Igaza van a barátnőmnek ezzel az időutazásos témával kapcsolatban?
Szereti az ilyen témákat, én is, és pár napja felvetettem a kérdést, hogy lehetséges-e. Azt mondta, ő nem hisz benne, de ha mégis lehetséges, és mondjuk a visszafelé utazás az időben, miinden eszköz nélkül, csak mondjuk gondolatban visszateleportálna egy ember, akkor az űrben bolyongna, univerzum méretű vagy nagyobb lenne maga az ember, és iszonyúan szédülne, össze is omlana az egész világ. Lehet hülyeségnek hangzik, de el is magyarázta, miért gondolja így.
Ez volt a magyarázata:
Az univerzum végtelen sebességgel tágul minden irányban, tehát a tér szövete nyúlik, ezért a tárgyak is tulajdonképpen végtelen sebességgel nőnek az univerzummal együtt. És, hogy mi ezt nem látjuk, nyilván, mert mi is részesei vagyunk és nincs viszonyítási alap, tehát, ha az az ember a mostani énjeként visszautazna arra az időre, akkor még az univerzum nem ebben az állapotában volt (mivel végtelen sebességgel tágul, nő), és ugyanakkorák vagy nagyobbak lennénk.
Az űrben lennénk, mivel a Föld, de még az egész galaxis is folyamatos mozgásban van irdatlan sebességgel, és soha sem áll meg, ahhoz pedig pontosan tudni kellene, hol volt abban az időben a Föld, amilyen időpontra szeretnénk visszamenni, kiutazni oda és ott hajtani végre a visszaugrást.
Engem elgondolkoztatott, mert van benen igazság. Nekem az a véleményem, hogy ha lehetséges, akkor az itteni önmagunk soha nem is létezett, mivel az univerzumnak van egy meghatározott anyagmennyisége, amit nem léphet át, szóval mindenképp egy alternatív múltba csöppennénk.
Mi a véleményetek? Mennyire hülyeség ez?
Azt, hogy fizikai háttértudás és nélkül teljesen értelmetlen ez a vita.
Ráadásul tele van tévhitekkel az egész.
Honnan veszitek, hogy végtelen sebességgel tágul?
Itt a magyarázat kedves:
- Az univerzum nem végtelen, hanem nagyon is véges "sebességgel" tágul. (A tágulásnak valójában nem sebessége, hanem üteme van.)
- Az univerzum maga tágul, a benne lévő objektumok nem. Sem te, se én, se a Föld, se a Naprendszer stb stb nem tágul, semmi nem lesz nagyobb idővel.
Leírták röviden, de lássuk:
1: Az univerzum nagyon is pici sebességgel tágul. Számold ki: 48 milliárd fényév távolságban ez a fénysebesség. Még ott sem végtelen!
Oszd el ezt a kettőt, és megkapod, hogy 1 fényévnyire mennyire tágul. Alig. Gyakorlatilag láthatatlanul kicsit.
2: Ezt mi is látjuk. Pont ebből lesz a vöröseltolódás. Ha sokkal gyorsabb lenne, akkor még jobban látnánk, ahogy távolodnak tőlünk a galaxisok.
3: A galaxisok már nem tágulnak! És semmi más nem tágul, ami ennél kisebb!
4: Ez viszont igaz, amit írsz: "pontosan tudni kellene, hol volt abban az időben a Föld, amilyen időpontra szeretnénk visszamenni, kiutazni oda és ott hajtani végre a visszaugrást".
Annyira igaz, hogy ha csak másodperceket ugranál vissza, már akkor is legalább 1000 km-rel kellene közben odébb menni.
Amit leírtak a többiek nagyjából egyetértés van.
"Számold ki: 48 milliárd fényév távolságban ez a fénysebesség."
Lehet szőrszálhasogatásnak tűnik, de legyünk precízek tól-ig érték lenne a korrekt, hiszen hibaszázalék van. Utánaszámoltam és kb stimmel is. Hubble paraméter ami 74,3±2,1 km/s/Mpc, aztán vissza lehet szorozni osztani stb.
"Annyira igaz, hogy ha csak másodperceket ugranál vissza, már akkor is legalább 1000 km-rel kellene közben odébb menni."
A tágulásra vonatkozóan vegyük úgy, hogy csak apró betűvel írtam, ezt viszont vastagon írom, hogy ez meg mégis hogy a viharba jött ki, honnan veszed? Semmi konkrét időgép megvalósítási modell se volt említve se, ha lett volna is az még nagyon kevés ilyen kijelentésekhez csak ha kellően meg van indokolva.
"Az univerzum végtelen sebességgel tágul minden irányban"
Itt már meg is bukott az eszmefuttatás.
"honnan veszed?"
Na, ez egy jó kérdés, én is gondolkodtam rajta.
A Föld ugye mozog.
Forog (1600 km/óra),
kering a Nap körül (30 km/mp),
kering a Tejút körül (600 km/mp),
és mozog a galaktikus rendszerben. Nyilván még gyorsabban.
Időutazásnál vajon ebből milyen mozgásokat kell figyelembe venni?
Abszolút idő ugye nincs, különben azzal számolnánk.
Tehát az idő - ott, ahol utazol éppen benne - vajon mihez van kapcsolva?
Létezik még egy dolog: a háttérsugárzáshoz képest 700 km/mp sebességgel mozgunk. De azt senki sem mondta, hogy ez egy abszolút vonatkozási rendszer lenne.
"Tehát az idő - ott, ahol utazol éppen benne - vajon mihez van kapcsolva?"
Először is szó se volt arról, hogy ez a Földhöz képest nyugalmi helyzetbe lenne, egyáltalán arról se hogy a Földön lenne. Hogy kerülne a múltba vissza semmi modellről se volt szó, első sorba téridő geometriai modellre gondolok. A téridő mely pontjáról a téridő mely pontjára kerülne át attól függ igazából és hogy a téridő mely pontján mikor mi lesz/volt.
Továbbá minden testre igaz, hogy nincs abszolút mozgási sebessége, mindig valamihez képesti mozgásról beszélünk. A newtoni mechanika, de még a speciális relativitáselmélet is idealizáló ahol mindkettőre igaz, hogy végtelenségig tartanak az inerciarendszerek. Valójában lokális inerciarendszerek vannak, egyik se hosszabbítható meg a végtelenségig. Az hogy meddig tart egy inerciarendszer az jobbára attól függ, hogy milyen hibahatáron belül tekintjük még ugyan annak az inerciarendszernek. Ráadásul amit kevesen tudnak (a hivatásos szakembereken kívül), hogy például itt a Föld és egy nagyon távoli bolygó távolsága az hány km vagy hány fényév, ha már például milliárd fényév távolságról beszélünk, az nem azt jelenti hogy annyi méterrudat kéne raknunk egymás után ami kiadja azt a távolságot. Az csak egy logikus és praktikus interpretációja a definiált távolságnak. Ott már definiálják hogy mi szerint képezték azt a távolságértéket, ami igazából attól függ hogy mely eseményeket tekintünk egyidejűnek itt meg ott, mivel sok félképpen "kimetszhető" egy most szelet a téridőből. Nem létezik egy abszolút mindenhol érvényes most szelete az univerzumnak. Ilyen kis távolságoknál melyekkel dolgozni szoktak a nem csillagászok is, ott kijön objektíven is, a sokfajta lehetséges metszet kvázi egységesen stimmel galaktikusan kis távolságokon belül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!