Van-e köze a torkolat tűznek a kilőtt golyó sebességéhez?
Igen. Pl. azt, hogy a torkolattűz egy szó.
A kérdésed (most) rossz rovatban van.
Miért nem fogadsz szót a tanárodnak? Hasznos tanácsot adott.
Az összefüggés a torkolattűz, és a lövedék sebessége között nem egyértelmű.
Végezzünk el gondolatban 2 kísérletet!
1) Mondjuk, van egy fegyverünk adott csőhosszal, és néhány gyári lőszerünk.
Elkezdjük babrálni a lőszereket. Az egyikből kiveszünk egy kis lőport pl. 0,2 grammot, egyet érintetlenül hagyunk, egy másik lőszer lőporához hozzáadunk egy kicsit.
Azt fogjuk tapasztalni, hogy a lőpor mennyiségnek növelésével, nő a lövedék sebessége, növekszik a torkolattűz, és s hanghatás.
2) Mondjuk van egy fegyverünk amelynek cserélhető a csöve. Van hozzá néhány különböző hosszú cső. Most egyforma lőszert használunk.
Azt fogjuk tapasztalni, hogy egyre hosszabb csövekből tüzelve a lövedék sebessége növekszik egy darabig, azután csökkenni kezd.
A torkolattűz a cső hosszával csökken.
Kezdeten volt köze hozzá, hiszen egy nagyobb, erősebb robbanás, amely jókora torkolattüzet okoz, az jobban fel is gyorsítja a lövedéket, így nagyobb volt a torkolati sebesség, ellenben sajnos a nagy torkolattűz elárulja a löveg pozícióját, ami felettébb nem kívánatos, hiszen akkor hiába az álcázás, odapörkölnek egyet és annyi.
A 2. világháborúban a japánoknak volt torkolattűz nélküli lőszerük és a súlyos tassafarongai vereséget követően, ahol néhány japán romboló amerikai cirkálókat süllyesztett el, Nimitz admirális kiadta a parancsot az US Navy számára is a torkolattűz nélküli lőszer hadrendbe állítására, amely nem volt nehéz feladat, hiszen az amerikai laboratóriumok már régen kidolgozták, olyan lőpor volt ez, amely hevesebben égett, így nem kellett tartani a feszítőerő csökkenésétől, a lőpor túlnyomó része elégett a csőben, illetve némi fizikai rásegítéssel, un. csőszájfékkel is lehetett segíteni a torkolattűz csökkentését.
Az eset kapcsán az is kiderült, hogy a japán torpedók lőtávolsága is a duplája volt, mint az amerikaié, így a cirkálók túl közel merészkedtek az ellenséghez, de ez jelenleg nem tartozik a kérdéshez.
Manapság megoldottnak lehet tekinteni a torkolattűz nélküli lőszert, így az nem befolyásolja a lövedék (kezdő)sebességét.
Arról se feledkezzünk meg, hogy ha van torkolattűz, az azt jelenti, hogy a lövedék távozása után, amögött még mindig folyik az égés. Ami energia ezzel a késői égéssel keletkezik, a lövedéknek átadott energia szempontjából veszteség.
Minél nagyobb a torkolattűz, annál több energia van, ami úgymond potyára volt a hüvelybe töltve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!