Ha a Holdat eltalálná egy nagy aszteroida, és lelassítaná a keringési sebességét pár %-kal, akkor a Földre zuhanna?
Nem.
Akkor egy olyan ellipszispályára kerülne, amelyiknek a nagytengelye a mostani sugár, a kicsi meg az ütéstől függ.
Pár %-ot nem is nagyon lehetne észrevenni.
De ha nagyon közel menne a Földhöz, akkor az árapály széttéphetné (esetleg mindkettőt).
Ha eléggé ellipszis pályára kerülne, akkor párezer év alatt lelassulhat annyira, hogy tényleg elég közel jöjjön a széteséshez, majd globális meteorzáporként való leeséshez.
De a Földön nem kéne ezt kivárni a katasztrófához.
Az jóval korábban meglenne ciklikus földrengések, vulkánkitörések és cunami jellegű apály-dagályok révén.
Pár százaléktól valóban nem lenne ütközés, sőt bizonyos irányokból való becsapódás esetén még csak közelebb/távolabb sem lenne a pálya.
Példák:
Prograde/Retrograde irányból történő becsapódás:
Itt lassul vagy gyorsul a Hold. Lassulás esetén a periapsis közelebb kerülne a Földhöz, ellenkező esetben az apoapsis növekszik, azaz a pálya legtávolabbi pontja messzebb lenne. Értelemszerűen ilyenkor távolabb kerülne a Hold, ovális lesz a pálya(Orbital eccentricity növekszik).
Normal/Anti-normal irányból történő becsapódás esetén a pálya apoapsis és periapsis pontja nem változik, azaz sem közelebb sem távolabb nem lesz a pálya, a keringési síkból tér ki a Hold (Orbital eccentricity változatlan).
Radial in/Radial out (Radial out irányba nem lehetséges, ilyenkor az aszteroidának a Föld irányából kellene becsapódni) esetében a pálya úgy módosul, mint ahogy az ujjadon forgatott karika, vagy a hulahopp karika, használat közben. Ennél érthetőbben sajnos nem tudom megfogalmazni. Ebben az esetben az apoapsis és a periapsis is módosul, bár annyira nem, mint retrograde vagy prograde iránynál. (retrograde/prograde esetnél is változhat, de mondjuk periapsis közeli prograde irányú gyorsításnál az apoapsis nagyban, a periapsis minimálisan vagy nem változik)
"Radial out irányba nem lehetséges, ilyenkor az aszteroidának a Föld irányából kellene becsapódni"
Már hogyne lenne lehetséges. A föld-hold távolság a méretükhöz képest olyan nagy hogy ami a föld mellett elhúz az simán el tudja találni a holdat.
A másik bizonyíték erre hogy a felénk eső lávakiömlés területétől eltekintve a hold felénk eső oldalát is becsapódási kráterek tarkítják.
Sőt ez utóbbi tény hogy a hold telis tele van kráterekkel, köztük a hold méretéhez képest is hatalmasakkal. Viszont még mindig nagyjából kör pályán és szét sem esett/tört, meg is válaszolja a kérdést mennyire ritka lehet az olyan erejű becsapódás ami a kérdésben felvetett katasztrófával járna! Széteséssel vagy becsapódással a földbe.
Előzőek már megválaszolták a pályával kapcsolatos dolgokat hogy kis mértékű eltérés mitől és hogyan történne.
De ezt nem hogy a fizika törvényei pár millió év alatt rendbe rakják. azaz a gravitáció és az árapály erők idővel kompenzálják a dolgot és ismét körhöz közeli kötött pályára kerül, és közben a föld és a hold forgási periódusa is megváltozna. (Azaz ismét összeszinkronizálódna a két égitest.)
"a föld és a hold forgási periódusa is megváltozna. (Azaz ismét összeszinkronizálódna a két égitest.)"
A Föld és a Hold tömegviszonyát nézve a végállapot egy kölcsönös kötött pályás keringés lenne, mindkét égitest állandóan ugyanazt az oldalát fordítaná egymás felé.
Ehhez azért kéne az a bizonyos közelítő pályára lökő pofon, mert a mostani, távolodó holddal ez nem fog összejönni.
"Már hogyne lenne lehetséges. A föld-hold távolság a méretükhöz képest olyan nagy hogy ami a föld mellett elhúz az simán el tudja találni a holdat."
Ez igaz, nem is erről írtam, hanem arról, hogy a Holdat Radial out irányba nem mozdíthatja el semmi. Hasonlóan módosíthatja a pályát, de az már nem Radial out. Bármilyen közel halad is el az aszteroida a földhöz, ami elhajlítja a pályát olyan irányba, ami telibe kapja a Holdat, az már szöget zár be a radial out pályamódosításhoz szükséges vektor irányával, azaz nem radial out. Nem azt állítottam, hogy a Föld "irányából" nem érheti találat.
Hármas válaszoló (08:02)...
Mi az a cunami? Valami cumi? Ha már idegen szavakat használsz, aminek van magyar megfelelője akkor talán tsunamit akartál írni. Japánul kínaiul nem tudok nincs olyan íráskészlet a telefonomon, de magyarul szökőár az a "cunami".
"Ha már idegen szavakat használsz, aminek van magyar megfelelője akkor talán tsunamit akartál írni."
A tsunami a japán angol átírása.
Magyarban meg a magyar fonetikus átírás a helyes.
Cunami.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!