IV. Béla idejében tatárjáráskor hogy kell elképzelni a helyzetet, az aktuális nemesek minden hadseregük mozgósítva háború mentek és üresen hagyták az udvarházakat?
Nem csak a király volt az egyetlen hatalmi pólus, sok nemes egy-egy báró familiaritásába tartozott. A királyi sereg pedig egyéb összetevőből is állt, nem csak a hadba hívott nemesekből és vármegyei bandériumokból (székely könnyűlovasság stb.).
Azt nem lehet mondani, hogy a királyi sereget leszámítva nulla ellenállásba ütköztek volna a tatárok. Viszont sík terepen nem igazán lehetett velük sikeresen szembeszállni, erre csak a kővárak voltak alkalmasak, amiknek a megostromlásához nem voltak a tatároknál a megfelelő ostromgépeik.
Nem, annyi katonaságot vittek, amennyi elő volt írva nekik. A kor logisztikájával 20-30 ezernél nagyobb sereget nem is tudtak mozgatni megfelelően (a tatárok más kategória, náluk mindenki lovas volt és jobban voltak megszervezve). Az ország lakossága akkor alsó hangon legalább másfél millió volt, ebből legalább félmillió fegyverfogható férfi, a mozgatott seregek mégis ennek kb 5%-át tették ki.
A tatárok nagyon jól tudtak kővárat ostromolni, mire ideértek, már lepusztították Perzsiát, Oroszországot, meg Észak-Kínát, jó sok fallal találkoztak. A krónikások le is írják, hogy Nagyvárad falait ostromgépekkel rombolták le, Esztergom fellegvárát is megfelelő technikával ostromolták, csak sikertelenül. Más kérdés, hogy ekkor a jól felkészült kővárak ellenében gyakorlatilag csak a kiéheztetés volt a biztos módszer. Pont IV. Béla volt az, aki nem bírt az ellene fellázadt fiával, V. Istvánnal mert az visszahúzódott Feketehalom várába. István is ezt szívta meg, amikor a főurak elrabolták a fiát és hiába ostromolta a várukat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!