Ki tudnám hozni a kávéfoltot a könyvből klórgázzal?
Tudom, hogy tüdővizenyőt okoz, tudom hogy nagyon egészségtelen, de elméleti síkon: Ha egy akvárium alját megtöltöm kevés klórgázzal, és a könyv élét belemártom, akkor elvileg el tudná oxidálni a kávé színét, nem?
Történetesen pont egy Orvosi biokémia könyvről van szó.. :D
Mit gondoltok?
Klórgáz hogy OXIDÁLNA már, te nagyon hülye?
A jelzőt a veszélyes ötleteid miatt is megérdemled. Bár tőlem csináld, csak másnak ne essen baja. Ha semmi másra nem is vagy jó, legalább intő példa leszel másoknak.
#2 A klór erős oxidálószer, úgyhogy ezt benézdted.
Nem, nem tudnád. Valszeg a tintát előbb roncsolná, mint magát a kávéfoltot, bár csak tippelek, niylván sokmindentől függ.
Milyen jó, hogy már viccelni sem lehet, mert töröltetik a választ...
1. voltam.
Ahogy előzőek írják a Cl2 erősen oxidálná a papírt és a tintát is.
Ami viszont inkább fehérít az a "hypó" (NaOCl) és a hidrogén-peroxid (H2O2).
Mindkettőnek az a tulajdonsága hogy rátukmálja más molekulákra az oxigént! És ez fehérít.
(A papírgyárak is ilyen klóros eljárással fehérítik a papírt, kevésbé is tartós mint a fehérítetlen!)
Viszont te kérdező nyugodtan megpróbálhatod a foltot ecsetelni.
Mégpedig a H2O2 -t azaz a hidrogén -peroxidot javasolnám erre a célra.
Azon okból kifolyólag hogy ha a hidrogénperoxid megszabadult az oxigéntől akkor víz marad vissza ami elpárolog. Ha a hypó megszabadul az oxigéntől akkor NaCl marad vissza azaz konyhasó, ami nem fog elpárologni a papírból benne marad kikristályosodik és kemény lesz tőle a lap, meg tovább is károsíthatja a könyvet.
H2O2- t fodrászboltokban tudsz vásárolni.
Olyan 2-5% közöttire lesz szükséged. Ha 10%-ost veszel értelemszerűen fel kell hígítanod, lehetőleg desztillált agy ioncserélt vízzel dolgozz.
(Ennek utóbbinak pedig az az oka hogy a csapvízben lévő ásványi anyagok és szennyeződések is hagyhatnak foltot a papíron!)
A hidrogén-peroxid használatáról:
Szemedbe ne menjen használj védőszemüveget és latex gumikesztyűt! Ha sokáig érintkezik vele a bőröd azt is ki tudja marni! Ruhádra vagy ne menjen vagy beáldozható ruhában csináld! Jobb esetben fehér foltot hagy, rosszabb esetben kiég a ruha szövete! (Köpenyt is használhatsz, mint a laborosok általában!)
A művelet előtt készíts szódabikarbónás oldatot hogy hamar le tudd mosni és semlegesíteni ha olyan helyre megy ahova nem kellene!!!
Huha! Köszönöm a sok választ, nem gondoltam volna, hogy ennyire megmozgatja majd az embereket ez a kérdés. :D
A klór a fluor után az egyik legerősebb oxidáló szer.
Kedves #4-es, természetesen előtte kipróbálnám egy nyomtatott lapon a dolgot. Nehezíti az ügyet, hogy nyomdai fényes lapokról van szó. Nem tudom mennyire roncsolnám így meg a lap szerkezetét.
6#-os: köszönöm a kommentedet, a H2O2- ról láttam is videót. Tetszik az ötlet, attól félek, hogy a nedvesség miatt a lap felhullámosodna száradás közben és mivel ez egy 700 oldalas könyv, jó lenne ha nem egyesével kéne végigmenni rajta. (De meg fogom próbálni ezzel is!)
Köszönöm mindenkinek az ötleteket, ha valakinek még van, várom örömmel. :D
Hullámosodás ellen 2 kemény de vízáteresztő/nedvszívó lap közé szorítod.
A "fényes" lap fénye mindenképp bukik szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!