A valóságban lehetségesek a Mentőexpedíció cimű filmben történtek?
A filmben egy űrhajós a Marson rekedt, ahhoz hogy kimentsék egy régebben otthagyott űrjárművel kell felmennie az űrbe. Hogy gyorsabb legyen és elérje a bolygóhoz érkező űrhajót úgy könnyítenek rajta, hogy többek között a tetejét és az ablakait is leveszik és ponyvával letakarva indul az űrbe. Mivel néhány tíz méteren múlik, hogy elérje a hajót, kilyukasztja az űrruháját és a távozó levegő felrepíti az űrhajóhoz.
Lehetséges, hogy valaki egy ponyvával letakart járművel feljusson az űrbe(űrruhában volt bent)? És mi történik ha valaki az űrben kilyukasztja az űrruhát? Lehetne "repülni" vele?
"Nem beszélve Tom Hanksről meg a labdáról, vagy kókuszdióról, vagy miről... :D"
Ha ezt Wilson hallaná, biztos kiborulna.
2 fontos dolog van, ami szerintem egyáltalán nem reális.
Az egyik az űrruha kilyukasztós dolog. Ha az űrruhából távozó levegő iránya nem esik PONTOSAN egybe a fickó kömegközéppontjával, akkor a barátunk nem elindul valamerre, hanem irányíthatatlan pörgésbe kezd. Az ilyen módon való közlekedést hosszú és kitartó gyakorlással meg lehet talán tanulni, de hogy elsőre nem sikerülhet, az szinte biztos.
A másik dolog, hogy a megmentésére induló űrhajó a Földet mekerülve vett hintamanőver során gyorsult fel annyira, hogy visszaérjen időben a Marsra (idáig rendben van) viszont éppen e hintamanőver közben dokkolnak hozzá a Földről az eredeti team tagjai. A hintázó űrhajó max 10-15 percet lehet földközelben, a sebessége sokkal nagyobb, mint ami a Föld körüli pályához szükséges, így biztosan nem lehet dokkolni. A dokkoláshoz az kell, hogy a 2 űrhajó sebessége nagyjából megegyezzen, és ez itt nagyon nem áll fenn.
Ha pedig a Födről induló hajót fel tundnák gyorsítani ugyanakkora sebességre, akkor nem lenne probléma, hogy időben odaérjenek.
Az marsi felszálló egység kiszuperálása is meredek, de talán nem lehetetlen.
Nem emlékszem, hogy volt a filmben, de ahhoz, hogy a hősünk felszálljon a földi hajóra, ahhoz annak le kell fékeznie, és Mars körüli pályára állnia. Ha a Marsot is csak megkerülte, akkor az is egy lehetetlen mutatvány.
"Lehetséges, hogy valaki egy ponyvával letakart járművel feljusson az űrbe(űrruhában volt bent)?"
Igen. Bár a szökési sebesség közelében a felszálló hajó aerodinamikája még a marsi ritka légkörben sem lényegtelen, szóval a hiányos burkolat okozta instabilitás lehet sokkal durvább, mint a filmben. szerintem jó eséllyel annyira lerontaná az irányíthatóságot, hogy ha el is érné az orbitális pályát, sokkal nagyobb irányhibával, mint a filmben (és akkor esélytelen lett volna az űrhajóval való randevú).
És mi történik ha valaki az űrben kilyukasztja az űrruhát? Lehetne "repülni" vele?
Némi tolóereje tutira van. De azért a filmben eltúlozták.
1 bar túlnyomásból egy űrruhányi (persze az űrhajós térfogata levonva)térfogatú levegő, ha egy normális tolóerőhöz elegendő tömegáramban jönne ki, az űrhajós 2-3 másodperc múlva már vákuumban tátogna, a palackja sem tudná ilyen gyorsan pótolni a hiányt, mert akkor meg jégkockává fagyasztaná a pácienst.
Ja hoppá,azt hiszem, nem is volt palack, csak egy űrruhányi levegő.
Na úgy főleg nem.
A másik, a tolóvektor iránya.
Már Ironman tenyérrakétái is erősen irreálisak, de egyetlen lyukasztott tenyérrel irányítani magad lehetetlen.
Az erő hatásvonalának mindig pontosan a tested tömegközéppontján át kéne haladnia, hogy ne csak összevissza pörgés legyen belőle.
Gondolom láttál már videót bénázó tűzoltóról a megvaduló tömlővel. Na elég hasonló lenne a dolog, ugyan a tolóerő kisebb, de a nulla G-ben, nulla alátámasztással az is elég a rodeóhoz.
Szóval nem, a filmben bemutatott kesztyűlyukasztós módszer nem működik. Fújna kifelé, tolná is az űrhajóst valamennyire, de nem elég ideig, nem elég erőse és nem jófelé.
Viszont ezek ellenére ez a film legalább elég sok lehetséges dolgot felmutat, nem hiteltelen összességében.
Esetleg a kezdeti marsi vihar erősségébe lehet belekötni, de a többi dolog működőképes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!