Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A fekete lyukak közelében...

A fekete lyukak közelében köztudottan lelassul, szinte megáll az idő. No de miért?

Figyelt kérdés
2008. okt. 30. 14:32
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
50%

Mitől van idő?

Azért mert öregszünk, meg evolúció, meg felkel a nap meg lenyugszik? Az időt mi találtuk ki. Szerintem idő nincs. Csak az emberek döntötték el, hogy tudjanak "mérni".

2008. nov. 4. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

utolsó válaszolónak:

az igaz, hogy az odő mérését mi találtuk ki, de ettől függetlenül az idő, mint olyan létező valami.

a történéseknek van egy sorrendje (lineáris, előrehaladó), amely tőlünk függetlenül létezik.

nem attól lesz az idő, hogy mi elkezdjük mérni.

ez tiszta fenomenológia - egy, a tudatunktól függetlenül meglévő valamit úgy építünk be a tudatunkba, hogy szabályrendszert alkotunk hozzá - pontosabban felismerjük és alkalmazzuk azt a szabályrendszert, amely szerint ez a "valami" megtörténik.

szóval az idő, a tér, a tömeg, stb. tőlünk függetlenül meglévő dolgok.

2008. nov. 4. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
95%
Idő van. Ahogy tér is, annak ellenére, hogy kitaláltuk a métert, hogy tudjuk "mérni". És ahogy a tér úgy az idő is viszonylagos.
2008. nov. 4. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim válasza:
91%
"Mi az összefüggés tér és idő között? Ha jó az idő, az emberek lemennek a térre." :))) De félretéve a tréfát, tudomásom szerint a jelenlegi tudományos elméletek szerint nincs tér idő nélkül, a kettő egymás szerves része. Mint ahogy valaki megjegyezte, az idő a negyedik dimenzió. A fizikában nem is beszélnek külön térről vagy időről, hanem téridő-kontinuumról. A bolygók nemcsak térben, de időben is mozognak. Az időben való mozgás nem lineáris, sokkal inkább spirális. Ezért tartják elképzelhetőnek, hogy egy olyan erős gravitációs mezőben, amely ilyen mértékben meggörbíti a teret (még a fényt is!), ott az idő is másképpen halad. Hogy hogyan, azt csak akkor tudhatnánk bizonyosan megmondani, ha bemennénk a fekete lyukba, ami ugyebár képtelenség, így hát maradnak az elméletek... :)
2008. nov. 5. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:
100%

Egy két dolgot szeretnék tisztázni. A teret és az időt nem lehet különválasztani, téridő van. A gravitáció pedig a tömeg hatása a téridőre. A tömeggel rendelekző anyag a téridő geometriájára van hatással, meggörbíti azt. Ezeket a dolgokat nem lehet különválasztani, ez olyan mintha a fénynek csak az anyag-jellegű, vagy csak a sugárzás-jellegű hatásait akarnánk külön vizsgálni, és azt mondanánk, hogy a kettőnek semmi köze egymáshoz. Görbült térben lévő (tehát gravitációs hatással rendelkező objektum közelében lévő) megfigyelő órája lassabban jár, mint az ettől távolabb lévő megfigyelőé. Ez azt jelenti, hogy külső szemlélő számára úgy tűnik a másik, mintha lassított felvételt néznénk, belső szemlélő számára (aki a görbült térben helyezkedik el) úgy tűnik külső szemlélő, mintha gyorsabban mozogna. A fekete lyuk felé zuhanó anyag külső szemlélő számára végtelen módon lassulni látszik, mivel a kvantált téridőszövet egységre jutó tömegsűrűség akkora hogy a hiperbolikus téridő-görbület (gravitáció) merőleges lesz a külső univerzum téridőszövetére, így jön létre a szingularitás. Ezért nem verődik vissza fény onnan a közhiedelemmel ellentétben. Külső szemlélő idejében soha nem éri el a fekete lyuk "felszínét" (ami felszín értelmezhetetlen természetesen) sem a fény sem az anyag. Fény sebbességének elérése azért lehetetlen normál téridő közegben, mert végtelen nagy energia kell az eléréséhez (tömeggel rendelkező anyag esetén). Fekete lyuk felé zuhanó anyag matematikai modellek szerint elméletileg el kell hogy érje a fény sebességét, és át kell azt lépnie, de mire ezt megtenné, végtelen sok idő telik el, tehát a külső megfigyelő számára értelmezhetetlen az esemény bekövetkezése, vagyis a zuhanó anyag "kiesik" (erős idézőjel) a megfigyelő univerzumából.


Összefoglalva, a kérdésre a válasz:

-Van az anyag (ez esetben a fekete lyuk, mely tömeggel rendelkező anyag)

-Van a téridő (ez tartalmazza a létező világot)

-Tömeg hat a téridőre, meggörbíti azt.

-Görbült téridőt nevezzük gravitációnak.

-Két megfigyelő akik a téridő különböző gravitációs pontjain helyezkednek el, egymáshoz képesti órájuk máshogy jár.

-Minél nagyobb a gravitáció, annál nagyobb a két óra közti különbség.

-Fekete lyuk ->abszolút sűrű, tömeggel rendelkező anyag -> végtelenül nagy gravitáció -> végtelenül lelassult idő

2009. jan. 16. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 valaki234 ***** válasza:
Az eredeti kérdésre a válasz: az idő dimenzióját is "elszaggatja" a fekete lyuk.
2011. febr. 20. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Valóban úgy van, hogy a fekete lyuk közelében lelassul az idő, ám ami beleesik, az idő számára megáll, és örökre megdermed a világűrben. Ez lehet az egyik oka annak, hogy fekete lyukból semmi nem tér vissza, ám az sem igaz, hogy a fekete lyuk mindent elnyel ami a közelébe kerül, mivel úgy tűnik a sötét energia (szemmel nem látható, mégis a világegyetem 74%-át ez alkotja) ellenáll a hihetetlenül nagy vonzásának.


Egyébként, ha egy ember megpróbálkozna lábbal lefelé ugrani egy fekete lyukba, az eseményhorizont átlépésével, a lábára jóval nagyobb gravitáció hatna, mint a többi testrészére így hihetetlenül megnyúlna, oldalt pedig összenyomódna. Ezt hívják spagetti hatásnak. Addig nyúlna, míg végül szét nem szakadna.

2016. jún. 16. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!