Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek, ha sikerülne...

Szerintetek, ha sikerülne megtalálni az öregedésért felelős gént-géneket sikerülne e kiküszöböli az öregedést, meghosszabbítani az emberéletet, akár a végtelenségig?

Figyelt kérdés
2018. márc. 6. 16:27
 1/8 anonim ***** válasza:
74%

Az öregedésért nem egy adott gén felelős, hanem az egész genetikai kódrendszer gyengesége miatt történik mindez.


A DNS-t folyamatosan károsodás éri, ami miatt egyre több mutáció gyűlik fel a sejtekben és a mitokondriumokban. A sejtekben egyre több különböző el nem bontható toxikus anyaghalmaz gyűlik fel, és a DNS károsodád miatt eleinte csak funicióvesztés következik be, majd akár rákos sejtosztódás. Ez ellen úgy védekezik a szervezet hogy a sejtek egy idő után nem tudnak osztódni, és ha túl sok károsodás éri őket, öngyilkosok lesznek.

A mitokondriumokban még DNS javító mechanizmus sincs, ezért egyre csak fogynak az ép mitok. Egyre gyengébb az energiatermelés, egyre több a hibás sejt, lassul az osztódások üteme. Fogy az izomzat, butul az agy stb... Ha a hibás sejtek osztódnának az tumorhoz vezetne. A hibajavító mechanizmusok ömmaguk is mutálódnak, ez újfent hibákhoz vezet.


Az öregedés tulajdonképpen védelem a rák ellen.


Másfelől evolúciós léptékben egyáltalán nem volt szempont a végtelen élet és a tökéletes DNS replikációs rendszer.

Pl embereknél bőven elég 25-30 éves maximum életkor, amíg át nem adjuk az örökítőanyagot. Ha mindenki örökké élne, a teljes populáció roskadna össze, felélnénk a bolygót. Kicsiben a rák így működik!

A sejtek halhatatlanul osztódni kezdenek amíg meg nem ölik a teljes szervezetet.


A válasz a kérdésre ez.

Ha átgondoljuk, akkor viszont a genetikai rendszer átalakításával megoldható lehetne a végtelen élet.


1. Ki kéne fejleszteni és implementálni egy sokszorosan hatékonyabb hibajavító mechanizmust. Mint a programozásban az md5 hash. Redundánsabb DNS kód kell. A mitokondriumba is kell hibajavító mechanizmus. A programozott sejthalált tovább kell fejleszteni, hogy a sérült sejtek azonnal átadják a helyüket.


A Human 2.0 ez lenne... végtelen ideig és tökéletes pontossággal osztódó sejtek és takarítórendszer, az agyba is.

...

Ehhez nagyon sok átalakítás kell, szóval egyszerűbb lenne az agy és a gerincvelő kivételével lecserélni gépire a testet. Az agyat pedig integrált őssejtekkel tovább javítgatni.

2018. márc. 6. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 EagleHUN ***** válasza:
100%

Csak csettinteni tudok egyes kiváló válaszára.


Egyetlen (vagyis inkább 2) gondolattal egészíteném ki amit írt:

"A mitokondriumokban még DNS javító mechanizmus sincs, ezért egyre csak fogynak az ép mitok. Egyre gyengébb az energiatermelés, egyre több a hibás sejt, lassul az osztódások üteme. Fogy az izomzat, butul az agy stb... "


Ha a mitokondriumoknak képesek lennénk javító mechanizmust, valamilyen biokémiai anyag formájában bejuttatva megoldani (gyógyszerszedés). Illetve a normál DNS végi telomereket újra meghosszabbítani hogy több osztódásra legyenek képesek. Az már jelentősen javítana a helyzeten, mármint az egyéneknél. Akár a 2-300 éves kort is el tudnám képzelni hogy elérhető. Ez még messze van az örök élettől, de az élet minőség is javulna az első 100-150 évben alig látszana öregedőnek az illető.


Az megint más kérdés hogy már ettől összeomlana a társadalom és a populáció.

(A túlnépesedésre még egy lapáttal -> élelem és nyersanyaghiányhoz vezetne.)


- Kik tudnák megfizetni? Akik politikusként, bankárként, csaló vállalkozóként, összelopják magukat?

Miközben mi meg rövidke életünket végigdolgoznánk?

Hát köszönöm de nem kérek belőle hogy ezek az emberek 100-200 vagy akár 300 évig lopjanak tőlem meg a gyerekeimtől unokáimtól is ugyanazok.

Remélem érezhető milyen súlyos etikai problémákat vet fel a dolog!

Tehát ezt a technológiát vagy mindenki megkapja, ingyen! Vagy senki ne éljen vele (tiltani kell), minél hamarabb még mielőtt feltalálják! Mert utána képesek sikerrel perelni akár egy államot is hogy a tiltás kárt okozott nekik!

2018. márc. 6. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
39%
Ahhoz a teljes működési rendszert kellene megváltoztatni (értsd: a természettörvényeket). Nem a javító mechanizmus hiánya a probléma. Köznyelven szólva, az embernek van "biológiai órája", minden génben van egy információhordozó és egy ilyent nem hordozó lánc. Minden másolatból letörik egy darab (az információt nem hordozóból). Amikor ez elfogy, akkor az információt hordozóból szakad le egy szekvencia. Ettől az a szerv, amit e gén(csoport) irányít, elkezd rosszul működni. Egy idő után pedig összeomlik a rendszer, ez a halál. Kiszámolták, hogy az ember elvi életkora nem lehet több 180 évnél (nagyjából). Ez a sejtek anyagának reakciósebességéből következik.
2018. márc. 6. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a színvonalas válaszokat, de a tudomány annyi mindent megoldott már, és igen rövid időn belül, biztos megoldják majd az észszerű születés szabályozástis, meg gének módosítását is, előbb utóbb meg oldják a legnagyobb problémáját az emberiségnek, és örökké élhetne, nem lenne alávetve az elmúlásnak, megsemmisülésnek, és élhetne uralhatná az univerzumot amire rendeltetett, éa hát a tudomány végső célja is ez, hogy megoldja legnagyobb gondunkat.....
2018. márc. 6. 19:49
 5/8 anonim ***** válasza:
70%

#2 A te enzimed a telomeráz reverz transzkriptáz. Ilyen létezik!


Voltak erre kísérletek, most nem tudok telefonról rákeresni.


A telomer csak egy elvi akadály, egyébként sok sejt szinte soha nem éri el ezt a számlálót, de lényegében tényleg a mutációk elleni védelem egyik lépése.

Hiába hosszabbítjuk meg, sajnos a sejtek a hibás DNS-t fogják másolgatni, ami az ionizáló sugárzás, szabadgyökök stb hatására folyamatosan pusztul. Ha pont a hibajavító rendszer károsodik, az egy nagy probléma a sejtben.

... viszont az egész evolúció ezért jöhetett létre, a mutációk miatt.


Képzeljünk el egy olyan DNS javító fehérjét, amely egy őskód alapján végigmegy a DNS-en és hasonlóan a kriptográfiai kódokhoz egy checksum alapján ellenőrzi a másolást. Egyébként meglepően sok érdekes javítómechanizmus létezik, pl a fehérjékre is.

Így elméletben csak a jó kód másolódhatna le, a mitózis megszakadna, a sejt nem tudna tovább osztódni. Tehát csak a tökéletes kód tud másolódni. Telomer se kell...


Ezzel az a probléma, hogy folyamatosan történnek mutációk, ezeknek teotretikusan a 99%-a mondjuk semmi gondot nem okoz, mégis így gyorsan tudnak osztódni a sejtjeink. Végső soron nem lenne életképes az az ember, akinek a sejtjei csak az őskódot tudják másolni. Vélhetően naponta egy sikeres osztódás lenne.

Ha belenyúlunk a sejtek közötti mátrixba, akkor esetlet olyanról lehet szó, hogy ha nincs elég sejt a bélben mondjuk, vagy kevés a neuroglia, akkor egy másik őssejt veszi át gyorsan a szerepet és osztódik egy hibátlan kolóniával. Vagy csak a fehérje és szabályozó régiójat védené a "checksum".


... egy szó mint száz, mi némileg hasonló témával foglalkozunk egy kutatólaborban... de a végső cél mindenképp az implantátumok, biointerfészek fejlesztése. Az ember sérülékeny testét, szerveit ki kell váltani ember által tervezett, javítható kibernetikai implantokra. Egyedül az agy fenntartása a lényeg, hiszen azok vagyunk mi.

Kb a jelenlegi tudásom szerint 10-30 éven belül egyte több implantátum, protézis készül el, eleinte sérült, beteg embereknek... 50-100 éven belül pedig teljes biochamber elérhető lesz az agy és gerincvelő számára. Egy párhuzamos kutatásban épp őssejteket integrálnak idegszövetbe.


Adott az agyunk, a személyiségünk. Ha fokozatosan csatolunk a rendszerbe neurális őssejteket, akkor az idegszövet fiatalsága és struktúrája is fenntartható.

Ne feledjük, hogy az idegrendszer elnyomó része nem osztódó sejtekből áll. Ezért hiába élne a testünk 2-300 évig, az agyunk elpuszulna, leépülne. Nincs ami pótolja a neuronokat, és talán meg is változna a személyiségünk ha pótlódna.

Viszont szerintem ha fokozatosan remodeláljuk az agyat neurális őssejtekkel, akkor fenntartható a tudat épsége is. Maximum a személyiségünk formálódik.

2018. márc. 6. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Kedves kérdező! Guglizz rá az "apoptózis" kifejezésre.
2018. márc. 7. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az 1. válaszolónak:


"Ki kéne fejleszteni és implementálni egy sokszorosan hatékonyabb hibajavító mechanizmust. Mint a programozásban az md5 hash. Redundánsabb DNS kód kell."


Az md5 hash nem hibatűrő és nem hibajavító kód.

Hibatűrő kódolása a CD-nek van (hibaellenőrzésekkel és redundáns információtárolásokkal). Hibajavító kódoknál vagy hibátlan adat újraküldése kell, vagy például különféle file rendszerek kezelések a vélhetően sérült-hibás adatok javát megpróbálja megmenteni és a file rendszer struktúráját újraírni... mint amikor egy-két fiók eltörik a szekrényben (mert valaki csákánnyal belevágott), simán ki se tudjuk esetleg nyitni se, mert megszorultak, valamelyest sérülnek a bennük lévő dolgok is, de valahogy kiszedjük a szr fiókokat, új fiókokra cseréljük és áttesszük az újakba a régiek tartalmát. Amik vagy sérültek, vagy nem.


Léteznek-létezhetnek speciális jobb hibajavító programok-kódok is, de általában specifikusak.


Biztonsági mentést kéne csinálni a génállományokról és egyebekről a frankó javításokhoz (valami ilyesmi az őssejtekkel való hókusz-pókusz is)

2018. márc. 10. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Az MD5-kódolást biztonsági alkalmazások széles skálája használja adatellenőrzésre, például fájlok eredetiségének (sértetlenségének) vizsgálatára.Az MD5 kódolás bármilyen adatból – függetlenül a méretétől, vagy a típusától – egy 16 bájt hosszú bináris hasht eredményez (32 hexadecimális· számjeggyel írható le). A kódolás egyirányú, így nem lehet visszafejteni. Éppen emiatt alkalmas eredetiség ellenőrzésre."


Ide pontosan ez kellene. Magyarul a sejt akkor osztódhat, ha sértetlen a DNS állomány. Első körben végigmenne az ellenőrzés a saját DNS-en, ha jó akkor replikálná a kódot, mint amúgy... ezt követően lenne még egy kontroll a másolási hibákra, ha egyezik a checksum, akkor mehet tovább az osztódás.


Ha a 16 bájtos kód nem egyezik a template-el, akkor a mitózis megszakad.

Nem kettőződhet meg az állomány.

Simán van redundancia így is, de lehetne még sokszoros kromoszómaszerelvény is.


Nem kell hibajavító kód, csak a sértetlenség ellenőrzése.

... de mint mondtam, nagyon sok a mutáció, szóval rettentően lelassulnának az osztódások. A gyorsan osztodó hámszövet, bélsejtek, neuroglia stb... ezek ennyi kontrollal nehezen regenerálódnának.

2018. márc. 10. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!