A mikrohullámú sütőben azért melegszik fel az étel mert elnyeli a mikrohullámú sugrakat (nem csak a víz molekulák) vagy azért mert a mirohullámú sugarak forgatják a víz molekulákkat és ezt a plusz energiát tovább adják?
"Forgatják a vízmolekulákat" igazából ez is az első eset. A forgás kvantált (=a szögsebesség egy alapérték egész számú többszöröse lehet csak) és a forgási sebesség csökkenése-növekedése egy-egy (mikrohullámú) foton kibocsátásával/elnyelésével jár.
Az biztos, hogy nem csak vízre hat (pl. vízmentes szappanra is), és az is, hogy sok anyagra nem.
Tehát mindenre hat, ami a 2,4GHz-es sugárzásra nem átlátszó, nem csak a víz ilyen. Keverék anyagoknál a sugárzással nem kölcsönható molekulák átvehetnek energiát ütközéssel a sugárzás által "melegített" molekuláktól. (Az idézőjel azt jelenti, hogy molekula-szinten a melegítés mozgásának vagy rezgésének gyorsítását jelenti)
Egyik sem.
A sugarak megrázzák a vízmolekulákat: kb. úgy, mint a hullámok, tehát rezegni fognak.
De ettől még nem melegedne!
Attól melegszik, hogy ezek a rezgő molekulák beleütköznek mindenbe, és EZEKET az anyagokat gyorsítják fel!
Azt írtak hogy a víz molekulátt azért tudja elforgatni mert dipólus molekula.
De akkor ha egy anyag képés elnyelni a 2.4GHz es hullámokat de nem dipolus attól azt még élforgatja? Vagy az csak simán elnyeli?
A kérdésben levő két válasz között a különbség csak nézőpont kérdése.
Ha csak elforgatja a mh akkor az el is nyeli azt.
Tehát, ha az anyag energiát vesz fel a mikrohullámú térből ( a mikrohullámú tér munkát végez az anyag részecskéin) akkor a mikrohullámú tér energiája kisebb lesz.
De akkor végül is minden esetben van ilyen forgás amikor elnyel egy anyag valamilyen fotont?
Vagy ha nem dipol molekuláról van szó akkor csak az energiáját nőveli?
A szigetelőanyagokban melyekben nincs szabad elektron
de a molekulák viszont polarizálhatók ami a külső elektromos tér hatására elfordulhat (forgásról azért nem beszélnék).Ez az elfordulás némi energiát vesz igénybe ez az úgynevezett dielektromos veszteség.
A vezető anyagoknál ahol van szabad töltéshordozó máshogy történnek a dolgok.
A mikrosütőben 2,45 GHz frekvenciájú elektromágneses hullámok, más néven mikrohullámok képződnek. A hullámforrás a magnetron, ez a berendezés lelke. A magnetronban az elektromos energia mikrohullámú energiává alakul át. A mikrohullámok üreges vezetőn jutnak át a sütőtérbe, ahol állóhullámok alakulnak ki, ezért az egyenletes hőhatás érdekében az ételt tartó tálcát forgatni kell. Rendszerint egy üvegtálon forog a ráhelyezett étel. A nagyfrekvenciájú hullámok bizonyos mélységig behatolnak a melegítendő anyagba, és mozgásba hozzák a víz-, zsír- és cukormolekulákat. A molekulák egymás melletti elmozdulása következtében jelentős mennyiségű súrlódási hő keletkezik. Ez a hő belülről melegíti fel a mikrosütőben elhelyezett ételt vagy italt, ellentétben pl. a gázon való sütéssel, amikor a hő kívülről, hőáramlással melegíti az ételt. A készülékben lévő két ventilátor közül az egyik a magnetront hűti, a másik a sütőteret szellőzteti; ez a beépített változatokra jellemző, míg az asztali mikrohullámú sütőket általában egy ventilátorral gyártják.
forrás:
A vezető anyagokban örvény áram alakul ki ( a felületen) és az melegíti az anyagot.
Amíg a szigetelő anyagoknál a mikrohullámú tér elektromos komponense hat kölcsön addig a vezető anyagoknál a mágneses komponenssel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!