A Földnek megközelítőlegesen mennyi időre lenne szüksége ahhoz, hogy az emberi beavatkozás nyomait eltüntesse, regenerálja magát?
Tessék egy cikk ami ezzel a kérdéssel foglalkozik! Írtak hozzá egy táblázatot is, nagyságrendbeli becslésekkel.
#3
Bár amióta a gombák megtanulták feldolgozni a lignint nagy mennyiségű fosszilis szén nem keletkezhet.
De a megmaradt mocsarakban még keletkezik tőzeg abból lignit és abból szén.
Földgáz ma is keletkezik bőséggel, szerves anyagokból. Nagyobbrészt a hideg tengerek fenekén halmozódik fel metánjégként ami aztán eltemetődik. Szárazföld mélyén lévő bomlásból is jelentős mennyiség, lásd permafrost-os vidékek.
A kőolaj pontos keletkezését máig nem ismeri az emberiség.
Valószínűleg olyan bakteriális evolúció történt ami miatt ma már nem is keletkezhet.
De ez nem biztos hogy így is marad "örökre".
Mindenesetre elég merész kijelenteni hogy soha nem fog visszatermelődni.
Inkább úgy fogalmaznék a föld hátralévő biológiai életre alkalmas ideje (kb 1.5-2 milliárd év) már túl kevés lehet ehhez, vagy nem. Szóval ez sem biztos.
Csak ezért kaptad meg a zöld kezet.
És valóban az hogy mit értünk a nyomok eltüntetésén azon sok múlik.
Ha csak a látvány a fontos akkor pár ezer év alatt gyakorlatilag minden épített és felszínen látható dolgunk eltűnik. Talán a piramisok húzzák a legtovább akár 10 ezer évekig is. A műanyagok nagyrésze is lebomlik évezredek alatt és a legtöbb fémtárgyunk is elkorrodál.
Viszont marad sok eltemetődött "régészeti" emlék. Amelyek közt sok rozsdamentes és saválló fémtárgy gyakorlatilag örökké meg fog maradni. És néhány speciális műanyag tárgy is megmaradhat eltemetődve örökké.
A természet biotömege is visszaáll néhány ezer év alatt azaz erdők vadvidékek nőnek. Állatok szaporodnak el és egészséges természetes egyensúly alakul ki köztük pár ezer év alatt.
A GMO növények és állatok már sokkal hamarabb elenyésznek ekkorra.
Viszont a biodiverzitás nem áll vissza majd csak néhányszor 10 millió év múlva. Mert fajok nem alakulnak ki csak úgy. Az egy hosszú folyamat. Minél több fajt pusztítunk ki annál nagyobb lesz az ilyen hosszútávú kár!!!
Szóval igen nagy kérdés mit értünk azalatt hogy eltűnnek a nyomaink?
A bolygó körüli tér a földhöz tartozik? Vagy a Hold? Mert ott meg még év milliárdokig lesznek eszközeink gyakorlatilag érintetlenül...És pl egy már rég elvadult bolygón egy ideérkező idegen faj képviselője (Vagy egy újabban kialakult önmagát szintén "értelmesnek" gondoló faj képviselője) felnéz az égre és megcsillan egy több 100 millió éves műhold...ami még mindig az emberiség nyoma...
Attól függ, mi okozza azt, hogy az emberiség eltűnik a bolygóról.
Aszteroida becsapódás egyre kevésbé lehetséges, rövidesen megtudjuk akadályozni, de egy nukleáris háború, ami sajnos nem elképzelhetetlen, a végzetes szintre emelkedő radioaktív sugárzással és a sokáig tartó nukleáris téllel olyan károkat okozna az ökorendszerben, hogy még az sem teljesen elképzelhetetlen, hogy sterillé válna a Föld.
Ezzel örökre megmaradna a lábnyomunk, de persze valószínűbb, hogy ekkora károsodást nem tudnánk okozni, a fajok 10-20 százaléka túlélné ezt is és pár százmillió év alatt kialakulhatna egy újabb szerteágazó ökoszisztéma, ami eltüntetné a nyomainkat, mintha itt sem lettünk volna.
Megkövesedett emlékek maradhatnának még sokáig, akár manapság a dinoszaurusz leletek, de azok is sorra eltűnnének, csak idő kérdése.
Vegyük figyelembe, hogy több millió éves fosszíliákat találnak gyakran. Hogy a szibériai és óceáni hatalmas (fagyott) metánkészletek ősi erdőségekből származnak.
Szóval az eltüntetés (a szó igazi értelmében) nem megy. Csak majd mikor a föld kezd szétesni, és nehéz eldönteni, mi miből lett.
Wow, köszönöm a rengeteg érdemi hozzászólást.
Igazából a Föld légkörén belül történő folyamatokra gondoltam első sorban és arra, hogy mennyi időbe telne az , hogy konkrétan minden emberi kreálmány nyom nélkül elenyésszen. Ja és az emberek eltünését azt valahogy úgy képzeltem el, hogy egyik pillanatban még vannak, a másikban már nincsenek. Nyilván ennek a bekövetkeztére nincs sok esély, viszont így nem kell egyéb dolgokat is belekalkulálnunk a gondolatmenetbe.
A hozzászólásokból ítélve ez emberi mértékkel nem kevés időt jelentene.
Azért elég rémisztő, mégis izgalmakkal teli belegondolni egy olyan jövőképbe, ahol a Földön ismét csak a természet uralkodik egymaga, minden emberi közbeszólás nélkül.
"Azért elég rémisztő, mégis izgalmakkal teli belegondolni egy olyan jövőképbe, ahol a Földön ismét csak a természet uralkodik egymaga, minden emberi közbeszólás nélkül."
Ezen mi értelme van gondolkodni? Milyen hatással lehetne ez ránk, vagy utódainkra?
Ennyi erővel mi értelme bárminek?
Meghalunk azután a gyermekeink is meghallnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!