Hogy oldják meg a levegő elfogyását az űrhajóban egy űrutazás során?
Egy jövőbeni űrutazásra gondolok, de elég ha a Nemzetközi űrállomást említem.
Ha űrsétát kell tenni ami elég gyakran előfurduéhat ha pl.egy javítást akarnak eszközölni a külső részben.
Ebben az esetben először a "légzsilipben" kell tartózkodni ahhoz hogy kijussanak, viszont a levegő kiszökik az űrbe akkor, mikor kinyílik az űrhajó külső ajtaja, odabenn annyival kevesebb lesz. Ezt a visszajövetelkor pótolni kell a nyomással ahhoz hogy visszatérhessen az űrhajós az űrhajóba.
A legközelebbi űrsétakor újra a már bent lévő vagy épp az erre a célra elkülönített oxigén/nyomástartalékot kell felhasznáálni a zsilip levegőfeltöltéséhez.
Az űrállomáson hogy oldják ezt meg? Egy jövőbeni hosszú űrutazásnál hogy lehet ezt a problémát orvosolni h ne éljék fel erre a célra a meglévő levegőt? Vagy van módszer valahogan ennek az atmoszférának az újratermelésére?
99%-ot kiszivattyúznak, mielőtt kinyitják az ajtót.
Hosszú úton tényleg jobban kell vigyázni a készletekre, az más kérdés.
Sok oxigént visznek tartályokban, folyékonyra sűrítve, vízből is állítanak elő vízbontással, egyéb kémiai megoldások is vannak oxigénelőállításra, kísérleti jelleggel a keletkező széndioxidból is lehet már, a fotoszintézist másoló módon szenet megkötni és oxigént felszabadítani. Apropó széndioxid, annak az űrhajó levegőjéből kivonása legalább akkora gond, mint az oxigén-utánpótlás. Itt is van még mit fejleszteni.
Hosszútávú űrrepülésekre mindenképpen új módszerek fognak kelleni, mert a mostaninál sokkal több oxigén kell, földi utánpótlási lehetőség nélkül. Valószínűleg sokkal nagyobb mértékű visszaforgatás lesz a fő csapásirány, hogy tényleg csak az elkerülhetetlen veszteségeket (szivárgás, zsilipelések, visszaforgathatatlan oxidációk) kelljen tartályban szállított plusszal pótolni.
Pl. a Mars-túránál nagymértékben építenek a tervek az ottani helyi utánpótlásra, marsi víz illetve kőzetek oxigéntartalmára.
Csak egy gondolat erejéig: zsilipelés.
Ott az ajtónyitás előtt a lehetőség mértékében kiszívják és eltárolják a zsilipkamra levegőjét, nem eresztik ki a világűrbe az összeset.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!