Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » 3D nyomtatáshoz alapanyagok...

3D nyomtatáshoz alapanyagok tulajdonsága?

Figyelt kérdés

Egy ismerősöm készített nekem alkatrészeket a nyomtatója segítségével. Ezek az alkatrészek kis terhelésnek voltak kitéve. A mostani projektemhez sok alkatrészt kell készítenem. Megkértem a barátomat, de azt mondta nagy meló, inkább ad kulcsot a műhelyhez és használhatom a nyomtatót esténként, mikor nem zavarok senkit. Mivel pénzt nem fogad el ezért, úgy gondoltam, hogy megvásárolom az alapanyagot. A probléma ott van, hogy némely részegység alkatrészei nagyobb terhelésnek lesznek majd kitéve és lesz olyan is, ahol 70-80 °C lesz az üzemi hőmérséklet. Ezt figyelembe kell vennem az alapanyag megválasztásánál.

Kérdések:


A szín befolyásolja az anyag minőségét (pl szakítószilárdság, olvadáspont,)?


Ezeket az alkatrészeket miből érdemes nyomtatni?


Nekem teljesen mindegy, hogy milyen színű, de ha fizikai tulajdonságokat nézve nem mindegy, akkor a legjobbat szeretném. A nyomtató 5 féle filament típussal tud dolgozni. Mivel az ismerősöm sem olyan régen vásárolta, ezért ő sem tud sok mindent erről. Eddig PLA-t használt. ABS-t csak kipróbálta 1-2 alkalommal, annyit mondott, hogy a PLA alacsonyabb hőfokon megolvad. Gondolom a 80 °C már lehet sok neki (nem nyomtatási szempontból). Az utólagos (kézi) megmunkálásnál mit érdemes venni (egyes részek felületét a lehető legsimábbra kellene megmunkálni. A nyomtató által támogatott másik 3 anyaggal semmilyen tapasztalat nincs ( PET-G, Nylon, HIPS) Ezek milyen tulajdonságúak?


Remélem jár erre valaki, akinek van tapasztalata, előre is köszönöm!



2018. ápr. 29. 13:57
 1/4 anonim ***** válasza:

Milyen alkatrész és mennyi kell?


Shapeways.com-on pár ezer Ft-ért kinyomtatják neked fémből, vagy HP polyjetes Nylonból. Ezerszer jobb mint bármi amit itthon nyomtatni tudsz.


Pl egy kisebb bonyolult alkatrész 6000 Ft volt fémből. Akár ródiumból is nyomtathatod.


3cmx 4 cm, pár gramm... de az mindent kibír.

2018. ápr. 29. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Ha saját magad akarsz alkatrészt készíteni, pla-ból nyomtasd ki, majd tedd a nyomtatványt egy híg gipsszel teli konzervdobozba amibe ha megkötött a gipsz, tedd a sütőbe amíg ki nem olvad belőle a pla(a kifolyási/öntési nyílást ne felejtsd el betervezni), utána már csak a tetszőleges fémet kell olvadt formában a gipsz öntőformába juttatni. Az indukciós olvasztók ebben nagy segítséget jelenthetnek, és érdemes centrifugális megoldással próbálkozni, ha házi megoldásban gondolkozol. Minden más esetben az előttem szóló javaslatait érdemes követni.
2018. ápr. 29. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

#Válaszadó! A precíziós öntés jó ötlet. ( zöld pacsi )

De van néhány kiegészítésem.

1) Figyelembe kell venni a fémek zsugorodását. A kihűlt alkatrész kisebb lesz mint a minta kb. (3 - 5 %) . *

2) Gipsz formába nem önthető tetszőleges fém. Vas, vagy acél esetén biztos, hogy szétrepülne.

Maximum alumínium, alumínium ötvözet önthető jól kiszárított gipsz formába.

Szóba jöhet még spiáter ( Zn - Al ötvözet) is.

3) A beömlő nyílás fölé kell még tápfej is. Ez az öntvény megszilárdulásakor biztosítja a folyékony fém utánpótlást.

Bonyolult alakú öntvénynél néhány levegőző furat sem árt.


* Tipp : Próba képen önts egy 100 mm hosszú hasábot!

2018. ápr. 29. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Én nem értek annyira a 3D-s nyomtatáshoz, mint az előttem szólók. Ha csak annyi fiz. behatásnak van kitéve az alkatrész, mint egy lego kocka, akkor akár filamentben is gondolkodhatsz.
2018. ápr. 30. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!