Meg tudná mondani valaki, hogy mi is a fejlődés, és meddig tart?
Igazából a fejlődés inkább szellemileg értetendő.
Egyre több dolgok megértése és kezelése.
Vannak szintek amin állnak az emberek. Sajnos az emberek nagy átlaga eléggé alacsony szinten van.
Legnagyobb mértékben valamilyen trauma, rossz dolog bekövetkezése hozza elő a fejlődést és fejlődésre való hajlamot.
Ahogy egyre magasabb szintekre kerülünk, egyre több dolgot értünk meg; az érzelmeinket, mások érzéseit, viselkedéseket, tetteket, helyzeteket és egyszer talán a valóságot is (de ez már nagyon nagy szint, szinte már nem emberi)
Nincs vége, mindenki maga dönti el hogy akar többet érteni vagy elég neki ami van.
Mi a célja? Hogy jobb világot éljünk, boldogok legyünk.
Előbb ki kell jelölni egy célt vagy valamilyen mérhető tulajdonságok rendszerét. A fejlődés az, ha ebben a kijelölt és mérhető rendszerben lévő skálán egy irányba haladsz (például egyre nagyobb értékek felé).
Ha az emberi jólétet nézed, ott kerülsz bajba, hogy az szubjektív, azaz mindenkinek más a mércéje. Ezért lehetséges, hogy valaki azt mondja, tartós fejlődés van, más meg az ellenkezőjét.
De mondhatod azt is, az emberek összességének van minden pillanatban egy tudásszintje. Vegyük ezek összességét (akkor is tehetjük ezt, ha konkrétan nem tudjuk megmondani a mennyiségét). Ha most fejlődésnek azt nevezzük (és a valóságban ezt nevezzük), hogy ez a mennyiség nő, akkor, mivel az ember egyre többet ismer meg a világból, folyamatos a fejlődés. Az emberiség szempontjából. De ettől az emberek egy csoportja vissza is fejlődhet, mert a meglévő tudásból egyre kevesebbet használ (például tudod, hogy van hűtőgép, mosógép, autó, lakás, stb. de te ezeket sorra elveszted).
Ebből az is látszik, hogy fejlődés addig van, amíg van mit megismerni. Ez néha érzékelhető, máskor nem. Mivel úgy tartjuk, a világ végtelen, ezért megismerés (fejlődés) is az.
A fejlődésnek nincs célja, ahogy az esőnek sincs. Célja az embernek van. Például az, hogy befogja az esővizet és öntözzön vele. Ez esetben mondhatod, az eső célja, hogy a növények ne száradjanak ki. De valójában ez az öntöző ember célja.
Az emberi társadalom a bioszféra része, önmagában életképtelen. A bioszféra fejlődése az egyre hatékonyabb önszabályozásról, egyre hatékonyabb környezetszabályozásról, egyre nagyobb fennmaradó és terjedő képességről szól.
Az emberiség funkciója ebben olyan, mint az idegrendszer funkciója a testben.
Az emberi társadalom egyre alkalmasabb erre a funkcióra, a tudomány és a technológia fejlődése által, de az erkölcsi fejlődés, értékrend révén is. Az emberi társadalom történelme során egyre demokratikusabbá, sokszínűbbé, szabadabbá és globálisan egyre integráltabbá, koordináltabbá válik.
Az emberek általános műveltsége, világról való tudása, iskolázottsága is növekszik.
Egyre alkalmasabbak vagyunk más bolygókra is kiterjeszteni a bioszféránkat, és egyre alkalmasabbak vagyunk az ittenit is megvédeni külső hatásoktól (pl. kisbolygó becsapódás).
Fejlődés az egysejtűtől az Isteni szintig tart, de az isteni szint olyasmi, mint a matematikában a végtelen, haladhatunk felé, de mindig lesz még előttünk újabb lehetőség.
A fejlődés során egyre csökken a részek közötti versengés és egyre nő az együttműködés, egyre szelídülnek a harcok és egyre javul a kommunikáció.
Persze a fejlődés nem töretlen, vannak visszaesések, zsákutcák, újrakezdések is benne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!