Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha I. Szulejmán szultának...

Ha I. Szulejmán szultának sikerült volna elfoglalni Bécset, akkor hogyan alakult volna a térség további történeleme?

Figyelt kérdés

2018. júl. 25. 18:31
 1/4 anonim ***** válasza:
32%
Nem tudjuk. És teljesen fölöslegesek az ilyen, mi lett volna ha típusú kérdések. Mi lett volna, ha én lettem volna a saját nagyapám? De nem lettem!
2018. júl. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Előbb-utóbb kiverték volna onnan is, ahogy Budáról. De Bécs és környéke is többet szenvedett volna a tartós harcoktól.
2018. júl. 25. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az Oszmán birodalomnak volt egy akciórádiusza és Hazánk annak a határán feküdt. Ezen azt lehet főleg érteni, hogy a török hadseregnek tavasz végén ide kellett masírozni, aztán ősszel meg haza, mert a délvidéki, mediterrán éghajlathoz szokott emberek nem viselték volna el az európai telet, erre nem volt felszerelésük, nem volt logisztikai ellátásuk és a fennmaradó korlátozott időben kellett megvívni a küzdelmeiket, ami Bécs esetében nem volt elégséges. Bécs falai erősek voltak, lerombolni csak korlátozottan tudták, így a rohamokat vissza tudták verni a védők, hosszabb ostromra meg nem kerülhetett sor a fentiek miatt. Akkora haderőt, helyőrséget, ami az ellennyomásnak ellenállhatott volna, meg amúgy sem tarthattak ennyire távol, mert máshol is szükség volt rá többnyire a hatalmas oszmán birodalomban.

Hazánkban is csupán azért maradhattak 150 évig, mert a kereszténység megoszlott a reformáció miatt, el volt foglalva az egymás közti marakodással.

Ennek lényeges pontja volt, hogy a spanyolok is Habsburgok voltak, akárcsak az osztrákok és folyamatosan összetűzésben voltak a franciákkal, illetve a protestáns országokkal, hiszen a Habsburgok katolikusok voltak és az erőviszonyok így kiegyenlítődtek, az osztrák politika kénytelen volt eltűrni Magyarországon az Iszlám jelenlétét, mert ekkor még a török potenciál megakadályozta az azonnali visszahódítást és a Habsburg magyar uralkodók figyelme Európára korlátozódott, ezért diplomáciai egyezségekre került sor folyamatosan az esetünkben, de Bécs esetén az erőket biztosan jobban összpontosították volna, kizárt eset, hogy ott hagyták volna a törököket megtelepedni. Ez is hatalmas diplomáciai és katonai siker volt az Oszmán birodalom részéről, hogy ennyi ideig és ilyen mélyen sikerült Európába behatolniuk

Valójában Szulejmán nem is akart közép-Európa felé terjeszkedni, de kapóra jött neki, hogy az 1525 ös páviai csatában a vereséget szenvedett franciák titkos szövetséget ajánlottak neki, így egy táborba került a katolikus spanyolok ellen a katolikus franciákkal, sőt, magával a pápával is egy időre.

[link]

Ezért indult meg Mohács felé, hogy az osztrákokat lekösse és azok ne segíthessék a spanyol V. Károlyt a franciák ellenében és az osztrákok elleni politikája is ezen alapult, ügyes taktikázása következtében sikerült a kereszténység megoszlását sokáig kihasználnia és utódai követték ezt a politikát, ameddig tudták.

Azzal nagyjából a törökök is tisztában voltak, hogy Ausztriában nem maradhatnak sokáig, de maga a nyomás, a katonai fenyegetés elég volt ahhoz, hogy a Habsburgok ne kerekedjenek felül, mert ellenkező esetben esély volt a spanyol birodalom részéről, hogy egyesítse erőit az Iszlám ellen.

V. Károly, aki ekkor a kor leghatalmasabb uralkodója volt, megpróbálta a protestáns államokat elnyomva Európa erejét az Iszlám ellen fordítani, de végül ez nem sikerült neki, részben a tuniszi huzavona miatt, ugyanis azt Szulejmán ösztönzésére a berber kalózok elfoglalták, amit sürgősen vissza kellett foglalnia, de végül mégsem tudta hosszú távon megtartani és ezen kívül is állandó intrikák, szövetségek alakultak hegemóniája ellen, mint a szent szövetség, amelyben a pápa is részt vett


Az általános képhez rendkívül fontos V. Károly élete és tevékenysége, amely megmagyarázza a történéseket, az események alakulását és az erőviszonyokat is megmutatja.

[link]

2018. júl. 25. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy előttem is írták, volt egy akciórádiusza az oszmánoknak, és hiába foglalják el Bécset, igazából tovább már nem tudtak volna hatékonyan terjeszkedni, mert a birodalom katonai felfogása, szervezete stb. ezt nem tette levetővé.


A másik pedig, hogy ez a birodalomban lévő fejedelemségek számára katasztrófával ért volna fel, és megijedtek volna a törököktől (illetve a pápa is). Bécs elfoglalásával a kerszténység veszélyérzete fokozódott volna, így szerintem félretették volna ellentéteiket, és hamarabb összekovácsolódott volna egy török-ellenes koalíció, így igazából jobban is jártunk volna. De ezt soha nem tudjuk már meg.

2018. júl. 25. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!