25-t hogy lehet átváltani komplex számra?
Igaza van dq-nak, a 25 nem komplex szám, de megfeleltethető neki a 25+0i komplex szám, amit röviden lehet 25nek írni.
A komplex számok teste a (C,+,*) hármas, ahol C:=R×R, és +,*:C×C nyíl C az alábbi módon definiált függvények:
(a,b)+(c,d)=(a+c,b+d)
(a,b)*(c,d)=(ac-bd,ad+bc).
Ekkor az 1:=(1,0) és i:=(0,1) jelölések mellett bármely (a,b) eleme C komplex szám egyértelműen előáll a+bi alakban. Továbbá az R bármely x elemét az f(x)=(x,0) leképezésen keresztül egyértelműen azonosíthatjuk az (x,0) komplex számmal.
#10: "Így van. Ez olyan, mint hogy pl. az 5 egész számot hogy lehet valós számmá alakítani."
Megfeleltetjük neki az (5,1),(5,1),(5,1),(5,1).. racionális számokból álló Cauchy-sorozat ekvivalenciaosztályát.
Persze minden számhalmazra van ezer+1 definíció. Ilyen egyszerű feladatoknál nyilván nem a feladat maga a feladat, hanem hogy az ember fel tudja írni a megadott objektumok és a célobjektumok definícióját.
A 25 egy természetes szám, a nulla szukcesszorának a szukcesszorának a .... szukcesszora (ebben a kifejezézben 25-ször kellene szerepelnie a szukcesszor szónak, most inkább nem írom ki végig). Ugyanígy hívjuk és legtöbbször azonosnak tekintjük vele az összes képét a számtestek kanonikus beágyazásai szerint. Tehát egészként a természetes számok azon rendezett párjainak az ekvivalenciaosztályát, amelyeknek a második projekciójához 25-öt adva a természetes számok összeadása szerint az első projekcióját kapjuk, racionálisként az egész számok azon rendezett párjainak az ekvivalenciaosztályát, amelyeknek a második projekcióját megszorozva 25-tel az egész számok szorzása szerint az első projekcióját kapjuk, valósként azon racionális Cauchy-sorozatoknak az ekvivalenciaosztályát, amelyek a racionális számok metrikája szerint a '25' racionális számhoz tartanak, komplexként a (25,0) valós rendezett párt.
Olyan nincs, hogy szerined a 25 csak úgy à la nature valós szám, mégis elkezdesz azon problémázni, hogy na de nem komplex.
> Olyan nincs, hogy szerined a 25 csak úgy à la nature valós szám, mégis elkezdesz azon problémázni, hogy na de nem komplex.
Hú de nagy mákom van, véletlenül mindig 25 mint valós szám csúszott ki a billentyűzetemen. Ejj.
Nem baj, majd legközelebb sikerül.
-- -- -- --
BTW én platonista vagyok, szerintem a számok nem halmazok, csak valamik, amiket halmazokkal jól lehet modellezni.
(Pontosan úgy, ahogy a windows sem a merevlemez egy állapota, hanem nagyon sok absztrakciós szinttel fentebb van: adat, file, program, termék)
@13: A 25, mint egész szám, például a (25,0) párnak feleltethető meg. Mint racionális szám, a (25,1)-nek. stb...
Alapvetően megalkotjuk a természetes számokat, mint legkisebb monoton halmazt, aztán ebből a műveletek segítségével párok formájában lehet megalkotni a többi számhalmazt. az egész és racionális számokat például párok formájában, ahol ráadásul még egy-egy faktorhalmazt is kell képeznünk, majd megadhatunk egy-egy speciális bijekciót (ez a kanonikus bijekció) ezen faktorhalmazok részhalmazai és a kiindulási halmaz között. Ez utóbbit szokták pongyolán tartalmazásnak nevezni.
Például az egész számokat úgy hozzuk létre, hogy tekintjük az \mathbf{N}^2 halmazt, megadjuk a műveleteket ezeken a párokon, valamint egy ekvivalencia-relációt, ami alapján faktorhalmazokat képezünk. Ezen faktorhalmazokat elnevezve kapjuk az egész számokat. Ezután megadhatjuk, hogy ezek közül melyeket tekintjük természetes számoknak.
Ugyanígy megy a komplex számtest felépítése is a valósból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!