egybeírásnak olyan szabálya, miszerint a 6 szótagnál több többszörösen összetett szót értelemhatárnál kötőjellel írunk (legalábbis én még így tanultam).

A kérdés úgy született meg bennem, hogy a buszon ülve láttam kiírva, hogy "autóbusz-állomás" így, ahogy most is írtam. Azonban elkezdtem számolni a szótagokat, és az "au" hangzót valahogy valamiért kapásból egy szótag alá vontam (vagyis au-tó-busz-ál-lo-más), és észrevettem, hogy nem stimmel, ugyanis így csak 6 szótag, tehát egybe kellene írni az egészet kötőjel nélkül. Csak később esett le, hogy az a-u hangot külön szótagnak kell tekinteni, és úgy már jó volt. És belegondolva, ha mondjuk kottában lenne leírva ez a szó, szerintem egy hangjegy alá esne az "au" hangzó, bár ez nyilván már szubjektív is kissé. A kérdés csak az, hogy ha fonetikailag vannak kettőshangzók, a magyarban miért választjuk szét őket? Vagy meg lehet tartani őket együtt is? Ezekre vannak külön nyelvtani szabályok esetleg?



2020. jún. 13. 14:23
 1/1 BringaManó ***** válasza:
100%

"ha fonetikailag vannak kettőshangzók, a magyarban miért választjuk szét őket?"


Mert a helyesírás szempontjából nincsenek.

(Vagy legalábbis a magyar írásmódban ilyen nincs; az idegen írásmódú szavakat pedig valami elképzelt, diftongusmentes "magyaros" kiejtésnek megfelelően kezeljük.)


"Vagy meg lehet tartani őket együtt is?"


Szótagszámlálás szempontjából a magyar szavaknál mindenképp kettőnek számít, nincs választási lehetőség. (ha erre vagy kíváncsi)

Az más dolog, hogy elválasztásnál esztétikai szempontok szerint sokszor azt az elvet követjük, hogy inkább együtt tartunk bizonyos dolgokat, pl. az {a-utóbuszállomás} gázos lenne, ilyet nem illik csinálni (rendes szoftver nem is csinál ilyet defaultból).


"Ezekre vannak külön nyelvtani szabályok esetleg?"


Nincsenek, hiszen a szótagszámlálást illetően nincs mire szabályt hozni (ahogy írtam), az elválasztást illetően pedig nem helyesírási szabályról vagy elvről beszéltem, hanem tipográfiairól.

2020. jún. 13. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!