A Nemzetközi Űrállomáson dolgozókra veszélyesek a nap kitörések?
Persze.
Amikor napkitörés van akkor olyan részére mennek az űrállomásnak ahol a négyenergiájú részecskék ellen jobban védettek.
#2
Igen elővigyázatosságból, de a mai napig nem sikerült bizonyítani hogy bármiféle negatív hatása lenne a legénységre.
Ilyen alacsonyan a föld körül elvileg nem, de azért bebiztosítják magukat amikor kitörést észlelnek, és tudják mikor fog odaérni.
Viszont pl már a holdra menet ahol kintebb kerültek a mágneses védőmezőből is, már észlelték a hatásait.
Az űrhajósok felvillanásokról számoltak be, mint kiderült később ez a szemükbe (retinába) csapódó részecskék hatása volt és hosszabb idő alatt megvakultak volna.
Illetve az űrruhákat elemezték a visszatérés után és kiderült hogy ezek a részecskék atomi méretű roncsolásokat okoztak bennük, nano és piko méretű lyukak keletkeztek az ürruhákon is.
Részben ezért kérdéses, veszélyes és nehéz ügy a Mars utazást megoldani. Mert a holdutazásoknál el sem hagyták a föld mágneses mezejét, csupán kintebb egy gyengébb mezőbe mentek át. Akkor mi lesz a bolygóközi térben? Mi lesz ha napkitörés éri ott az űrhajót? Betervezték már persze hogy ilyenkor a vízkészletük által védett kabinba vonulnak. És a hajó többi részével mit fog okozni? Meghibásodásokat...
.. "Az ISS lakóit viszont folyamatosan éri a sugárzás, ami a földi háttérsugárzáshoz képest több mint százszor nagyobb. Az űrhajósok számára a határértékeket úgy határozták meg, hogy mekkora az a teljes sugárzásmennyiség, ami a hátralévő életük során még elfogadható kockázattal jár, ha ezt a földi egyéb munkahelyi kockázatokhoz viszonyítjuk. Az űrállomás sugárvédelmi szempontból viszonylag védettnek mondható, ugyanis a Föld mágneses védőburka alatt kering, és viszonylag vastag az űrállomás fala. Sőt vannak védettebb területek is, például éppen ott, ahol dolgoznak, nagyobb az árnyékolás, mert tele van pakolva műszerszekrényekkel és mindenféle eszközökkel. Viszont ahol alszanak, ott általában csak az űrállomás fala árnyékolja őket."
"A gyakran repülő törzsutasoknál és légiutas-kísérőknél azonban egyes tanulmányok szerint enyhén emelkedett a sugárterhelés okozta megbetegedések kockázata. Azt, hogy a rák kockázatát jelentősen növeli-e a repüléssel járó sugárterhelés, még nem sikerült egyértelműen meghatározni. A repülőgépek személyzetét – valamint az egyéb sugárterhelés által veszélyeztetett foglalkozást űzőket – a túlzott sugárterheléstől egységes, uniós szabályzat, az EURATOM sugárvédelmi rendelet védi. Ennek értelmében az említett személyeket érő sugárterhelést előre meg kell határozni, illetve korlátozni vagy csökkenteni kell, ha az túl magas. Emellett folyamatosan nyomon kell követni, évente milyen mértékű sugárterhelésnek vannak kitéve, melynek értéke nem haladhatja meg naptári évenként a 20 mSV-t."
#5 Az hogy a repülőkön és a föld körüli pályákon kissé nagyobb a sugárterhelés ez köztudott tény!
Csak nem ez volt a kérdés!
A kérdező kifejezetten a napkitöréseket kérdezi!
Ami meg a nagyenergiájú részecskék becsapódását jelenti.
A repülőgépen ilyenek nem csapódnak be.
Alacsony föld körüli pályán pedig csak extrém erejű napkitöréskor van ennek kockázata. (Ilyen esetben evakuálni is kellene az űrállomást. )
Csak érdekesség de a 9-ik percnél említik a repülést is itt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!