Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A tó ragozásakor miért lesz...

A tó ragozásakor miért lesz tavat?

Figyelt kérdés

tó->tavat, hó->havat, ló->lovat, fű->füvet.

Az a "v" miért jön be, mikor más szavaknál nem?

só->sót és nem savat, fa->fát és nem favat, tű->tűt és nem tüvet, kapu->kaput és nem kapvat.

Vagy mindkét változat: falu->falut és falvat.

Mi dönti el?


2010. júl. 23. 18:19
 1/9 anonim ***** válasza:
21%
me a tót mán foglalt me személyesnév
2010. júl. 23. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Szerintem azért, mert ezeket a szavakat más népektől vettük át. Lehet hogy most nagy butaságot mondtam, de nekem hirtelen ez jutott eszembe.
2010. júl. 23. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Komplex problémakör, nehéz röviden válaszolni rá...


A tó -> tavat-típusú alakok eredeti finnugor tövűek. A jellegzetességük, hogy a szótag végén a hosszú magánhangzó v-betoldással rövidül. Igen ám, de pl. a "fa" is finnugor szó...

A "fa" eredeti alakja rövid á-t tartalmazott, amit nem kellett v-vel feloldani. Ez a palócos rövid á a középkorban alakult a-vá.

A "tű" szónál az eretdeti rövid mgh-s alak (azaz a "tü" - némelyik tájszólásban még mindig röviden ejtik) ezzel szemben a középkor után meghosszabbodott az ejtésben. Hogy miért, csak találgatni lehet, valószínűleg analógia alapján történt.

A "kapu" és a "falu" fura ragozása szintén középkori eredetű. A magyar nyelvben ugyanis egészen az 1200-as évekig nem volt mai értelemben vett "v" hang. Olyan hang létezett, mint amit az angolok a w-vel jelölnek, ez azonban helyzettől függően lehetett "u" és "w" hang is. A helyesírásban is kivétel nélkül u betűvel jelölték ezt a hangot, amit egyébként a nyelvészet "bilabiális zöngés spiráns"-nek hív. Ezért alakulhatott ki a többféle ragozási típus: amikor a "w" a 13. században eltűnt a nyelvből, illetve kialakult az u-v hangok mai ejtése, keletkeztek szabálytalan alakok az ingadozás következtében.


Nagyon tömör, nagyon pongyola fogalmazás, elnézést kérek érte.

2010. júl. 23. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Hát erre szerintem egy szakképzett nyelvész sem tudna kielégítő választ adni. Nem véletlenül mondják a magyar nyelvre, hogy nagyon nehéz. Képzeld, azt az idegen anyanyelvű emberkét, aki ugyanezt megkérdezi. Ezen kívül még nagyon sok olyan furcsaság van a nyelvünkben, amit nem lehet megmagyarázni. Egy példa csak: a víz szó toldalákolása. Egyiknél marad az í, másiknál már i. Vízzel, vizet...
2010. júl. 23. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nem lenne baj, hogy nehéz a magyar nyelv ha mindenre lenne szabály. De az egyes esetek egy részére vonatkozik egy szabály, míg a másik része a kivétel.
2010. júl. 23. 23:04
 6/9 anonim ***** válasza:
A szokásjog csúnyán bekavar.
2010. júl. 23. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Az első de egy retardált marha!


A tót mióta személynév?És ha annak tartanád, akkor már írhattad volna nagy betűvel.Mellesleg nincs is jelentése.A személynév helyesen: Tóth.

Mekkora egy b.arom vagy.:)

2011. jan. 21. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Felmerült ez a probléma egyszer az egyetemen, ha jól emlékszem azért van, mert az eredeti ragozás és szótő eltért. A szótő ezekben az esetekben lov, tav, és hasonlók. Aztán ez módosult, a rag pedig megmaradt. Tipikus példája annak, mikor egy régebbi ragozási szabály érvényesül egy azóta változott szóra, a magyarban gyakran előfordul ilyesmi. Az biztos, hogy nem értelmetlen kivétel, nyelvtörténeti okai vannak. :)
2017. márc. 5. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

👍

.

jan. 12. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!